19_skutry01_profimedia
Autor: Profimedia.cz

Prodej elektrických skútrů v České republice posledních pár let klesl k bodu mrazu. A to přesto, že popularita klasických skútrů se spalovacím motorem v Česku rok od roku stoupá (stejně jako se rozšiřuje jejich nabídka). Ještě v letech 2010–2013 to naopak vypadalo na slibný start. Za rok 2012 se zde prodalo rekordních 394 elektroskútrů, o rok později prodeje spadly na polovinu a za další rok ještě níž. Dnes se prodávají řádově desítky za rok.

Nejsme v tom ale sami. Ani ve zbytku Evropy, ani v USA nevzbudily elektrické skútry žádnou zákaznickou vášeň. Jedinou zemí, kde se reálně prodávají (více než deset milionů za rok), je Čína. Má to jasnou logiku. Právě tady se jich nejvíc vyrábí a vzhledem k nízkým cenám a omezené nabídce západní konkurence jsou pro místní přitažlivou alternativou.

Právě vysoká cena spojená s nedostatečným dojezdem způsobila, že o elektroskútry už dnes prakticky nikde jinde není zájem. Fungují jako turistická atrakce v půjčovnách, používá je milánská či barcelonská policie, ale koncoví zákazníci se raději poohlížejí jinde. Místo elektroskútru volí buď klasický benzinový skútr, nebo – ti aktivnější – elektrokolo.

Elektroskútry jednoduše zatím nenabídly nic, proč by si běžný zákazník měl říct „ano, tohle je přesně to, co chci“. Průkopníci, kteří si je pořídili, si stěžují na neustálé potíže, hlavně technického rázu. Od banalit typu upadávajících páček po kritické nedostatky, jako je příliš rychle odcházející baterie. Levná asijská produkce…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte