Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 21. 3. 2013

Karel Randák, 2013 • Autor: Matěj Stránský
Karel Randák, 2013 • Autor: Matěj Stránský

08:00
Zataženo deštivo, Radek, Bach, sufražetka a tyčinkaZ Respektu přejeme hezké ráno. Svátek má Radek a dnes bude ve většině Česka zataženo a deštivo. Mrznout ale nebude, teploměr nám ukáže od čtyř do sedmi stupňů.A zajímavá výročí: 1685 se narodil Johann Sebastian Bach, 1857 Alice Henry, australská sufražetka a novinářka a 1904 se narodil Forrest Mars st., kterému děti vděčí za M&M's a tyčinku Mars.

08:59
Půl miliardy a čtvrt miliardyNa takzvané pobídky pro zahraniční filmaře letos vláda vyčlenila půl miliardy korun. Z těchto peněz se poducentům vrací desetina nákladů na herce a štáb a pětina peněz na zboží a služby. Podpora pro české filmaře skrz státní fond bude letos činit nejméně 235 milionů.Pobídka, která se nedá odmítnout. Neodmítl ji ani Clive Owen a Morgan Freeman, kteří tu natáčejí film Poslední rytíři, což je údajně dokonce velkofilm, i když to se asi těžko měří. Možná se tedy stane, že až Clive definitivě propíchne hlavního padoucha, v pozadí se bude rýsovat Střekov, možná Křivoklát. Na vymydlený Karlštejn nebo naopak Trosky bych to neviděl. Tak ty se snad objeví v nějakém českém velkofilmu. Trosky případně v konverzačním psychodramatu Panna a baba.

10:00
VK na eurohrad a rána do stoluDeník Právo přinesl informaci, že bývalý prezident Václav Klaus vážně uvažuje o kandidatuře do evropského parlamentu, a to v dresu ODS. Pokud by uspěl, mohl by se stát členem frakce, v níž je ODS zařazena, a tím pádem i místopředsedou europarlamentu.Místo komentáře bych si dovolil citovat, ať europarlamentáři a jejich stoly vidí, co a kdo se blíží! „Mě pořád někdo provokuje otázkami, jestli zůstanu v politice. Ale jestli mě tam někdo chce za každou cenu udržet a myslí si, že naopak svými neuvěřitelnými útoky od střelby v Chrastavě až po mediální výroky bude zastrašovat, tak já musím každého varovat, že tím jenom hrozí, že mě v té politice udrží, a způsobí, že já prostě bouchnu do stolu a řeknu: Takhle tedy ne. Tečka.“ Snad by se chtělo jen dodat, že „střelba“ kuličkovou pistolí byla vskutku neuvěřitelná. Jako leccos dalšího.

11:13
Plzeň - město bobrůStále častější nálezy mrtvých bobrů na Plzeňsku paradoxně přináší (pro bobry) pozitivní zprávu - tamní populace je stabilní a životaschopná a posledních deset let počet bobrů stoupá. Na typické hrady a přehrady z přehryzaných stromů si ale Plzeňané zvykat nemusí. Tuzemští bobři totiž raději volí život v norách. Ke stabilitě a životaschopnosti už nepřispěje mladý jedinec, kterého ve středu večer přejetého nalezli strážníci na hrázi Borské přehrady. Zdá se, že je to velmi smutný příběh. Mladý bobr se podle všeho - opustiv rodinu - vydal na iniciační cestu do světa, založit (pokud možno) novou bobří tlupu. Jeho putování ale skončilo pod koly auta. Snad se příští bobří generace poučí.

11:52
Randák obžalovánStátní zastupitelství na Praze 1 podalo žalobu na bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka. Měl se dopustit neoprávněného nakládání s osobními údaji, a to ve spolupachatelství se zaměstnankyní Úřadu vlády - zveřejnil totiž odměny, jaké pobírala šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová. Protože tyto údaje předal médiím, hrozí Randákovi trest ve vyšší sazbě, tedy až pět let. Je pravda, že cesta informací na světlo byla všelijaká. Na druhou stranu příliš nerozumím tomu, proč by plat státních zaměstnanců měl být takové tabu - protože v tom případě bychom měli tajit i tabulkové platy učitelů. Je fér, že jedním dotazem („a jak dlouho už učíte, paní učitelko?“) zjistím, jaký plat naše příkladová pedagožka každý měsíc bere? Anebo je snad Jana Nagyová oním ceněným profesionálem, kterého si státní správa musí před lačným privátním sektorem chránit pokoutným odměňováním, které tabulkový plat zšestinásobí?

