08:00
Začátek vysíláníDobré ráno vážení čtenáři, vítejte u čtvrtečního vysílání.Tak jako včera se asi nevyhneme nějaké aktualitě z Egypta. Uvidíme, jak se nám podaří navázat spojení s Katkou Šafaříkovou a Milanem Jarošem. Celkem bez obav myslím mohu říct, že se dnes asi nedočkáme žádného obratu k lepšímu, nemluvě o nějakém rozuzlení. V noci se prý na náměstí Tahrír ozývala střelba, kterou mají nejspíš na svědomí příznivci prezidenta Mubaraka. Mluví se o dvou až třech mrtvých. Armáda zatím stále aktivně nezasahuje a snaží se oba vzniklé tábory alespoň oddělit.Přidávám krátké doplnění ke včerejšímu dni - vláda debatu o volbě prezidenta nakonec posunula o měsíc a to proto, aby měla prostor na jednání s opoziční ČSSD. Rozhodnout se musí letos nejen o způsobu volby, ale také o případné změně kompetencí hlavy státu.Mrazivé sevření dnes podle předpovědi povolí a teploty se mají držet těsně nad nulou, což myslím většina z nás uvítá. Vyšší teplota ale možná přinese také déšť. Jak praví pranostika: "Na svatého Blažeje slunce ještě nehřeje."Hudební start dnes bude trochu netradiční - před 202 lety se v Hamburku narodil romantik Felix Mendelssohn Bartholdy a tak si pustíme opus 26, tedy předehru „Hebridy“, známou také jako „Fingalova jeskyně“.Ještě jednou dobré ráno…
08:45
Káhira očima naší redaktorky Kateřiny ŠafaříkovéKáhiřané se dnes budí do napjatého rána. Včerejší den se proměnil v krvavou pouliční bitvu mezi stoupenci a odpůrci prezidenta Husního Mubaraka, na jejímž konci bylo přes šest set zraněných a tři mrtví.Káhirské náměstí Svobody, centrum revolty, se změnilo v polní lazaret a „výrobnu“ kamenů akorát tak do dlaně z vytrhané dlažby.Přístup na náměstí zahradily barikády z hořících aut a rozestavěné tanky egyptské armády, na nichž sedící vojáci jen přihlíželi tomu, jak nad jejich hlavami prší kameny a létají zápalné lahve.Na jedné straně stáli demonstranti, na druhé nepřehledná směsice policajtů v civilu, gangsterů, kteří dostali za rozdmýchávání násilí zaplaceno, a přesvědčených stoupenců Mubaraka.Policie zmizela, armáda nedělala nic, skóre bitek pokračujících hluboko do noci bylo přenecháno ulici. Drsné absurdní divadlo jen umocnilo pocit z odpoledne, kdy do davu demonstrantů vtrhli Mubarakovi věrní na koních a velbloudech a první brutálně zbití byli zahraniční novináři - štáb CNN a švédský reportér.Dvě belgické novinářky byly nadto obviněny ze špionáže pro Izrael. Ačkoli západní státy včetně USA vyzvaly Mubaraka, aby okamžitě zastavil násilí, egyptský prezident se odmlčel.Dnešek, desátý den protestu, proto bude testem, která ze stran získá v současné revoltě většinu.Předem se to špatně odhaduje. Ulice obstavila domobrana, která novinářům brání dostat se k centru dění, mlátí se Egypťané s Egypťany, současná revoluce nemá lídra a lidé v ulicích plán, co dál, a nad hlavou do noci krouží vrtulníky…Děkujeme Kateřině za aktuální informace a doufejme, že se jí v té anarchii nic nestane. Je to zkušená novinářka, tak to snad bude v pořádku.+video pořízené včera u kontrolního zátarasu u náměstí Tahrír.
