Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 7. 10. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno, a hned dvě ženyDneska máme čtvrtek, bude pošmourno, mezi 11 až 14 stupni, zřejmě přijde i déšť, je Světový den učitelů, svátek má Justýna a slovenské premiérce údajně někdo vyhrožuje smrtí.Na poslední se zeptáme slovenského kolegy Milana Šimečky, k prvnímu se vyjádří dnes ministr školství Dobeš, neb učitelé po něm v rámci srazu na jejich den budou chtít zvýšení platů, a prostřední připomnělo vaší dýdžejce příběh Polky Justýny, která pracovala u nejmenovaného polského europoslance v Bruselu a ten jí tak dlouho ukrajoval peníze z jejího asistentského platu do své vlastní kapsy – oficiálně ji samozřejmě mzda rostla --, až se Justýna naštvala, věc zveřejnila a započal se tím dnes už uzavřený příběh o asistentských platech v Evropském parlamentu, na který řada lidí v podobné situaci jako Justýna čekala mnoho let. Polské Justýně a všem ostatním přejeme, ať si užijí den! A Respekt DJ začíná hrát. První kus je pro všechny učitele světa. 

08:40
Zažijete tisíciletou zimu, varují Česko PoláciPolští meteorologové vzkazují Čechům, aby se letos připravili na tisíciletou zimu, která může přinést teploty až minus třicet stupňů. Podle jejich studie zeslábl a zpomalil Golfský proud, který brání pokrytí starého kontinentu ledem. Čeští klimatologové ale černé vize mírní. Jsou to prý jenom spekulace.Pro inspiraci, jak by to tu mohlo vypadat už zanedlouho. Není to marné, co říkáte? Zvlášť, pokud můžete na ski/snb.

09:10
Objev! Nečas, Čech, Trump… Lidovky.cz. Jedna stránka, trojí sdělení. 1) Premiér Petr Nečas slibuje v reklamním banneru ODS „Nebudu tolerovat korupci ve vládě ani v ODS.“ 2) Brankář Petr Čech si myslí, že český fotbal je na tom „špatně.“ 3) Miliardář Donald Trump nevylučuje, že bude v roce 2012 kandidovat na amerického prezidenta, protože se „na to už nemůžu dívat.“Vskutku přelomový slib premiéra připomněl Ivánka. Pamatujete?    

09:57
Za den v nemocnici se bude od dubna platit 100 KčOd dubna podraží poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun. V červenci 2011 pak specialista v ambulanci napočítá pacientovi až 200 korun, pokud k němu přijde bez doporučení praktika. A od ledna 2012 zmizí kritizovaný lékárenský poplatek za položku a nahradí ho platba za celý recept. Zároveň budou léky do 60 korun úplně vyřazeny z pojištění.Informace o těchto a dalších změnách v poplatcích u lékaře, které chystá vládní koalice, přináší dnešní Mf Dnes. Zde.

11:03
Nevíte, co s víkendem? Běžte na Designblok!Letošní hlavní designová událost sezóny, přehlídka novinek ve světě módy, trendů, tvarů všeho druhu a všech materiálů, se podle dosavadních recenzí vyvedla. Pokud proto nebudete mít během nadcházejícího víkendu co dělat, běžte na Designblok 2010. Koná se na cca čtyřiceti místech v Praze a trvá do nedělního večera. Podrobnější program zde.   

11:16
Toxický kal z Maďarska se už dostal do DunajeToxický kal, který v pondělí vytekl ze skládky hliníkárny v západním Maďarsku, se dnes dostal do řeky Ráby a odtud do dunajského ramene Mošoňský Dunaj na Slovensku. Slovenský vodohospodářský podnik podle mluvčího Pavla Machavy zatím nemá informace o míře znečištění společného úseku Dunaje.Pěkné…

12:30
Obědový song, trochu pubertálníVaše dnešní dýdžejka navštívila minulý týden Saint-Tropez a tak nelze než si pustit tuhle klasiku:)

