Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 12. 4. 2012

Ať žije Gagarin! Rusko slaví. • Autor: Naďa Straková
Ať žije Gagarin! Rusko slaví. • Autor: Naďa Straková

08:00
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Autor těchto řádků se s vámi rád opět shledává, tentokrát již na jaře. Předpověď dnes hlásí, že bude počasí, jaké se obvykle označuje za ideální pro fotbalové utkání. Čili vlastně nic moc, ale dají se při něm dobře dělat skluzy. Ať už se dnes budete klouzat či pevně stát na nohou, ráno si zpříjemníme jednou pěknou ranní písničkou. 

08:29
Události jsou prý jasné a spolehlivé. No tedy jak pro koho!Autor těchto řádků by se nyní rád vyjádřil k tématu, k němuž se vyjádřil skoro již každý kromě něj. K událostem, které jsou prý nyní jasné a spolehlivé. Tak zaprvé by rád zjistil, jestli se někomu někdy děje něco, co je jasné a spolehlivé. Osobně má spíš tu zkušenost, že když už se na něco spolehne, obvykle mu vůbec není jasné, proč to dělal. A když je mu něco jasné, obvykle moc dobře ví, že by se na to neměl spoléhat. No a pak by také rád věděl, koho napadlo takového sympaťáka, jakým je Petr Vichnar, nutit, aby se po dekádách profesionálního sezení za televizním stolkem učil ve stoje ovládat dotykovou plazmu a oslovovat své kolegyně zdrobnělými křestními jmény. Působí to, ať mi Vichnar odpustí, dost pod jeho úroveň i pod úroveň jeho diváků. Tak to je tak zatím všechno k jasným a spolehlivým událostem. A na předešlou pěknou ranní písničku nyní navážeme jednou pěknou dotykovou neplazmovou písničkou.    

08:46
Hanáková zrušila výběrové řízení na šéfa Národního divadla. Sláva!Jak píší Novinky.cz, ministryně kultury Alena Hanáková včera krátce před půlnocí nečekaně zrušila výběrové řízení na ředitele Národního divadla. Uzávěrka přihlášek byla stanovena právě na dnešní den. „Ministryně Alena Hanáková přehodnotila stanoviska. Je přesvědčena o tom, že po doplnění podmínek veřejného řízení a po dalších konzultacích s odborníky se otevře ještě větší prostor pro výběr nejvhodnějšího kandidáta,“ uvedla její mluvčí Markéta Ševčíková.Autor těchto řádků je příjemně překvapen. O tom, že je výběrové řízení šité hodně horkou jehlou, se mluví už nějaký čas, a ministerské zamítnutí zveřejnit alespoň jména členů výběrové komise jen přiživovalo podezření, že je celá akce nastavená nějak divně, že se zdá, jako by byla tou horkou jehlou někomu šitá na míru. Pokud si chtěla paní ministryně udržet poměrně pozitivní obraz, který zatím na veřejnosti má, nic jiného než konkurz zrušit jí nezbývalo. Nicméně i tak si zaslouží pochvalu, proto jí posíláme jednu pěknou hanákovskou písničku.

09:15
Duben, ještě tam budem. Minimálně do poloviny příštího týdneIdnes.cz přichází se skandální předpovědí počasí.a) Dnes bude až do večera celý den pršetb) Pršet bude i celý víkendc) Pršet bude na většině území i od pondělí do čtvrtkaTak tomu autor těchto řádků říká opravdu pěkný výhled. Pokud by někdo v jeho větě nerozpoznal ironii, je tam. Než se z toho vzpamatuje, pustí vám jednu pěknou deštivou písničku.

09:30
Po týdnech přichází klid, v Sýrii začalo příměříPodle Aktuálně.cz syrská vláda dodržela svůjs lib, že od dnešních šesti hodin zastaví všechny operace a přestane útočit na města, kde je silná opozice vůči prezidentovi Bašaru Asadovi. Opoziční aktivisté hlásí, že nejsou vidět žádné větší boje, někteří ale podotýkají, že je příliš brzy na to, aby se dal odhadnout záměr armády. Tanky a obrněná vozidla ale nadále zůstávají ve městech, což je v rozporu se šestibodovým Annanovým plánem na příměří. Ten stanovil, že armáda se stáhne z měst.Tak to nezní zas tak optimisticky. Příměří pod hlavní tanku, to na autora těchto řádků nepůsobí příliš povzbudivě. Opozici každopádně držíme palce, Asada žádáme, aby tanky poslal do šrotu a vzdal se své funkce (ano, i autor těchto řádků má právo na to být naivní) a všem stranám posíláme jednu pěknou příměřící písničku.

09:57
Je čas pozhasínat, Honzu Nedvěda opustila PavlínkaTýden.cz uvádí ve svém ranním přehledu bulvárních zpráv informaci deníku Aha! Podle ní Honzu Nedvěda opustila po dvanácti letech jeho Pavlínka. Nedvěd teď tráví čas na své chatě u Sázavy. Kde je Nedvědova Pavlínka, nikdo neví. Informaci deníku potvrdila prodavačka z místního obchodu.Autor těchto řádků vždycky přemýšlí, jak taková investigace asi vypadá. „Dobrý den, tak co ten Nedvěd, ještě žije s tou Pavlínkou?“ „Ale dejte pokoj, s tou flundrou? Ta už tady dávno nebydlí, já ji neviděla, ani nepamatuju, viď Marcelko.“ „A nevíte, kde teď žije?“ „Tak to vám teda nepovím. Ale vůbec bych se nedivila, kdyby se vrátila do Prahy k mamince, kdo by taky takovou cuchtu chtěl, dyť ona mu tady kupovala konzervy! Konzervy paní, ani uvařit Jeníčkovi nedovedla!“ „Tak vám tedy pěkně děkuju.“ „Nemáte vůbec zač. A nechcete si tady koupit kus polskýho? Máme to v akci.“ „No tak mi dejte půl kila a dva rohlíky.“ Pavlínce posíláme jednu pěknou Honzovu písničku.

10:26
Kim Čong-um už má všechny tituly. I ten z plzeňských práv?Novinky.cz píší, že severokorejský vůdce Kim Čong-un se dočkal všech titulů, které vládnoucí rodině příslušejí. Státní agentura KCNA dnes informovala, že byl jmenován do posledních funkcí, které dříve zastával jeho otec, a stanul v čele ústřední vojenské komise a politbyra Korejské strany práce.Nezbývá než gratulovat a doufat, že ona balistická raketa, která má v brzkých hodinách vyrazit do vesmíru, třeba Kim Čong-unovi spadne na hlavu. Bylo by to rozhodně lepší, než kdyby spadla na Tokio. Vůdci s nejkomičtějším účesem ve vesmíru zatím posíláme jednu pěknou vůdcovskou písničku.

10:46
Pivo dělá chytrá těla!!!Jak píše Aktuálně.cz, muži, kteří vypijí zhruba dva půllitry piva, řeší hádanky lépe než jejich střízlivější kolegové. Tvrdí to studie, o které informoval britský deník The Telegraph. Psychologové z Illinoiské univerzity v USA zjistili, že muži, kteří před luštěním popíjeli, rychleji dávali správné odpovědi a měli jich více.Autor těchto řádků nevěřícně kroutí hlavou: to přeci dá rozum, že po dvou půllitrech to člověku lépe myslí. A co teprve po sedmi půllitrech! Sám má dobře ověřené, že pak je schopen komukoli rozluštit jakoukoli hádanku. Jenom si pak druhý den většinou nedokáže vzpomenout jakou. Vědcům z Illinois posíláme jednu pěknou pivní písničku.

11:06
Stýská se vám po frontách? Jeďte do Brna!Podle iDnes.cz je v Brně o první semifinálový zápas hokejové extraligy takový zájem, že před místní halou stojí lidé ve frontě na lístky i sedmadvacet hodin. K dostání je pouhých 150 volných lístků.Autor těchto řádků fanoušky obdivuje. Venku je momentálně taková slota, že si nechce vůbec představovat, jaké by to bylo pod oblohou trávit pouhou hodinu, natož pak hodin sedmadvacet. Přeje jim, aby se jim jejich vůle vyplatit a nakonec svou vytouženou kometu spatřili na vlastní oči. Tedy nikoli kometu nebeskou, ale hokejovou. K tomu jim posíláme jednu pěknou frontovní písničku.

11:24
Do divadel se chodí míň. Pražští radní za to žádají hlavy jejich šéfů. Tomu Dnešní DJ říká logika.Jak zjistil Týden.cz, pražští zasupitelé včera doporučili radnímu pro kulturu, aby kvůli špatnému hospodaření vyměnil vedení Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, Divadla Na Zábradlí a Studia Ypsilon. Členové zastupitelského výboru pro kulturu se na tom shodli jednohlasně.Divadlu Na Zábradlí meziročně klesla návštěvnost zhruba o 2000 diváků na 31.337, Ypsilonce o více než 4500 na 28.983 diváků. Divadla dostávají od hlavního města ročně na provoz přes 20 milionů korun.Autor těchto řádků nemá z principu nic proti odvolávání,čerstvý vzduch každému podniku vždycky prospěje. Nicméně jestli budou šéfové odvolaní jen kvůli nižší návštěvnosti, tak ať se jdou zastupitelé bodnout. Myslí si, že lidé do divadel opravdu chodí méně kvůli snižující se kvalitě? Tak jako se kvůli snižující se kvalitě méně čte, méně poslouchá vážná hudba a méně hrají šachy? Možná by neškodilo, kdyby do těch divadel začali občas chodit i zastupitelé, zrovna Na Zábradlí by se o sobě během stávající sezony pojmenované symbolicky Čí je to město docela dost dozvěděli. Radním posíláme jednu pěknou radní písničku.

11:48
James Bond chce být také chytrý. Začne pít pivoPodle Time.com přestane James Bond po dvaadvaceti dílech protřepávat vodku s martinim a v dalším pokračování bude pít Heineken.Tedy že na to má James žaludek! Proč si aspoň nedá Klášter, Kocoura, Krakonoše nebo Ježka? Nejspíš to nebude takový chasník, za jakého se vydává, chlapi, co mají odvahu, by po Heinekenu nikdy nesáhnuli. Také Bondovi posíláme jednu pěknou pivní písničku.

13:15
Mastné kuře se chtělo přiživit na uprchlících před tsunami. Je to od něj ošklivéJak píše Týden.cz, řetězec rychlého občerstvení KFC po středečním zemětřesení v oblasti Indického oceánu přesvědčoval Thajce, aby přečkali hrozbu tsunami v bezpečí svého domova a při té příležitosti si nezapomněli koupit kyblík se smaženým kuřetem.„Spěchejte domů a sledujte zpravodajství o zemětřesení. A nezapomeňte si objednat vaše oblíbené menu od KFC!“ napsal thajský provozovatel světoznámé sítě rychlého občerstvení na facebookovém profilu.Autoru těchto řádků především není jasné, jak může někomu přijít atraktivní si koupil jídlo v kýblu. Jo kdyby takhle šlo třeba o králíky, tak u nich to chápe, forma pro ně není důležitá, hlavně jim jde o obsah, čili se nějaký ten kýbl nebo nakřápnutý krajáč snese. Ale lidé? To je opravdu vzrušující nabídka, sledovat doma zpravodajství o zemětřesení a cpát do sebe mastné kuře z kýblu.No nic, Thajcům posíláme jednu pěknou kuřecí písničku.

13:21
Dnešní DJ se omlouvá celému Brnu! Kometa není v semifinále, to ví přeci každýAutor těchto řádků by se rád omluvil všem fanouškům hokejové Komety. Jejich tým pochopitelně nevstoupí do semifinále, jak omylem napsal, ale ve finále. Drbání hlavy si zpříjemní jednou pěknou kometovou písničkou.

13:25
Koruna je pevnější. Pozor na zuby!Jak píší Novinky.cz, koruna během dopoledne lehce zpevnila. K euru byla proti středečnímu závěru o tři haléře silnější na 24,82 Kč/EUR. K dolaru získala rovněž tři haléře na 18,91 Kč/USD.Tři haléře je na první pohled málo, ale čím víc máte korun, tím víc se každý halíř při směně valut projeví. Autor těchto řádků bohužel moc korun nemá a haléře už vůbec žádné, poslední utratil při mariáši, ze kterého se po jejich zrušení stala docela adrenalinová hra. Koruně každopádně gratulujeme k úspěchu a posíláme jí jednu pěknou korunovou písničku.

13:41
Senátoři chtějí přijít o imunitu. A to máme přitom chřipkové období!Podle Aktuálně.cz dnes podpořila senátní ústavní komise návrh zrušit doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. „Imunita je ochrana parlamentu, ne privilegium jednotlivce, měla by být přiznávána jen na dobu mandátu,“ uvedl k tomu místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.Autor těchto řádků přiznává, že je překvapen, že zákonodárci vůbec ještě doživotní imunitu mají. Proč? Tak jistě, nějaké důvody by se jistě našly, ale ty se najdou u každé papalášské výhody, třeba u financování jejich asistentů a kancelářských sponek. Osobně má tedy za to, že imunitou by se mělo jenom začít, a pak pokračovat s rušením dalších výhod. No, možná právě to je důvod, proč se rušení imunity politici dlouho tak úspěšně brání. Senátorům posíláme jednu pěknou imunní písničku.

