Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 24. 3. 2011

Miluji Libyi, píše se na dlaních této ženy. • Autor: Globe Media /  Reuters
Miluji Libyi, píše se na dlaních této ženy. • Autor: Globe Media / Reuters

08:08
Dnes se budou veselit především architekti……protože se velkým večírkem oficiálně otevírá nová budova fakulty architektury ČVUT. Obsadila se tak poslední volná parcela v areálu vysokých škol v Praze-Dejvicích. Autorkou stavby je architektka Alena Šrámková, které je dvaaosmdesát let a už padesát let je formující důležitou postavou české architektury. Spolupracovali s ní dva architekti o dvě generace mladší, Tomáš Koumar a Lukáš Ehl. Díky nim se teď budoucí architekti nebudou učit v poněkud již zastaralém věžáku z osmdesátých let, kde fakutla sídlila doposud. Nová budova je jednoduchá modernistická kostka, která má studenty inspirovat přímostí, jednoduchostí, nadčasovostí atd,  viz také foto.Vnitřní prostory nové fakulty jsou z šedivého pohledového betonu pohledového betonu a rozlehlá atria vypadají trochu jako ve vězení s ostrahou (samozřejmě velmi ušlechtilé, neboť beton je mramor 21. století). Učí se tam již měsíc, celkem ke spokojenosti studentů, dnes se zjistí, jak je prostředí vhodné pro večírky, mejdany a oslavy všeho druhu.

09:09
Paroubek národním socialistouBývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek by mohl do budoucna nabídnout spolupráci straně ČSNS 2005, píše server Aktuálně.cz. Láká jej tam jeho bývalý spolupracovník Jiří Vyvadil, který hodlá ve straně kandidovat na předsedu. Paroubek by se pak mohl stát kandidátem ČSNS 2005 ve volbách do krajských zastupitelstev příští rok. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek je totiž dlouhodobě nespokojen se sociálními demokraty a kritizuje také jejich nové vedení. Marii Benešovou označil za „myšlenkově sterilní“ a Zdeňka Škromacha za „lenocha“. Paroubkova manželka Petra už z ČSSD vystoupila.

09:57
Ani Hondy ani ToyotyJaponským automobilkám se nepodaří v nejbližších dnech obnovit výrobu, jak plánovaly. Dodavatelé některých dílů do aut nejsou schopni zatím vyrábět. Problém je rovněž s elektřinou, neboť „velká část dodávky elektřiny je nyní mimo provoz“, jak říkají analytici na serveru BBC.V elektrárně Fukušima dále pokračují záchranné práce. Guvernér Tokia oznámil, že ve vodě je dvojnásobné množství radiace, než je přípustné pro děti a kojence. Nejnovější zprávy jsou, že stupeň radiace je opět v normě. Obyvatelům okolí elektrárny se tedy nadále radí být doma, nejíst místní listovou zeleninu a vyčkávat.

10:03
Kill Team odsouzenSami sobě říkala pětice amerických vojáků Kill Team. Od ledna do května 2010 zabili v Afgánistánu několik civilistů. Vojenský soud nad nimi vynesl rozsudek, byli odsouzeni ke čtyřiadvaceti letům vězení. V žalobě se píše, že jejich počínání motivovala prostá chuť zabíjet, což jim u soudu přitížilo, stejně jako okolnost, že se s mrtvolami rozesmátí fotografovali.

12:12
Všichni vzpomínají na LizJe to konec jedné éry,“ řekla Barbara Streisandová. Mínila smrt Liz Taylorové, pravé hollywoodské hvězdy, která skonala včera odpoledne. Vyjadřují se k ní všichni, Nancy Reaganová, francouzský premiér i Madonna.Je to tím, že prý Liz Taylor „změnila statut celebrity“. Nabízela totiž světu nejen své herecké výkony (téměř sto filmů a dva Oscary za filmy Telefon Butterfield 8 a Kdo se bojí Virginie Wolfové), ale i osobní život (osm manželství se sedmi muži s nimiž měla celkem čtyři děti). Angažovala se také jako aktivistka v boji proti AIDS.Všichni vzpomínají, zavzpomínejme též, zazpívá k tomu Frank Sinatra, který byl jejím milencem v roce 1961.

