0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ12. 5. 20119 minut

Čtvrtek 12. 5. 2011

Tady jsou pohřbeni lidé, kteří se setkávali Bořivojem, Spytihněvem a Václavem • Autor: Milan Jaroš

07:57
Dobré ráno se „Supermanem“Nad Grand kaňonem v Coloradu létal včera pomocí tryskového křídla Švýcar Yves Rossy. Jeho klouzavý let trval osm minut a Rossy, jemuž se přezdívá jetman neboli tryskový muž, jej označil za jednu z nejpozoruhodnějších chvil svého života.Podobné akce mohou být vzrušující i pro piloty v Česku, byť někdy z trochu jiného důvodu. Pokus Miroslava Orose o světový rekord v létání na motorovém paraglidu málem zhatili zloději, kteří mu předevčírem vykradli auto. Během tří měsíců chce Oros nad Českem uletět 9000 km, zbývá mu ještě víc než polovina. Akcí se snaží získat peníze pro děti z dětských domovů.Tak ať dnes zažijete něco podobně vzrušujícího jako švýcarský jetman, nikoliv jako český paraglidista.

08:40
Deset kousků Jardy JágraTakovéhle góly dával Jaromír Jágr v NHL v letech 1991 – 2000. Po včerejšku je jisté, že góly Američanům dávat nezapomněl.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:30
Soutěž o nejzábavnější výrok české politikyPolitická scéna se v Česku včera opět otřásla, což provázelo několik úsměvných výroků - i když úroda nebyla tak bohatá jako minule, v době tajných nahrávek, uniklých konspiračních projevů a nálezů štěnic v ložnicích exponovaných političek. Dnešní DJ vypisuje soutěž o nejzábavnější výrok posledních dnů a sám nominuje několik kandidátů:1. „Říkat, že nebudeme v koalici, je velmi vážná věc. To může zahýbat ratingem České republiky.“ (Vít Bárta v dnešních Hospodářských novinách).(Váš dnešní DJ dosud netušil, že ratingové agentury visí na rtech Víta Bárty a čekají na každé jeho slovo. Je-li to tak, vedla by případná slova o neúčasti VV v koalici ke zvýšení ratingu ČR nebo ke snížení?)2. „Mnozí mě a Mirka Topolánka viní z toho, že jsme stáli v pozadí současné vládní krize. Myslíte, že je to náhoda, že se tahle informace objevila zrovna, když se rozhoduje o Tluchořovi?“ (Marek Dalík v dnešních HN „vysvětluje“, jak je to s obviněním rakouského zaměstnance zbrojovky Steyr, že si Dalík řekl o úplatek v kauze nákupu Pandurů).(Jak přeložit formulaci „… mě a Mirka Topolánka …“? Nejspíš takhle: Já, velký tajný hybatel české politiky, a mé poslušné loutky Topolánek a Tluchoř jsme nespravedlivě obviňováni z rozpoutání vládní krize.)3. „Z Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude.“ (Vít Bárta ve včerejších Událostech, komentářích)(To je opravdu těžký požadavek; budeme se mu v redakci Respektu snažit vyhovět, ale nevím, nevím, zda se to úplně podaří…)Shlédnuv kritickým okem své tři kandidáty do soutěže DJ uznává, že jsme tu v minulosti měli zábavnější věci. Třeba přijdou čtenáři této rubriky na něco lepšího.

10:05
Americká „neviditelná“ helikoptéra v Číně?Americkému komandu opouštějícímu dům Usámy bin Ládina se nepodařilo havarovanou helikoptéru úplně zničit a fotografie ocasu stroje šokovaly experty včetně amerických: taková helikoptéra oficiálně vůbec neexistuje. Jde zřejmě o Blackhawk upravený tak, že jej nelze zachytit radarem a neslyšíte ho téměř až do doby, než vám létá nad hlavou (zvuk blížícího stroje je tlumený, obtížně rozeznatelný třeba od hlasitého motoru auta a nelze říci, zda se skutečně přibližuje).Pákistánská armáda naložila ocas vrtulníku na nákladní vůz, zakryla jej plachtou a odvezla neznámo kam. Spekulace o tom, že k němu získá přístup Čína, která se snaží vyvinout podobnou technologii, se objevily hned po akci a od té doby sílí (viz video „China to get U.S. stealth technology?“ na CNN.)Objevují se také nové informace o tom, co se dělo během zásahu na pákistánské straně: armáda se prý snažila zjistit, které jednotce patří stroj, který spadl na zahradu domu poblíž vojenské akademie. Nedařilo se jí to a s informací, že jde o cizí vrtulník, přišla až v okamžiku, kdy komando mohlo být už dávno za hranicí země.A ještě jedna zajímavost „v kauze Usáma“: americký generální prokurátor Eric Holder vyloučil, že by byl terorista č. 1 zavražděn; byl zabit v průběhu vojenské operace a kdyby vyslal sebemenší náznak, že se chce vzdát, komando by to akceptovalo a zmocnilo se teroristy živého.

11:05
Zemětřesení v kraji dovolenýchVčerejší otřesy půdy v města Lorca na jihu Španělska si vyžádaly osm mrtvých a stovky zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu. Asi třetina obyvatel devadesátitisícového města strávila noc v parcích a na otevřených prostranstvích v obavách z dalších otřesů. Poničena je řada historických budov. Toto nejhorší zemětřesení, které Španělsko postihlo v posledních padesáti letech, udeřilo včera před devatenáctou hodinou a mělo sílu 5,2 stupně. Oblast se nachází poblíž zlomů a aktivních zón, které oddělují africkou desku zemské kůry od eurasijské.