14:07
U lékaře možná budeme platit 50 korun. Za to už jsou horší cigarety!Podle bleskové zprávy Lidovek.cz plánuje ministerstvo zdravotnictví zvýšení zdravotnických poplatků na 50 korun, u specialisty bez doporučení na 200. Podrobnosti redakce připravuje.Autor těchto řádků na podrobnosti nebude čekat a rovnou říká, že 50 bude pro některé lidi hodně. Ostatně pro některé lidi je hodně i stávajících 30. Pro něj osobně ne, má stále pocit, že tím prokazuje dobrou vůli podporovat zdravotnictví, když ze své výplaty nesmlsně krmí spíš pojišťovny než dochtory. No ale 50 je 50, že. Uvidíme. Zatím si pustíme jednu pěknou zdravotní písničku.

14:15
Sourozenci spolu podle Štrasburku nesmějí spát. Ale bdít spolu mohouiDnes.cz píše, že evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že zákaz incestu v Německu je oprávněný a neporušuje evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. K rozhodnutí došel na základě případu německých sourozenců, kteří spolu zplodili čtyři děti.Autor těchto řádků přiznává, že by ho nenapadlo, že je jeho základní svobodou souložit se sestrou. Navíc žádnou nemá. Ale jak známe z historie, leckoho to napadlo a to i v mnohem slušnějších rodinách, než jakou má on. Tedy ve smyslu mnohem bohatších rodinách, aby bylo jasno. Takový Rudolf II. by mohl vyprávět, rodiče byli bratranec a sestřenice, dědové dokonce bratři. Na druhou stranu, alespoň mohli dělat rodinné oslavy jen v úzkém kruhu. Do Štrasburku posíláme jednou pěknou incestní písničku.

15:04
Knetig už opět není trestně stíhán. Má to ale klikuPodle Aktuálně.cz Obvodní soud pro Prahu 1 opět rozhodl o zastavení trestního stíhání Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.Jsou chvíle, kdy si autor těchto řádků říká, že boží mlýny melou přece jen nějak příliš pomalu. Jistě že respektuje prezunci neviny. Dokonce respektuje i to, že některým lidem se věci dokazují mnohem hůř než lidem jiným, kteří například nedělají poradce Drobilovi. To však nic nemění na tom, že celá Knetigova úplatkářská aféra se dle selského rozumu jeví poměrně rychle rozlousknutelná. Státní zástupkyni Šárce Pokorné, která proti nynějšímu rozhodnutí soudu okamžitě podala stížnost, čili se kauzou bude ještě zabývat pražský městský soud, posíláme jednu pěknou trestní písničku.

15:25
V Moskvě je Gagarin na každém rohu. Má svůj denRusko dnes po padesáté slaví Den kosmonautiky. Naše kolegyně v Moskvě Naďa Straková hlásí, že v ulicích Moskvy Gagarin, kam se podíváš. Plakátky s hlavou rozesmátého prvního kosmonauta, který se do vesmíru podíval přesně před padesáti a jedním rokem, v modravém provedení visí na obchodech všeho druhu – od potravin až po květinářství. Kosmonaut v Rusku stále patří k uznávaným profesím, ale už to není, co bývalo. Do přípravného centra se rok od roku hlásí čím dál méně lidí. Není divu, výplata budoucích kosmonautů se řadí pod lehký průměr a šance, že se do kosmu skutečně podíváte, jsou mizivé.Premiér Vladimir Putin v tento sváteční den poprvé udělil cenu kosmonautů, navštívil planetárium v doprovodu žáků a oznámil, že na kosmonautiku bylo vyčleněno 150 miliard rublů. Autor těchto řádků k tomu dodává, že šance, že se někam skutečně podíváte, je obecně mizivá. Pokud to tedy není tam, kam se podívat vůbec nechcete. Do Moskvy každopádně posíláme jednu pěknou gagarinovskou písničku.