12:30
Co se Sazkou?Další kolo rozhodování nastane v pátek. Soudce Jaromír Harmach si na pátek k výslechu povolal všechny klíčové hráče o Sazku, napsal server Aktuálně.cz. Hušák chce v pátek na slyšení u soudce Harmacha prosadit, aby mu byl povolen úvěr pro Sazku od Penty a eInvestu. Druhá možnost je, že Hušák odejde a Sazku získají věřitelé, tedy a KKCG. V každém případě se jedná se o největší krizi v pětaosmdesátileté historii loterijní společnosti a potenicálně jeden z největších krachů posledních let.

13:59
Vondra měl řečAlexandr Vondra měl ve Sněmovně řeč, jak přislíbil na koaliční schůzce K9. V projevu se měl omluvit za kauzu Promopro. Poslanci z koalice si to však představovali jinak, omlouval se ne za kauzu jako takovou, ale pouze za to, že ji špatně vysvětlil, jak píší Novinky.cz. „Má-li Alexandr Vondra jen trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes,“ řekl Miroslav Kalousek Novinkám. Také Věci veřejné vyzývají Vondru k rezignaci.

15:11
Seznam věcí…Policie zveřejnila seznam věcí, které našli u Otakara T., obviněného z vraždy devítileté Aničky Janatkové. Věci pocházejí zřejmě z vloupání do chat: zahrnují hodinky, bundy, vysavač, křovinořez a dva polštářky a je to dosti smutná přehlídka. Majitelé se o ně mohou přihlásit.

16:18
Co se děje v Libyi? Nikdo přesně nevíCo se děje v Libyii, nikdo neví Britský Guardian přináší průběžné zprávy z Libye.Nepotvrzená je informace, že Francouzi sestřelili jedno libyjské letadlo.Ve městě Misuráta pálí ostřelovači ze střechy nemocnice, dochází léky, voda, jídlo. Reportérka Guardianu Mona Mahmúdová mluvila po telefonu s mluvčím povstalců ve městě Misuráta.“Misuráta je v hrozné situaci, lidé nemohou ani vyjít ven pro základní věci, protože na střeše hlavní nemocncice jsou ostřelovači. V nemocnici nejsou pacienti, ale stala se základnou vládních sil. V tržnici je několik vládních tanků, které nemohou ven. Kdyby vyjely ven, dostanou se pod palbu  povstalců, kdyby chtěly uprchnout posádky, lidé by je zabili. Můj čtrnácitletý syn Hassan byl postřelen do nohy, kterou mu museli amputovat, protože tu není možnost řádné zdravotní péče. V centru města elektřina chvíli je a chvíli není, na okrajích nefunguje vůbec. Jsme plně závislí na generátorech, ale dostat se k benzínu je těžké, takže je musíme využívat opatrně. Mobily i pevné telefonní linky nejsou funkční, jediné co ještě funguje, je skype a jedině přes něj se můžeme domlouvat. “

16:59
Syn protektora Heydricha chce opravit zámekHeider, syn Reinharda Heydricha, chce přispět na opravu zámku v Panenských Břežanech. Bydlel tam za války jako dítě se svým otcem a také po jeho smrti až do roku 1945. Informoval o tom dnes Radiožurnál a přinesl také vzpomínky Heleny Vovsové, která tehdy na zámku pracovala. Zavzpomínala i na ráno před atentátem na Heydricha: „Vzadu za zámkem jsem sekala trávu. Najednou vidím jak Heydrich se ženou a (dcerou) Silke sestupují ze schůdků dolů a on si ji vzal do náruče. On prý měl Silke velmi rád.“Vzpomínky pětaosmdesátileté paní Vovsové na život Heydrichovy rodiny a na židovské vězně, kteří na zámku pracovali, je možné si poslechnout zde.

18:14
Portugalsko pořád nechce……přijmout finanční pomoc od mezinárodního společenství. Vládu přitom získávání úvěrů na trhu vychází podstatně dráž než případná finanční pomoc od mezinárodního společenství. Situaci ještě komplikuje fakt, že včera odstoupil premiér José Sócrates; navrhnul parlamentu úsporný rozpočet, ten však neprošel. Portugalští představitelé zdůrazňují, že hlavně nechtějí skončit jako Irsko a Řecko, komentátoři připomínají, že situace je nápadně podobná.Pro útěchu Portugalců, na rozloučenou s dnešními zprávami a pro přivítání nového jara je zde jedno mírně kýčovité Jaro.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].