Hemoglobins with nano robots to fight bacteria and viruses.
Co dál, doktore? (Počítačová vizualizace nanobotů) • Autor: Profimedia.cz

Hrozí vám infarkt! Okamžitě kontaktujte svého lékaře! Dvě věty, které rozhodně nikdo nechce slyšet. Přesto se během pár let začnou velmi pravděpodobně objevovat na obrazovkách mobilů. Rychlý vývoj mobilních technologií se potkává s inovacemi v medicíně a všudypřítomné telefony jsou jasným médiem, které bude při léčbě nemocí a jejich prevenci vtaženo do hry. Infarktová varování jsou tedy v tomto směru jasný důvod k optimismu.

Senzory, senzory, senzory

Využití telefonů, tabletů a „nositelné elektroniky“ ve zdravotnictví dávalo na papíře smysl odjakživa. I ten nejobyčejnější telefon nahradí budík, rádio a kalkulačku, jakýkoli chytrý telefon je terminálem, který vás propojí se světem a zvládne téměř vše, co po něm v práci i doma můžete chtít. Už teď může být život majitelů smartphonů rychlejší a efektivnější – a až se stroje naučí pečovat o zdraví, bude zřejmě delší a kvalitnější.

Cesta k cíli ale nebude úplně jednoduchá. Dnes se chytré telefony a hodinky zaměřují hlavně na sportovce. Měří tep, zaznamenávají sportovní trasy a radí, jak trénovat. Poznají, jak rychle se pohybujete, jak je telefon nakloněný nebo v jaké jste nadmořské výšce. Záznamy a tipy se hodí i amatérům, pro profesionály bývají zásadní.

Už současné běžně dostupné senzory umějí monitorovat zdraví. „Chytré dupačky“, které vyvíjí společnost Rest Devices ve spolupráci s Intelem, hlídají spící děti: sledují dýchání, teplotu, tep i polohu. Většina chytrých hodinek dokáže měřit tep. Na kterýkoli mobil…

Technologie
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Technologie
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte