Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 9. 12. 2010

Fidži - to je ráj. A také autoritář Bainimarama. • Autor: flickr.com
Fidži - to je ráj. A také autoritář Bainimarama. • Autor: flickr.com

07:56
Dobré pooblevové ráno, máme tady válkuJak avizoval včerejší DJ, ve virtuálním světě se spouští kybernetická válka. Kdo v ní proti sobě stojí? Na jedné straně WikiLeaks a četné skupiny podporovatelů včetně hackerů versus společnosti, které se snaží WikiLeaks nějakým způsobem utnout. Firma MasterCard zablokovala posílání peněz na účet otce WikiLeaks, Juliana Assange, následně švýcarská banka jeho konto zrušila a internetový portál Amazom.com přestal WikiLeaks poskytovat virtuální prostor. A tak se hackeři začali mstít a webové stránky zmiňovaných firem napadli. Na paškál má prý přijít i Twitter, protože blokuje slovo „wikileaks“.Podle zpravodaje BBC z ranního vysílání si ale fanoušci Wikileaks nacházejí cestu, jak je finančně podporovat. V globalizovaném světě to opravdu asi není těžké.A zatímco Julian Assange sedí v Británii ve vazbě a čeká na vydání do Švédska, v Mexiku nelení a co nevidět mu odhalí pamětní desku.Vaši DJku by zajímalo, jak dlouho s námi kauza WikiLeaks ještě zůstane. Několik měsíců, roků, navždy? A také kdo onu kybernetickou válku vyhraje. Bude jednoznačného vítěze? Kdo si troufne tipnout? Vaše DJka Vám všem jinak přeje dobré ráno a co nejhladší cestu do práce. K tomu vám pustí jednu povedenou píseň na rozjezd.

08:45
Čeští policisté (si) suší marihuanuByla jednou jedna obrovská sušírna a v ní se sušila marihuana. Ta sušírna leží na severu Česka a ta marihuana patří české policii. Podle serveru iDnes, který zprávu přinesl dnes ráno v 5:30, marihuanu policisté zabavili dealerům a nyní ji sami suší, aby zjistili, o jak kvalitní kuřivo se jedná. Po usušení se prý provede odborná expertiza, která zjistí množství THC. V závislosti na kvalitě pak policisté dotyčné dealery pošlou (či nepošlou?) před soud.Vaši DJku by zajímalo, zda policisté marihuanu zkouší i na sobě. Pokud ne, tak test považuje za neúplný. Jak jinak vyzkoušet, zda je či není kvalitní, účinná? A chápe to dobře, že čím kvalitnější, tím přísnější trest? Našim strážcům pořádku k sušení pustíme jednu houpavou pohodovku z jedné sympatické tropické země, kterou má DJka obzvlášť v oblibě.

09:58
Švédsko už není čistou liliíPořád se o ní mluví, ale nic to neřeší. Řeč je o korupci. Podle posledního průzkumu Transparency International, které vyzpovídalo devadesát tisíc lidí v 86 státech světa, je to s ní čím dál horší. A britská stanice BBC dodává, že její vlastní průzkum ukázal, že korupce je nejčastějším tématem po celém světě.Které státy skončily mezi nejzkorumpovanějšími, si může zkusit tipnout každý sám. Překvapením zůstává Švédsko, které se do nedávno chlubilo, že v oblasti korupce je čisté jako lilie, a jaké překvapení, když se zjistilo, že v jednom malém městečku místní úředníci vzali úplatky. Nebo jaký šok, když společnost Saab měla uplatit jihoafrickou vládu, aby si od nich koupila v Česku profláklé Gripeny, či když švédská média oběhla fotografie královského páru, který trávil své líbánky na luxusní jachtě jednoho švédského podnikatelského magnáta.Ach ty jachty, kdyby jich nebylo, svět by byl čestnější. I Česko má jednu jachtovou aféru na kontě. U vody ještě chvíli zůstaneme a pustíme si jednu sportovnější.