09:55
NASA objevila potenciálně obyvatelné planetyAmerický Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil nové výstupy výzkumného programu Kepler, jehož cílem je nalézt planety podobné Zemi obíhající jiné hvězdy.Teleskop obíhající kolem země od 7. března 2009 prohledává okolí nejbližších sousedních hvězd a měří odchylky v jasnosti jejich záření. Ty jsou způsobeny oběžnicemi, které se při svém pohybu dostávají mezi teleskop a sledovanou hvězdu, kterou krátkodobě „zastíní“.Kepler od vynesení na oběžnou dráhu propátral okolí zhruba 156 tisíc hvězd, které se nachází v jeho zorném poli, což je asi 1/400 oblohy. Zatím poslední přírůstky na „kandidátském“ seznamu planet podobných Zemi zvýšily celkový počet zaznamenaných planet na 1235.Nejnovějších pět planet je výjimečných tím, že se nachází v tzv. „obyvatelné zóně“ svých hvězd, což znamená, že by se na nich mohla vyskytovat voda. Velikostí jsou srovnatelné se Zemí a obíhají okolo menších a o něco chladnějších hvězd, než je naše Slunce.Vědci z Nasa dodávají, že je třeba nově objevené planety dále sledovat a potvrdit, že planetami skutečně jsou.Zpráva je to velmi pozitivní a člověku to nedá, aby nezačal hned fantazírovat, jak to na povrchu „zemipodobných“ planet může vypadat. Nejbližší hvězda s potvrzeným planetárním systémem, objevená v rámci tohoto programu, je ovšem vzdálená 2000 světelných let. To je sice podle astronomů relativně blízko, ale představivost to zchladí poměrně rychle. K tomu si pustíme píseň „Journey to the Stars“ od jedné z nejdéle fungujících kapel na světě - The Ventures…


11:00
Heger dnes vrátí ČLK návrh smlouvyMinistr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09) dnes předloží zástupcům odborů upravený návrh smlouvy, který obdržel v pondělí. Jednání mezi minstrem a zástupci iniciativy „Děkujeme, odcházíme“ se zadrhla poté, co Heger odmítl přijmout podmínky, které protestující lékaři považují za minimální.Zásadní problém tkví v tom, že lékaři požadují garanci přijetí zpět na pracovní pozici, ze které v rámci protestu odešli. Heger toto odmítá s tím, že nemůže zasahovat do pracovně-právních vztahů mezi jednotlivými lékaři a jejich (bývalými) zaměstnavateli.I přesto ale deklaroval rozhodnutí alokovat letos na platy o dvě miliardy korun více, než se původně plánovalo, a to i v případě že by jednání nakonec nedospěla ke zdárnému konci.Ministr Heger se zjevně snaží ukázat svou věcnost a vůli k řešení. A celkem se mu to daří. V kontrastu s rezolutními výroky ze strany ČLK (jejichž motivy v obecné rovině chápu) působí rozhodně sympatičtějším dojmem…
12:00
Pákistánské okénkoMinulý týden jsem psal zprávu o americkém diplomatovi, který v Láhauru přímo na rušné ulici zastřelil dva Pákistánce. Důvodem prý bylo, že se ho pokousili oloupit.Zaměstnanec americké ambasády, který byl následně identifikován jako Raymond Davis, je od té doby ve vazbě a mezi Pákistánem a USA probíhá spor o to, co s ním bude dál. Američané kategoricky žádají jeho okamžité propuštění s poukazem na to, že má diplomatickou imunitu.Pákistánci zatím tlaku odolávají s tvrzením, že o Davisově imunitě rozhodne místní soud. Prý byl na ambasádě zaměstnán na bezpečnostní pozici, ale imunita se na něj nevztahuje a neměl ani povolení nosit zbraň.V případě, že se USA nepodaří Davisovu imunitu obhájit, bude čelit obvinění z vraždy podle pákistánských zákonů.Davis dnes stanul před soudem, který rozhodl o prodloužení vazby o osm dní. Důvodem je pokračující vyšetřování celé události.Během týdne, který od přestřelky uběhl, zatím stále není jasno, co se na ulici vlastně odehrálo. U zastřelených byly nalezeny zbraně a Davis tvrdí, že jednal v akutním strachu z ohrožení svého života. Troufám si tvrdit, že celá vazba je pouhým divadlem pákistánských úřadů. Ty se snaží ukázat místnímu obyvatelstvu, že neskáčí tak, jak USA píská. Pákistán a USA žijí ve sňatku z rozumu a přes všechny dílčí spory se navzájem potřebují. Davis tak bude za pár dní nakonec propuštěn a vyhoštěn ze země, Američané se ještě několikrát omluví a za pár týdnu se celou věc zapomene.A Davis samotný? Ten je podle mého názoru klasickým příkladem soukromého kontraktora, který se v této oblasti pohybuje v „šedé zóně“ a může či nemusí pracovat pro americkou vládu. Že by byl skutečným diplomatem není příliš pravděpodobné. Ale jde samozřejmě jen o můj odhad na základě dostupných informací…
12:23
Polední hudební vložkaChtěl jsem dnes psát jen samé pozitivní zprávy, ale bohužel se mi to zatím nedaří. Takže jako náplast za všechny ty demonstranty, odcházející lékaře a americké diplomaty v nesnázích vám nabízím horkou čokoládu. Takový zákusek po dobrém obědě.
