Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 15. května 2014

Jaromír Jágr říká, že na další mistrovství světa už nepřijede. Ještě loni na podzim přitom naznačoval, že by ho lákal start na šampionátu, který bude příští rok v Česku. • Autor: ČTK
Jaromír Jágr říká, že na další mistrovství světa už nepřijede. Ještě loni na podzim přitom naznačoval, že by ho lákal start na šampionátu, který bude příští rok v Česku. • Autor: ČTK

08:00
Dobré ráno a gratulace hamburgerůmDobré ráno, je čtvrtek 15. května a pohled do soupisky výročí ukazuje, že moderní svět by bez dneška nebyl, čím je. Posuďte sami: v roce 1937 se narodila Madeleine Albrightová, v roce 1940 američtí podnikatelé bratři McDonaldové otevřeli svou první restauraci McDonald's v San Bernardinu. Narozeniny mají nebo by měli Michail Bulgakov, Max Frisch či Brian Eno.  A totéž platí pro Česko: v roce 1951 byla v Praze u Apolináře byla otevřena první protialkoholní záchytná stanice v ČSR a zároveň na světě, v roce 1956 se narodil chlap s gulama Mirek Topolánek, v roce 1986 přišel na svět Člověk Tomáš Klus a v roce 1996 měl premiéru film Kolja.Na duchovní prozření zmíněného TK se takhle po ránu necítíme, takže si dáme něco přízemnějšího. Jo abychom nezapomněli na počasí - má být nic moc

08:50
Svátek mají ŽofieSvátek mají dnes Sofie a její česká varianta Žofie, ale taky Žofia, Sofia a Sophie - což je podle wikipedie dohromady okolo pěti tisíc žen. Všechny varianty mají původ v řeckém slově moudrost, takže není divu, že jedna z nositelek jména se stala ředitelkou zoo.

09:45
Ceny Anděl ovládli Bratři OrffovéDvě hudební ceny Anděl 2013 získala včera večer skupina Bratři Orffové: uspěla v kategoriích skupina roku a album roku. Zpěvačkou roku je Lenka Dusilová, zpěvákem roku Dan Bárta.Nejprodávanější deskou za uplynulý rok bylo album Michala Horáčka Český kalendář, objevem roku akademici vyhlásili zpěvačku Lenny. Skladbou roku se stala píseň Cesta od skupiny Kryštof s hostujícím Tomášem Klusem. Cenu za video roku si odnesla skupina Monkey Business za klip Up To Speed Now.Recenze vítězného alba Šero, které už dříve získalo i cenu Apollo, plus píseň z něj a glosa Karla Veselého. Na ceremoniálu jsme nebyli, takže v tom nemůžeme sloužit.  

10:45
Češi měli s Italy střevní problémyČeští hokejisté včera svým výkonem na mistrovství světa proti Italům nenadchli, ale mají tři body. Jedním z důvodů jejich nepřesvědčivého herního projevu jsou podle serveru lidovky.cz střevní problémy, které postihly minimálně sedm borců v týmu. „Můžu to potvrdit,“ poznamenal - prý s úsměvem - kouč Vladimír Růžička.Tom Stoppard, Laurie Anderson a další umělci vyzvali hokejisty, aby si na šampionátu  po zápase dali na krk červeno-bílé šátky na znak protestu proti běloruskému diktátoru Lukašenkovi. Ale hromadné střevní problémy, kvůli kterým prý ani nemohli jíst, taky nejsou špatný gesto.Update: Podle zpravodaje iDdnes se k protestům přidala už půlka týmu. „Někteří průjem dokončujou, jiní teprve začínají,“ popisuje doktor národního týmu Tomáš Vyskočil. Klíčová otázka zní: A co Jágr?

