Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

DJ čtvrtek 27. 10. 2011

Užijte si dnešní svátek oslavující vznik Československa. • Autor: Profimedia.cz
Užijte si dnešní svátek oslavující vznik Československa. • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ráno, ČeskoJe čtvrtek 27. října, svátek má Šarlota, Zoe a Zoja, zítra je volný den a venku - aspoň v Praze - naprosto hnusně. Summit v Bruselu skončil nad ránem, dohoda je hotová. Banky Řecku odpustí 50 procent dluhů, tedy asi 100 miliard eur. Pokud někde splácíte úvěr, zkuste si to v bance vyjednat také tak.Premiér Nečas bude přijat v Bílém domě Barackem Obamou. Během posledních deseti let je to čtvrtá návštěva českého premiéra ve Washingtonu, na nejvyšší úrovni byli přijati Miloš Zeman (2001, důvod: útok na Afghanistán, pronájem F16), Vladimír Špidla (2003, důvod: útok na Irák, pronájem F16), Mirek Topolánek (2008, důvod: radar v Brdech). Tuto cestu Petra Nečase přináší Westinghouse a JE Temelín.A večer v Praze koncert sezony, v Lucerně hraje vůbec poprvé PJ Harvey. Za což jí moc děkujeme a posíláme jí její vlastní písničku.

09:22
Vondra k soudu za Mašíny?Deník Právo vypátral, že na ministra obrany Alexandra Vondru někdo podal trestní oznámení, protože vyznamenal bratry Mašíny, což Právo uvádí sugestivním titulkem „Policiie vyšetřuje ministra Vondru kvůli medailím pro bratry Mašínovy“ a naznačuje, že by mohl dostat až rok za schvalování trestného činu (tím je asi míněn odboj Mašínů).To je, panečku, investigativní žurnalistika. Když teď cestou do práce podám trestní oznámení na šéfredaktora Práva Zdeňka Porybného (nevím proč, ale třeba mě ještě něco napadne), doufám, že Právo nejpozději v pondělí vyjde s titulkem „Policie vyšetřuje Porybného“.Panu šéfredaktorovi hrajeme za dobrou práci.

10:44
Lou Reed nejlepším textařemLou Reed byl v anketě serveru Flavorwire vyhlášen nejlepším textařem hudební historie, což je v jeho sedmašedesáti letech zhruba stejné, jako když byl letos Jaromír Jágr ve svých devětatřiceti poprvé zvolen nejlepším útočníkem mistrovství světa v hokeji.Druhý skončil Paul Banks ze skupiny Interpol, třetí Serj Tankian ze System of A Down, v první desítce je i Jim Morrison, Robert Plant a Bob Dylan (desátý za Chrisem Martinem z Colpdplay, ehm).Naopak v TOP 10 není třeba Morrissey, Nick Cave nebo Trent Reznor. Nicméně Lou Reedovi blahopřejeme, těšíme se na vánoční koncert Velvet Underground Revival s Janem Macháčkem v roli Reeda v Akropoli a vítězi hrajeme jeho vlastní dílo.

11:08
Oprava nejlepšího textařeDJ se velice omlouvá a sype si popel na hlavu kvůli zprávě o Lou Reedovi. Ano, nejpřeceňovanější textař je správně, jak jsem byl upozorněn vnímavými čtenáři v diskuzi. Zprávu jsem přebíral z Novinek a vůbec by mne nenapadlo, že by to tak blbě přeložili.

11:18
Náhradní metropole v Japonsku. A co v Letňanech?Japonci prý uvažují o stavbě „náhradní metropole“, kvůli obavám z pravidelných zemětřesení, která by jednou mohla srovnat Tokio se zemí. Město by mělo vyrůst nedaleko Osaky, na místě bývalého letiště. Ve městě by mělo žít 50 tisíc obyvatel a dalších 200 tisíc by v něm mělo pracovat.Zajímavá myšlenka, zvláštní, že něco takového nenapadlo partu kolem bývalého primátora Béma, zhruba za 300 miliard by se určitě něco podobného dalo postavit třeba v Ralsku. Nebo aspoň v Letňanech, když už tam máme metro uprostřed polí. Do Japonska posíláme jednu hezkou písničku.

11:37
Opencard uměním možnéhoNechci dělat reklamu konkurenčním serverům, ale toto jsem si nemohl nechat ujít: na iDnes právě čtenářům on-line odpovídá mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný a vážně to stojí za to.Snad jen na ukázku dvě z jeho myšlenek:„Nejen politika je uměním možného. Stejně tak je tomu i s Opencard.“„Chápu, že veřejnost vnímá otázku rozpočtu Opencard velmi citlivě. Nicméně za investované prostředky jsme vybudovali pevný a solidní základ, na kterém můžeme bez dalších větších finančních prostředků dále rozvíjet nové aplikace i služby. “Gratuluji všem, kteří - stejně jako já - mají v peněžence ten nejdražší červený lis plastu v dějinách a panu Opatrnému posílám tuto píseň o duchovním otci našeho šperku.

