Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Projekt FUTURA

Historickým šermem k lepší kondici

Vrátit se do středověku a po boku chrabrých kumpánů bojovat proti všem nespravedlnostem světa? To, co většina lidí považuje za příliš bujnou fantazii, se snaží skupinky nadšenců i profesionálů převést do reality.

Vrátit se do středověku a po boku chrabrých kumpánů bojovat proti všem nespravedlnostem světa? To, co většina lidí považuje za příliš bujnou fantazii, se snaží skupinky nadšenců i profesionálů převést do reality. Kurzy historického šermu si získávají čím dál větší oblibu nejen u divadelních a filmových herců a profesionálních šermířů. Nejde v nich o boj, ve kterém cáká krev. Sílu, vytrvalost a koordinaci pohybů ale prověří stejně dokonale.

Ačkoliv je historický šerm nadále doménou nadšenců a milovníků historie, dá se na něm i slušně vydělat. Šermířské skupiny vystupují na různých veřejných akcích, středověkých trzích, letních táborech a v neposlední řadě získávají zakázky jako kompars ve filmech domácí a zahraniční produkce. Proto není divu, že na výuku nových šermířů má čas jen málokterý vytížený šermíř. Kurzy historického šermu kromě šermířských skupin organizují i umělecké agentury, umělecké a pohybové školy nebo občanská sdružení popularizující historická období. Spřízněný scénický šerm vyučuje Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze.

Výcvik šermířů-začátečníků by měl probíhat s ohledem na jejich bezpečnost. Trénuje se s maketami zbraní, popřípadě se ztupenými replikami skutečných mečů. Součástí úvodního kurzu by mělo být i zasvěcení do možností dalšího vývoje v různých šermířských technik a škol. Je velký rozdíl mezi italskou školou šermu s rapírem a dýkou a školou francouzskou, která se vyvinula až do dnešní sportovní disciplíny. U nich to samozřejmě nekončí. Oblíbená je i výuka boje šavlí. Zkušenější šermíři mohou navštěvovat specializované workshopy zaměřené na boje s netradičními zbraněmi.

Zájemci o šerm u nás mohou začít trénovat od deseti let, jde ale o fyzicky náročnou aktivitu,“ říká ředitelka pražské umělecké a sportovní školy pro děti, mládež a dospělé Lucie Pečená. Na nezájem si nemůže stěžovat: „Na šerm se nám hlásí hodně lidí, pro zachování bezpečnosti výuky však nemůžeme tvořit víc než šestičlenné skupiny.“

Naučit se šermovat není nijak drahá záležitost. Agentury si účtují okolo stokoruny za hodinu výuky. Jsou i organizace, které pořádají kurzy za dobrovolný příspěvek. Ti, kteří ještě nejsou pevně rozhodnuti, uvítají často nabízené bezplatné ukázkové hodiny.

Rozsáhlý seznam šermířských společností a agentur, které se zabývají výukou historického šermu a jeho provozováním, nabízí server www.sermiri.cz. Profesionálové se sdružují v České asociaci šermířů (www.cahf.cz).

Článek vznikl v rámci projektu Futura financovaného Evropským sociálním fondem, Českou republikou a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut, o.p.s.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].