12:10
Stagnujeme, ale rostemeObavy ze zdražení cigaret a tabáku výrazně ovlivnily hrubý domácí produkt Česka. Tato klíčová ekonomická statistika v prvním čtvrtletí roku nerostla ani neklesala, píše iHned.  Vysvětlení je podle serveru snadné: lidé zmíněné výrobky ve velkém nakupovali, protože se obávali jejich zdražení v důsledku vyšší spotřební daně, která platí od ledna. Logicky tak prodej cigaret na začátku roku klesal a s ním i výběr spotřební daně. Stagnace HDP jako ukazatele síly ekonomiky tedy nesouvisí s tím, že by se českému hospodářství přestalo dařit po dvou čtvrtletích růstu. Naopak, pozitivní vývoj je dobře vidět na meziročním srovnání. Letošní začátek roku je totiž ve srovnání s loňskem o dvě procenta lepší, co se vývoje ekonomiky týče.Takže k tomu smutná, ale veselá píseň

14:20
Žalobce zahraje Dalíkovi pandurskouVrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na lobbistu Marka Dalíka v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Dalík je dosud v kauze jediným obviněným. Policie ho zatkla a obvinila v říjnu 2012, v kauze Pandur si podle žalobců řekl o půlmiliardový úplatek.Obžaloba pro pokus o podvod byla podána 15. května. „Obžaloba byla podána na jednu osobu v souvislosti s projektem kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů Pandur pro Ministerstvo obrany ČR,“ uvedl podle iDnes. státní zástupce Jan Kořán. Marek Dalík tak stane před pražským městským soudem. Hrozí mu pět až deset let vězení.Na Dalíka poukázal manažer rakouské zbrojovky Steyr, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou. Vypověděl, že po něm a jeho firmě lobbista na podzim 2007 žádal osmnáct milionů eur jako provizi za uskutečnění obchodu.Dalík byl poradcem a pravou rukou premiéra Mirka Topolánka. Právě jeho vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela.A Marku Dalíkovi samozřejmě zahrajeme i my.

15:15
Hledač pokladů Mužík: Zlato třetí říše mám na dosahJeden ze dvou nejznámějších hledačů takzvaného Štěchovického pokladu Josef Mužík je skálopevně přesvědčený, že tuny zlata a cenností čekají na objevení a že je ze země vyzvedne právě on. A to už letos v létě. Tentokrát má na to totiž systém.„Jsou to znaky v krajině, které vytvářejí speciálně vysázené stromy a upravené části lesa. Ze země to neuvidíte, ale i z letadla budete mít problémy. Navíc potřebujete být ve správné výšce, fotografovat pod správným úhlem a ve správném vegetačním období. Když jsem právě prohlížel letecké fotografie z roku 1953, v krajině jsem jasně rozeznal stromy vysázené ve tvaru obráceného hákového kříže, říšské orlice či dýky s vlnitým ostřím. To není náhoda, ale důmyslně vytvořený orientační systém, který ukazuje místa pokladu a­ co je ve štolách uloženo,“ říká v rozhovoru pro iDnes.

16:30
Chládek už zase něco bude měnitMinistr školství Marcel Chládek oznámil výsledky didaktických testů státních maturit. Úspěšnost zaznamenala mírný propad, výrazně horší výsledky pak přinesly testy z matematiky. V té uspělo pouze 75,9 % studentů. V českém jazyce to bylo naopak 97,3% a cizí jazyk zvládlo 96,4 %.Už asi nikoho nepřekvapí, že Chládek podle Aktuálně.cz na tiskové konferenci hned ohlásil i změny. Uvedl, že je s ohledem na špatné výsledky potřeba změnit systém výuky matematiky i vzdělávání učitelů této aprobace. „Výsledky matematiky jsou alarmující. Zjistili jsme neschopnost základních řešení, žákům chybí triviální logické uvažování. Ke zkoušce z matematiky se hlásí stále méně studentů,“ prohlásil.Letos se k ní přihlásilo 36 % žáků. Povinnou zkoušku z matematiky by při tom ministerstvo chtělo zavést v roce 2020. Na školách nyní proběhne ústní část maturitních zkoušek. Celková neúspěšnost se v tuto chvíli odhaduje na 11 % z 87 600 přihlášených.Chládek dále řekl, že je se současnou podobou maturity nespokojený. Je podle jeho názoru stále předražená a zbytečně administrativně zatížená. Psaní didaktických testů se ale letos obešlo poprvé bez výraznějších problémů.Tak ať panu ministrovi ten jeho nový remix vyjde. Tolik dnešní DJ, hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].