12:38
Sony kupuje celý podíl Firma Sony kupuje celý podíl za miiardu eur celý podíl ve společnosti Sony Ericsson vyrábějící mobilní telefony. Starší z vás si možná vzpomenou, jak světácky člověk vypadal, když se v roce 1997 objevil na ulici s mobilem Sony s vysouvacím sluchátkem (taky jsem jeden takový měl, od původního majitele jsem oh tehdy kupoval za 5000!!!).I Ericssony kdysi patřily k vyšší třídě, alespoň pro nás, co jsme do ní nepatřili. A svého času s Ericssonem telefonoval dokonce James Bond. Dneska je na tom Sony Ericsson ještě mnohem hůř než Nokia, a to je co říct. V žebříčku nejprodávanějšíchj mobilů je až devátý, ještě před pár lety byl čtvrtý. Z jisté nostalgie držím palce, i když bych si „soňáka“ asi už nikdy nekoupil. Vy ano? Tohle je vzpomínka na lepší časy.

13:43
John Terry a rasismusSlavný anglický fotbalista John Terry má na krku dost nepříjemný průšvih. Anglická fotbalová asociace začala vyšetřovat údajné rasistické urážky, kterými měl kapitán Chelsea v minulém ligovém kole častovat svého soupeře Antona Ferdinanda z Queens Park Rangers. Terry se brání, že nic rasistického neřekl a že je smutný z toho, že by si to o něm někdo mohl myslet.Vzhledem k tomu, že v základním kádru Chelsea hraje spousta hvězd tmavé plati (Drogba, Ashley Cole, Kalou, Essien, Mikel, Maouda, Bosingwa), vypadá Terryho obvinění docela divoce. Vedení klubu mu ale věří a trenér Villas - Boas Terrymu věnoval včerejší vítězství Chelsea nad Evertonem v Carling Cupu, v němž Terry chyběl. My, fanoušci Arsenalu, bychom se vůbec nezlobili, kdyby Terry dostal zaracha i na sobotu, kdy Chelsea doma hostí právě Arsenal. K tématu tato krásná a fakt dojemná písnička.

14:28
Zajímavá volba Mečl se ZemanemVrchní státní zastupitelství v Praze bude mít pravděpodobně nového šéfa - místo odvolaného (snad již opravdu) Vlastimila Rampuly by měl přijít Stanislav Mečl, kterého navrhuje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.Je to mimořádně zajímavá volba: Mečl je na NSZ jedním z nejbližších Zemanových spolupracovníků, a tak to vypadá, že Zeman chce mít pražské VSZ, kde se (ne)vyšetřují nejzávažnější korupční kauzy, pod kotrolou. Jen na okraj, oba muže spojuje i věk - čtyřicet jim bude oběma za rok. Zemanovi s Mečlem držíme palce, nebudou to mít jednoduché.

15:46
Srozumitelná taktika ČSSDSociální demokraté chtějí na příští týden svolat čtyři mimořádné schůze sněmovny, což dopadne tak, že koalice neschválí jejich program a pojede se dál. Od ČSSD je to vcelku srozumitelná taktika, kterou chce zpomalit přijímání vládních zákonů, neboť už se nepíše únor 2010, kdy místopředseda strany Zdeněk Škromach komentoval obstukce ODS ve sněmovně slovy: „Obstrukce je jakási forma stávky a ODS tak vydírá celou společnost a celý stát.“Přejeme poslancům hodně zábavy a velmi prosíme ČT24, aby jí ani nenapadlo vysílat ty schůze, resp. to, co se bude odehrávat před nimi, v přímém přenosu. Nemusela by už ten den taky hrát nic jiného. Poslaneckému klubu ČSSD hrajeme tuhle písničku.

16:32
Jágr jako kdysiPokud vám to uniklo jako až doteď mně, tak český zázrak číslo 68 Jaromír Jágr se v NHL vrací někam do roku 1998, kdy mu bylo 26 a v podstatě neexistovala síla, která by ho dokázala zastavit.V pondělí dal dva nádherné góly Torontu, včera se trefil i proti Montrealu. Flyers sice prohráli 1:5, ale Jágr se stejně procpal do titulků, neboť po gólech už zase salutuje „jako tenkrát“.Jágrovi bude v únoru 40, pokud to takhle půjde dál, můžeme se na něj těšit nejméně ještě na Olympiádě v Soči 2014. Zde několik mistrových nejlepších kousků.

17:45
Dobrá zpráva o prezidentoviKonečně nějaká dobrá zpráva na konci dne: prezident republiky udělil dalších sedm milostí, většinou ženám a většinou z humanitárních důvodů. Na jednu takovou si ještě z Respektu docela pamatujeme, ale to už vetuji, jednoznačně vetuji. Děkovná píseň pro prezidenta.

18:04
Loučení a hezký svátek 28. říjnaVážení prátelé, DJ se s vámi pro dnešek loučí a velmi se omlouvá ještě jednou za zmatky a chyby, kterých se dopustil. Za dvě a půl hodiny začíná v Lucerně koncert roku - byť poslední informace z kulturní rubriky HN nejsou zrovna povzbuzující, k nemocné PJ Harvey musela údajně odpoledne do hotelu dorazit lékařka s injekcí, takže si držme palce. Děkuju, těším se někdy nashledanou. PJ Harvey tu s námi dnes ráno začínala, a také teď končí.Užijte si zítřejší volný den, ať již budete slavit vznik Československa nebo jen relaxovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].