11:50
Sexuální život včelky Máji aneb televizní pořad, jak jej neznáteKdo včera večer v televizi sledoval Události, komentáře, málem se unudil k smrti. Moderátor si totiž do studia pozval samé politiky, kteří absolutně nic neřekli a chovali se, jako by trénovali na mistrovství světa ve vypouštění slovní mlhy. Přitom tento televizní pořad umí být mnohem zábávnější, jak přesvědčivě ukazuje toto video.

12:35
„Žijte dál vírou a nadějí“„Žijte dál vírou a nadějí v charakter tohoto týmu. Žijte i dál touhou po letošní obhajobě mistrovského titulu. Protože zlatý sen nekončí,“ začíná dnešní sportovní příloha Lidových novin. Inu, žijme tedy vírou a nadějí, a abychom si připomněli, že sport, politika a víra v Česku vskutku jedno jsou, pusťme si k tomu ještě malou sportovní agitku od skupiny Tři sestry.

13:25
Dozorce „Ivan Hrozný“ Demjanjuk je vinenNěmecký soud uznal obviněného Johna Demjanjuka vinným z napomáhání vraždám Židů za druhé světové války a poslal jej na pět let do vězení. Potvrdil tak, že muž, který před soudem stanul, je skutečně bývalým dozorcem koncentračního tábora Sobibor, kterému se tehdy přezdívalo Ivan Hrozný. Demjanjuk, který to popírá a označuje se za oběť nacistické mašinerie, se může proti rozsudku ještě odvolat. Od roku 2009, kdy byl vydán z USA do Německa, je Demjanjuk ve vazbě. V plynových komorách Sobiboru zemřelo kolem čtvrt milionu lidí.

14:25
Der Spiegel: Jaderné elektrárny jsou nepojistitelnéCena za likvidaci havárie v japonské elektrárně Fukušima se může vyšplhat až na šest bilionů eur. S odvoláním na server Spiegel Online to uvedl deník Aktuálně.cz.Více než sto pojišťovacích společností si dle Spiegelu nechalo spočítat, kolik by po Fukušimě stálo pojištění jaderné elektrárny. Výsledek: desítky miliard eur. Takovou cenu žádná soukromá firma nezaplatí. Jinými slovy, jaderné elektrárny jsou v plném rozsahu nepojistitelné a pokud dojde k větší havárii, zaplatí to daňoví poplatníci.Jedno číslo na závěr: Když se začátkem 90. let mluvilo ve Spojených státech o možnosti letět na Mars, odhadovali experti cenu expedice na bilion dolarů. Přepočet tehdejších dolarů na dnešní eura by byl složitý, je však jasné, že Fukušima může vyjít dráž než let na rudou planetu.

15:20
Kdy zapomínáme na nejranější dětstvíDěti ve věku 4–14 let si pamatují některé události z nejstarších období svého života, dokonce z doby, kdy jim bylo pouhých 18 měsíců. Když však kanadští vědci, kteří studii zpracovávali, zkoumali u stejných dětí, zda si tytéž věci vybavují i v pozdějším věku, zjistili, že nikoliv. Je možné, že se vzpomínky v raných obdobích života kódují jinak než v dospělosti, přesnější obrázek však věda zatím nabídnout nedokáže.Dnešní DJ se omlouvá čtenářům za špatný link na Tři sestry, správný je tento. Onen odkaz na letoviska neměl naznačit, kam jezdí DJ na dovolenou, neb je to trochu mimo jeho možnosti. Nicméně, posílal jsem jej kolegyni z rubriky Trendy jako tip, kam se vypravit za reportáží. Prý na to ale Respekt nemá. A pak má ta česká žurnalistika k něčemu vypadat.

16:05
Bořivoj, Spytihněv a Václav aneb šifrovaná zpráva o Pražském hraduPři stavbě tunelu Blanka našli archeologové v blízkosti Pražského hradu slovanské pohřebiště z konce 9. a začátku 10. století, informovaly dnes některé české servery, například Lidovky.cz.Omlouváme se Lidovkám, že si z nich dnes podruhé tak trochu střílíme, ale pár vět z příslušného článku prosí o citování: „Pohřbeni (tu) byli pravděpodobně lidé, kteří žili na Pražském hradě či na jeho předpolí. Jistě se tak potkávali s prvními českými knížaty Bořivojem, Spytihněvem či Václavem. … Nález má velký význam pro poznání zázemí raně středověkého Pražského hradu v době, kdy se začínal formovat do podoby rodícího se českého státu.“Chápeme, že k Hradu zpravidla velmi vstřícné Lidové noviny se uchylují k alegoriím, a smekáme před rafinovaností této metody. Bořivoj, to bude kancléř Hájek, Spytihněv - kdo jiný než Jakl?, a dále pokračovat nemusíme, neboť bychom uráželi inteligenci čtenářů. Co nám ale naznačuje informace, že jedna z pohřbených měla u sebe vědro? To zatím rozklíčovat nedokážeme.

17:30
Před 62 lety skončila berlínská blokáda12. května 1949 uvolnil Sovětský svaz blokádu západních sektorů Berlína. Přinutil ho k tomu úspěch letecké zásobovací kampaně organizované západními spojenci bývalé protihitlerovské koalice. Kreml musel ustoupit a pochopil, že se celého města nezmocní. Skončilo tím jedno z nejnebezpečnějších období studené války. A my posíláme jeden „berlínský“ klip.

18:15
ZávěremDen opsal oblouk od letu švýcarského jetmana až k ukončení berlínské blokády a váš dnešní DJ už nedrží prst na tepu světových událostí, jsa hotov předat štafetu dál. Jak zpívají Velvet Underground: I am tired, I am weary, I could sleep for thousand years… Tím se dnešní DJ loučí a těší se na další službu zhruba za měsíc.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].