16:11
Škrty rozzlobily dalšího ministra. Tentokrát Vondru. Alexandra VondruNovinky.cz píší, že jsou podle ministra Alexandra Vondry částky v rozpočtovém výhledu na léta 2013 a 2014 pro ministerstvo obrany nepřijatelné. Armáda s nimi podle něj nebude schopná fungovat. Vondra to dnes řekl na jednání sněmovního branného výboru.Resort obrany by podle výhledu měl příští rok dostat 38,8 miliardy, v roce 2014 pak 35,7 miliardy korun. „Pokud by čísla měla být realitou, tak je to konec, tak armáda není schopná plnit ani své základní ústavní úkoly,“ prohlásil Vondra.Autor těchto řádků Vondru chápe. Na druhou stranu by takhle svou situaci mohlo vidět leckteré ministerstvo. Třeba kultury, které dokonce nyní čelí lákavé nabídce, že by mohlo zaniknout. Vlastně by takhle svou situaci mohl vidět každý, kdo bude muset šetřit. Třeba autor těchto řádků. Jeho jedinou výhodou je, že šetření v jeho případě rozhodně neomezí jeho schopnost plnit základní ústavní úkoly. Vondrovi posíláme na uklidněnou jednu pěknou armádní písničku.

16:18
Postřílel sedm lidí, teď je mu to líto. Trochu pozdě, ne?Podle iDnes.cz dnes v rozhovoru s televizními novináři uvedl One Goh, který má podle vyšetřovatelů na svědomí vražedné řádění v křesťanské škole v Kalifornii, že smrti svých sedmi obětí hluboce lituje.Autor těchto řádků k tomu může pouze dodat, že pozdě bycha honit. Do Kalifornie posíláme jednu pěknou kalifornskou písničku.

16:34
Užívejte si práci. Zabije se vás v ní o třetinu míň než loni!S pozitivní statistikou přichází Aktuálně.cz. Na následky pracovního úrazu v prvním letošním čtvrtletí zemřelo 21 lidí, což bylo o deset méně než za stejné období loni. Déle než pět dnů muselo v nemocnici po úrazu v zaměstnání zůstat 302 lidí, meziročně méně o 35 osob. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce.Autor těchto řádků je za taková čísla rád. Doufá, že pracovní úrazy se budou nadále vyhýbat i skvělému pracovnímu kolektivu, jehož je součástí, pokud se tedy mezi ně nepočítá bušení hlavou do stolu. To by tu měl úraz každý druhý. Všem zaměstnancům posíláme jednu pěknou zaměstnaneckou písničku.

16:43
Platini se opřel do ukrajinských hotelů. Je fakt, že 500 eur za noc je hodně.Lidovky přinášejí zprávu o návštěvě prezidenta evropské fotbalové federace UEFA Michela Platiniho v ukrajinském Lvově. Ten při ní vyzval ukrajinské úřady, aby zasáhly proti výraznému zvyšovaní cen hotelů v dějištích červnového mistrovství Evropy ve fotbale. Ve Lvovu, Doněcku, Kyjevě a Charkovu zdražily hotely pro termín šampionátu desetinásobně. Výjimkou není ani zvýšení ceny ze 40 na 500 eur za noc.Autor těchto řádků si nedokáže představit, že by za jednu noc v hotelu zaplatil 500 eur. Ale zajímalo by ho, jak asi vypadá taková hotelová snídaně, která - jak doufá - je v ceně. A jak vypadají taková ta malá mýdla, co se dávají do koupelny. A jestli jsou k dispozici i jednorázové trepky. Autor těchto řádků je totiž praktik. A proto na fotbal na Ukrajinu nepojede. To si raději pustí jednu pěknou ukrajinskou písničku.

17:30
Nejpopulárnější je Dienstbier. Nečas přišel o 13 procentJak píší Novinky.cz nejpopulárnějším politikem byl v březnu místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier následovaný šéfem strany Bohuslavem Sobotkou a dalšími místopředsedy sociální demokracie Marií Benešovou a Michalem Haškem. Za nimi je místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Plyne to z průzkumu agentury STEM. Nejvýraznější pokles zaznamenal premiér a šéf ODS Petr Nečas.Autor těchto řádků musí přiznat, že ze jmenovaných mu není sympatický vůbec nikdo, natož že by ho považoval za populárního. Nevadí? Dienstbierovi na omluvu posíláme jednu pěknou populární písničku.

17:42
Dnešní DJ se s vámi loučí……a přeje vám vše dobré. Dnešní den nepřinesl zrovna smršť nějak závažných informací, ale to také není někdy na škodu, alespoň je člověk ve větší harmonii. Rozloučíme se proto jednou pěknou harmonickou písničkou.Mějte se pěknějhv

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].