13:40
Elton bez pozvánky + White Stripe / White StripeSir Elton John dnes popřel nepotvrzené zprávy o tom, že by měl v dubnu vystoupit na svatbě prince Williama a Kate Middletonové. Prý ani nepředpokládá, že byl spolu se svým partnerem Davidem Furnishem na svatbu pozván - zatímco s princeznou Dianou pojilo Eltona John silné přátelství, s jejími syny se prý ve skutečnosti setkal pouze dvakrát. Seznam hostů pozvaných na svatbu devětadvacetiletého následníka trůnu a jeho stejně staré přítelkyně dosud nebyl oficiálně zveřejněn.A z královských komnat se přesuneme do srdce amerického automobilového a hudebního průmyslu, tedy do Detroitu. Rockové duo White Stripes (kytarista/pianista Jack White + zpěvačka/bubenice Meg White), které vzniklo před čtrnácti lety právě v tomto městě, včera oznámilo konec společného hraní. Podle prohlášení na webu nenatočí již žádnou píseň a nebudou společně vystupovat.Důvodů pro rozchod je prý mnoho, ale žádný z nich se netýká zdraví, rozdílných názorů na hudbu nebo neochoty dále pokračovat. Jde prý o pozitivní krok a snahu přestat takříkajíc v nejlepším.Škoda. Dáme si alespoň jejich největší hit…
15:00
Jak na změnu lisabonské smlouvy?To dnes řešil premiér Petr Nečas (ODS), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP09) a prezident Václav Klaus. Konkrétně jde o změny související se vznikem záchranné sítě pro případy hospodářských krizí členských států EU.V Česku bude schválení úpravy v rukou parlamentu, který ji následně postoupí ke kontrasignaci prezidentu republiky. Právě tento způsob ratifikace byl na dnešní schůzce hlavním tématem.Technický postup celého procesu a role všech čtyř aktérů (vlády, Poslanecká sněmovna, Senát a prezident) už je více méně známa, ale jak se jednotlivé složky při schvalování zachovají jisté není.Protože proces neznamená odejmutí rozhodovacích práv jednotlivým státům, věří Brusel v to, že se celý podnik obejde bez referend v jednotlivých státech. Právě ta by mohla způsobit zablokování procesu již v počátcích.ČR podle Nečase podpoří vznik mechanismu, ale dokud nedojde k přijetí eura, nebude se podílet na jeho případném chodu.