13:08
Kolik je v Česku nelegálních cizinců? Letos prý o 200 vícPolicie oznámila, že počet cizinců,kteří v Česku žijí nelegálně, letos mírně vzrostl - na 3476. Nejčastěji šlo o občany Ukrajiny, Ruska a Vietnamu. Hahahaha. 3476. Také vás to číslo zarazilo? Inu, evidence je evidence, to ano, ale není všemocná. A tak kolik odhadují odborníci? Od 40 000 do čtvrt milionu. Tak počkat. Také vás ten rozptyl zarazil? Inu, odborný odhad je odborný odhad, ale není všemocný. Jak to asi odborníci odhadují? Dělají to odborně?Ví tady vůbec někdo něco?

14:57
Doporučení a přání MZPrezident Miloš Zeman dnes vyslovil dvě doporučení a jedno přání. V Senátu doporučil zvýšit počet krajů a naopak snížit počet preferenčních hlasů při volbách do Sněmovny. A hned vzápěti popřál své SPOZ, aby se nesnažila vstoupit do vlády. Já tomu opravdu nerozumím. S MZ jsem se tedy osobně nikdy nesetkal a ví jen pánbůh, zda se tak někdy stane. Ale náš prezident musí mít opravdu schopnosti hypnotizující kobry. Od svého nástupu do funkce v zásadě neustále blahosklonně radí, doporučuje. Taky dost únavně ponižuje. A všichni to, s prominutím, „baští“. Proč to? Když jsem včera viděl nový prezidentsko-volební dokument, nemohu si pomoci, MZ tam nevypadal jako duchaplný diskutér, nadaný voltairovskou uštěpačností. Spíše přespříliš rozvláčný, předvídatelný, nepříliš laskavý starý pán. Tak snad někdy face-to-face to docením.

16:04
Vesmír je o 80 milionů let starší, než jsme mysleliEvropská kosmická agentura s pomocí sondy Planck zjistila, že vesmír je starší, než jsme soudili. O 80 milionů let. Jeho věk je tedy 13,81 miliardy let. Také se pomaleji rozpíná a má o trochu méně temné energie, než vědci mysleli. To je šok! 80 milionů vesmírných let, to je jako čtyři a půl roku člověčího! Představte si takové zjištění. Nepřevrátilo by vám to život naruby? To s tím rozpínáním je potěšující, mnozí by to uvítali, a také si můžeme oddychnout, že té temné energie je trochu méně. Ale pořád je jí víc než dost.

16:54
Srážka dvou vrtulníků v Německu kvůli - hooligansTitulek, pravda, není zcela korektní: dva vrtulníky se v Berlíně srazily při policejním cvičení zásahu proti fotbalovým chuligánům. Ve větru a sněhu jeden z pilotů ztratil orientaci a zavadil o druhý stroj. Obě helikoptéry se zřítily z malé výšky, ale jeden z pilotů zahynul a čtyři lidé byli zraněni. Nerad bych teď objevoval Ameriku, ale nevěřím, že nikoho neštve tak moc jako mě, že je v každé zemi pár desítek či nedejbože stovek lidí, kteří se baví tak pitomým způsobem, že to někdy vyžaduje: policejní kordony v ulicích, policejní koně, policejní doprovod z (zdarma poskytovaného) vagónu na stadion, policejní zásah na stadionu, policejní doprovod zpátky na nádraží pro skupinu, která odjíždí domů, tedy nezůstává ve městě, kde je následně nutný policejní zásah v hospodách. V mezičase je třeba policejních cvičení s helikoptérou (!), která může spadnout a připravit o život pilota.Rozvášňuji se planě? Heleďte, a patnáct zápasů prázdný stadion za každý velký exces by to nespravilo? (Pardon chudákům fotbalistům, kteří za to nemohou.) Není to všechno úplně na hlavu?

17:19
Z Respektu se loučíme a doporučujeme dopravní obezřelostMohlo by se totiž stát něco podobného, co v brazilském městě Balneário Camboriú, kde se silničního provozu dvě hodiny účastnil třímetrový rypouš, čímž tamní dopravu paralyzoval. Jen ještě přesně nevím, co by tak mohlo paralyzovat Prahu, Brno, Třebíč nebo Aš. Hezký večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].