13:33
Státní zástupci nechtějí nikde Veseckou, píší kvůli tomu PospíšiloviMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil už pár měsíců odkládá odvolání zkompromitované nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.  Má už sice vybraného jejího nástupce, nynějšího člena Eurojustu za Česko Pavla Zemana, ale dlouze řeší problém, co s nevyšší žalobkyní poté, až ji funkce zbaví. Před pár dny se v televizi vyjádřil, že by se žalobkyně, jež se podle dvou (byť nepravomocných) rozsudků podílela na zákulisních praktikách takzvané justiční mafie, mohla vrátit na své původní místo šéfky Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Dnes na to masově zareagovali státní zástupci: ministru Pospíšilovi poslali otevřený dopis, v němž ho žádají, aby Veseckou do vysoké funkce neinstaloval. Otevřený dopis ZDE.Dopis napsala a rozeslala svým kolegům státní zástupkyně z Jablonce Věra Nováková. Během dvou dnů ho podepsalo 165 žalobců z různých koutů země. A další se přidávají. „Pár vteřin poté, co jsem dnes dopis odeslala na ministerstvo, se přihlásilo dalších devět lidí,“ řekla Respektu státní zástupkyně Nováková. Dopisem chtěla ministrovi ukázat, že nesouhlas s vysokou funkcí pro Veseckou není jen odrazem „boje mocenských skupin“, jak má ministerstvo tendenci situaci vykládat. „Jde o spontánní akci, hlas zdola, který vyslovuje, že důvěra v paní nevyšší státní zástupkyni tu není. Když jsou vážné důvody pro její odvolání z funkce nejvyšší státní zástupkyně, jak by mohla dostat jinou vysokou funkci?,“ říká začínající žalobkyně. Ministr Pospíšil je podle informací Respektu zevnitř rezortu spravedlnosti pod tlakem svých spolustraníků z ODS. Mnozí občanští demokraté mu tlumočí přání podnikatelské lobby, aby Veseckou v systému státního zastupitelství ponechal a ve vysoké funkci. Pospíšil původně slíbil Veseckou odvolat do konce srpna, pak termín dvakrát prodloužil.

14:29
Nobelovu cenu za literaturu získal Peruánec Mario Vargas LlosaCenu pro Llosu oznámila dnes Švédská akademie udělující nobelovky. Akademie uvedla, že Llosu oceňuje „za jeho zmapování struktur moci a jeho pronikavé zobrazování odporu, revolty a porážky jednotlivce.“Vargas Llosa, který napsal více než 30 románů, dramat a esejů, je prvním jihoamerickým laureátem Nobelovy ceny za literaturu od roku 1982. Velký ohlas měl v roce 1963 hned první Llosův román Město a psi, působivé zpodobnění autoritativních systémů.

15:30
Týden před volbami: ČSSD trestá vlastní lidiLídr jedné z kandidátek v Praze ČSSD Miroslav Poche bude muset opustit všechny stranické funkce. A to proto, že Poche měl dát své straně peníze přes některé členy, kteří následně nemalý sponzorský dar vykázali jako členské příspěvky, jak se píše v dnešním vydání Hospodářských novin.Podle předsedy pražské ČSSD Petra Hulinského jednal Poche v rozporu se stranickými principy. Na kandidátce strany ale zřejmě zůstane, jelikož by podle Hulinského bylo nesmyslné týden před volbami někoho z kandidátky škrtat.Jenže, jak naznačil sám Poche, machinace se nejspíše odehrávaly několik let a konečná suma sporných peněz bude mnohem vyšší. Otazníků je ostatně daleko více: není třeba jisté, zda strana podobně neschovala i dary ostatních mecenášů. ČSSD se teď snaží zajistit alespoň vlastní audit. "Audit proběhne v co nejkratší době a jeho výsledky budou k nahlédnutí všem zájemcům,“ prohlásil Petr Hulinský.

16:45
Píšeme o Ostravě, plus písnička V tomto čísle Respektu najdete téma o Brně a v příštím čísle, které vychází v pondělí 11. října, bude téma o Ostravě. Je na co se těšit! Kdo chcete, tady je neobyčejná ukázka ostravské hudební scény. Varování: Jen pro silné povahy! 

17:40
Češi zabojovali, „český“ eidam si nenechají rozvracetEvropská komise rozsekla dlouhotrvající napětí, když dnes schválila nová chráněná zeměpisná označení pro sýry eidam a gouda. Ty se vyrábějí v Nizozemí.Proti nizozemské žádosti v minulosti vystupovali vedle výrobců z jiných zemí i Češi, kteří si nárokovali právo na eidam a obávali se, že by takové rozhodnutí mohlo ohrozit výrobu nejrozšířenějšígo sýra u nás. Nic takového se ale nekoná. Jak sdělili čeští mlékaři, dnešní rozhodnutí „v žádném případě neznamená konec českého eidamu.“ Chráněná označení se týkají pouze eidamu a goudy, které se vyrábějí v Nizozemí. Ty pak budou moci nést označení Eidam Holland a Gouda Holland.Je skvělé vědět, co je český národní zájem v Bruselu – existence zdejší, nijak chuťovně výrazné kopie sýra pocházejícího z holandského Eidamu, hrdě nesoucí stejný název… Češi ze sebe vskutku vydali to nejlepší, jak zpívají američtí Foo Fighters.

18:08
Zazvonil zvonec, dýdžeje je konec, a jeden tip na dnešní večerDnes večer si nenechte ujít pět minut před desátou na ČT 2 rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, příběh z ponuré Bukurešti 80. let, postavený na životní cestě dvou studentek.Jde opravdu o velmi silný film. Všechna česká zaoblená a laskavá Pupenda/Kawasakiho růže před ním můžou… třeba uschnout závistí:) Dnešní dýdžejka se s vámi loučí, přeje krásný večer a oznamuje, že zítra v osm ráno spouští gramec hudební guru Respektu Pavel Turek. Tak zítra!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].