16:00
Jak to vidí SobotkaÚřadující šéf a možná i budoucí předseda ČSSD se v dotazníku, který mu byl předložen před nadcházejícím březnovými volbami nového vedení strany, rozpovídal o tom, jaké jsou podle něj recepty na řešení současných problémů národního i nadnárodního charakteru.Model sociálního státu, tak jak ho známe z minulého století, prý není potřeba nijak zásadně měnit. Jeho největším nepřítelem je podle něj neoliberální smýšlení, které vede k postupnému rozkladu státních struktur, privatizaci sociální sféry a následně nepřímo také k ohrožení samé podstaty demokracie.Podle něj při nedávné finanční krizi nejlépe obstály ty evropské státy, které ve větší míře přerozdělovaly prostředky. Naopak tvrdě narazily státy typu Řecka a Irska, které podle Sobotky nemají stabilní sociální systém.Cestou k udržení současného modelu sociálního systému je podle něj zrušení rovné daně, znovuzavedení progresivního zdanění, vyšší daně pro firmy a omezení daňových úniků. Ruku v ruce s tím je ale potřeba vést „nesmiřitelný boj“ s korupcí, která systém podkopává a odčerpává z něj prostředky. Také je nutno posilovat transparentnost v podnikání a zvýšovat vymahatelnost práva.K prosazení této politiky by Sobotka v případě nutnosti použil i komunisty, ovšem za předpokladu, že se distancují od své minulosti a změní svůj přístup k evropské integraci.Na globální úrovni vidí jako nutnost budování nadnárodních institucí globálního vládnutí, které by vyvažovaly vliv ekonomické globalizace.K tomu víceméně není co dodat. Uvidíme, s čím přijde protikandidát současného šéfa ČSSD Michal Hašek…
16:49
Jordánsko a Jemen další v pořadí?V Káhiře se nerozhoduje jen o osudu Mubaraka a dalšího směřování až donedávna na první pohled stabilního Egypta. O tom už několik dní není pochyb.Jordánský král Abdulláh v pondělí rozpustil stávající kabinet a jmenoval nového předsedu vlády, kterým se stal Marouf Bakhít. Jeho úkolem mělo být nastartování „skutečných politických reforem“. Problém ovšem nastal, když jeho jmenování odmítla islamistická opozice. Na pozadí pouličních protestů, které probíhají už od událostí v Tunisku, proto zvolil panovník novou taktiku a vydal se na několik návštěv mezi lid, aby se sám přesvědčil o problémech, kterým běžní Jordánci čelí.Opozice v čele se stranou Islámské akční fronty (IAF) jmenování Bakhíta odmítá s poukazem na to, že tento bývalý voják už jednou post šéfa vlády zastával (2005 - 2007) a rozhodně se neukázal jako reformní politik, který by byl schopen získat důvěru většiny Jordánců.V Jemenu dnes také pokračovaly protesty, které volají po odstoupení prezidenta Ali Abdullaha Sáliha. Ten této zemi sužované rostoucí chudobou a nestabilitou vládne od roku 1978. Sálih včera během mimořádného zasedání parlamentu oznámil, že v roce 2013 předá veškerou moc v zemi a nebude se pokoušet o znovuzvolení. I když jde o velký ústupek, který byl přijat poměrně kladně, přesto to protestujícím nestačilo - dnes jich během „Dne hněvu“ vyšlo do ulic přes dvacet tisíc.Vládci obou zemí se snaží dosud nevídanými ústupky zastavit trhající se lavinu. Jestli se jim to podaří je otázka, na kterou nejspíše v příštích dnech odpoví Káhiřané. Pokud donutí Mubaraka odstoupit, není těžké si spočítat, jaký signál to vyšle k miliónům stejně frustrovaných obyvatel okolních států. Klidné spaní teď nejspíš nemá nikdo z vládců od Damašku až po Rijád.
17:55
Konec vysílání a pozvánka do galerie k tomuDnešní DJ se loučí a asi se půjde napít něčeho dobrého. Dnešní sled událostí si o to přímo říká, co myslíte?Ale pokud se vám nechce vyrazit do chumelenice za oknem, můžete navštívit jednu ze světových galerií pěkně z tepla domova. Stačí si jen vybrat. Zásluhu na tom má Google, lépe řečeno jeden z jeho zaměstnanců Amit Sood. Ten v čase vyhrazeném pro osobní iniciativu adaptoval program Streetview tak, aby se s jeho pomocí mohla zobrazovat díla ve vybraných galeriích. Projekt je zatím na začátku cesty, ale už teď vypadá velmi slibně. Živou prohlídku samozřejmě ta virtuální nenahradí, ale možnost podívat se kdykoliv třeba do MoMA v New Yorku stojí za to…A na úplný závěr jedna hezká česká ve skutečně výborném podání Tanečního orchestru Českého rozhlasu v Praze.
Díky a u příštího vysílání na viděnou:-)
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].