11:04
Být miliardářem v USA se nevyplácíBýt dneska miliardářem v Americe se moc nevyplácí. Očekává se totiž mimo jiné také to, že velkou část svého bohatství věnujete na charitu. Iniciativu pod jménem The Giving People založili přebohatý finančník William Buffett a neméně majetný podnikatel Bill Gates.Samozřejmě byste měli coby boháč možnost se akce neúčastnit, ale co by si o vás pomysleli kolegové-miliardáři, kteří už nějaký ten milion dolarů iniciativně iniciativě přihodili?Nově se k akci připojili i nejmladší miliardáři na světě, zakladatelé Facebooku Mark Zuckerberg a Dustin Moskovitz,Kulturu filantropie, která má v USA bohatou tradici, se Gates a Buffett snaží přenést i na asijský kontinent. V září poobědvali s čínskými miliardáři a nyní se prý chystají na Indii.

12:02
Byl Jim Morrison na koncertě v Miami nahý nebo ne? O tom dnes bude rozhodovat speciální komise. Rozhodne také, zda bude od trestu odnětí svobody na šest měsíců a pokuty ve výši 500 dolarů z roku 1969 omilostněn. Rebel a provokatér Morrison, který je od roku 1971 po smrti, byl tehdy odsouzen za obnažování a provokaci na koncertu ve floridském Miami. Do vězení se už ale nedostal, jelikož smrt byla rychlejší.O omilostnění bude žádat současný floridský guvernér, podle kterého už neexistují žádné důkazy, že by se Jim Morrison tehdy na miamském koncertě svlékl donaha.DJku by upřímně zajímalo, kdo půjde za Morrisona sedět v případě, že bude shledán vinným. Přestavuje si scénu z pařížského hřbitova: „Jime, přestaňte tu ležet, jdete totiž sedět.“ A tu je jedna hudební vzpomínka na bouřliváka Jima v jednom uhlazeném pořadu. 

12:40
Novinka pro Respekt.czRespekt.cz nezahálí a snaží se pro své čtenáře nabídnout co nejpohodlnější servis. Toto pondělí bylo možné si objednat historicky první newsletter Respekt.cz. Chcete-li tedy pohodlně do svých stránek dostávat zprávy o tom, co se píše v aktuálním čísle, můžete si jej objednat zde.

13:40
Do Perlovky za designem - inspirace na VánoceVánoce se neodvratně blíží a pro ty, které nemají rádi sterilní shopping mally, nabízíme jednu alternativní možnost na nákup dárků – dnes začíná velká show českého designu pod názvem designSUPERMARKET.Jedná se o přehlídku současných mladých a prý hodně progresivních designerů. Jejich produkty si můžete v galerii Perla v Perlové ulici na Praze 1 na místě zakoupit. Nakupovat můžete v Marketu Líba nebo ve festivalovém knihkupectví, prý za výhodné ceny, praví se na jejich stránkách.V kavárně si můžete dát svařák na zahřátí a k tomu vám zahraje DJ. Večer si můžete zajít na jazzový koncert do nově otevřeného nočního klubu na témže místě. Ten má otevřeno až do 2:30, kdyby se chtěl někdo zdržet. Tak neváhejte a vyražte na nákupy.

14:47
Levice táhne do boje, proti „pravicovému“ zákonuA teď zas na chvíli do českých luhů a hájů. Levice a část lidovců stáhli zákon o ocenění protikomunistického odboje, jenž byl schválen horní komorou. Senátoři z ODS a Topky to nazvali ostudou a arogancí. ČSSD se brání, že to byl paskvil, který musel být sprovozen ze světa.„Tento zákon je vlastně od počátku mrtvé dítě, respektive dítě, které několik let umírá. Není vůbec možné, aby zákonodárné sbory hodnotily dějiny. Neřeší vůbec nic z toho, co vlastně řešit chce,“ řekl Jiří Dienstbier ČTK.Senátor za ODS a bývalý disident Alexandr Vondra si myslí, že ČSSD hodila výsledek tříleté práce do koše a že to pro Senát byl "černý den“.Předloha počítala s tím, že lidé bojující proti komunismu by dostávali jakési osvědčení o zapojení do protikomunistického odboje. To by vydávalo ministerstvo obrany a bojovníci třetího odboje by získali postavení válečných veteránů. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak, píše četka.Mají nebo nemají mít účastníci třetího odboje speciální zákon? Co smýšlí čtenáři Respektu?

15:51
Na skok na Fidži, OSN do ČínyNyní se proletíme po světě a podíváme se do místa, z kterého se do našich médií mnoho zpráv nedostává, pokud se tam neděje něco násilného nebo tragického.Generál Frank Bainimarama, který se na dalekém ostrově Fidži dostal k moci vojenským převratem v roce 2006 a ostrovanům vládne železnou rukou, přišel s návrhem, aby OSN přesídlilo do Číny. Nelíbí se mu, že USA nevydává víza vládním činitelům Fidži. Bainimarama je vůbec zajímavý ptáček – kromě tohoto netradičního návrhu zakázal do roku 2014 ve své zemi volby. Vyhodil úředníky a soudce a zavedl tvrdou cenzuru. Spoustu zemí na světě, včetně Česka přestalo Fidži poskytovat rozvojovou pomoc a vypověděly své diplomaty. Jenže Bainimaramovi je to šumafuk, jelikož do tohoto tichomořského ráje proudí davy turistů a země si ekonomicky vede velmi slušně. Možná i líp.O tom, že zrovna o Fidži se toho v Česku moc nepíše, svědčí i spellcheck v české verzi Wordu. Slovo Fidži nezná a neustále jej opravuje na Rádži. Chudák Fidžané. (Z těch zas dělá Fidlany). A tak je raději už necháme na pokoji a pustíme si něco hodně exotického.

16:30
Vichr a sníh nejsou to saméOdnesl vám vichr střechu? Můžete si ji odepsat z daní. Poškodí vám ji sníh? Nejde to.O díře v zákoně, který neuznává sněhovou kalamitu, přináší informace server Aktuálně.cz. Čeští zákonodárci nepamatovali na sníh a na seznam živelních katastrof v zákoně o daních z příjmů jej prostě nezahrnuli. A při tom letošní zima nebude levná. Pojišťovna Alianz od začátku listopadu eviduje škody za několik desítek milionu korun.

17:15
Studenti v Respektu, Respekt na jejich bloguPo redakci Respektu se v těchto dnech pohybuje skupinka studentů z Obchodní akademie Ostrava - Mariánské hory. Jsou to vítězové soutěže Staň se respektovaným novinářem. Celý týden stínují práci redaktorů Respektu, dělají s nimi rozhovory, dochází na tiskové konference, přednášky na fakultu žurnalistiky, výstavy aj.O svých aktivitách v Praze a dnes o stinných stránkách novinářské práce, jak to sami nazvali, si můžete přečíst na jejich dočasně založeném blogu ZDE.V úterý se s námi zúčastnili celoredakční porady, kde se hodnotí celé aktuální číslo. Bylo pro nás obzvlášť výživné slyšet neotřelé a leckdy velmi odvážně kritické názory našich mladých kolegů. Není nad nezúčastněného pozorovatele…

18:08
Právo být vegetariánem ve vězeníJste vegetarián a sedíte právě ve vězení? Máte právo na to, aby vám vězení poskytovalo vegetariánskou stravu. To bohužel nedělalo jedno polské vězení a teď na to doplatilo. Buddhistovi Januszi Jakobskimu, který v něm sedí za znásilnění, musí zaplatit odškodné ve výši 3 000 eur. Nařídil mu to Evropský soud. Argumentoval totiž tím, že vězení porušilo Jakobskiho svobodu vyznání. Vězení se bránilo tím, že na vegetariánkou stravu nemělo dostatek financí.Být vegetariánem a jíst zdravě opravdu není zrovna nejlevnější. Vaše DJka se sklony k občasnému vegetariánství se se svými přáteli často pře o to, co je dražší - být vegetariánem či masožroutem? Asi si bude muset začít psát účetní knihu, aby to jednou provždy rozsekla. Také by ji zajímalo, jak je to s českými vězeními - umožňují vegetariánskou stravu pro své vězně? Otázka k zamyšlení na dnešní večer.A teď jednu tanečně-hudební oddychovku z dalekého vězení, prosím!

18:15
Veselé vánoce s hezounem Bingem CrosbymDJka se loučí a protože se s vámi u DJského stolu do Vánoc nesetká, přeje všem štědré, tučné, odpočinkové svátky. Při zpětném ohlédnutí za dnešními hudebními vložkami jí dochází, že jsou skoro všechny z tropů nebo od moře. Tak aby z této dnešní tradice příliš nevybočila, posílá všem čtenářům jednu sváteční písničku na vánoční motivy a jak jinak než z tropů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].