26_dilema_fanouska_varianta_profimedia
Streamování kanibalizuje hudbu. (Nejslavnější popíračka Spotify Taylor Swift) • Autor: Profimedia.cz

Streamování je budoucnost hudby. Už velmi brzy jeho objem zřejmě překoná prodej digitálních souborů i fyzických nosičů. Fanoušci si pochvalují pohodlný přístup ke katalogům svých oblíbenců i pátrací algoritmy, zatímco vydavatelé doufají, že stream definitivně zatne tipec internetovým pirátům. Hudebníci, kteří tohle všechno plní smysluplným obsahem, mají ovšem stále pocit, že pro ně se toho zatím moc k lepšímu nezměnilo. Nízké platby ze služeb jako Spotify nebo Apple Music nevzbuzují příliš velký optimismus a tíha živobytí zůstává na živých koncertech a prodeji triček či odznaků. Hudební fanoušky tahle situace staví před dilema, jak se vůči muzikantům chovat co nejodpovědněji. Možností je mnohem víc, než by se na první pohled zdálo.

Kruh

Statistiky jsou opravdu růžové. Částka vydělaná streamovacími službami s hudbou roste meziročně o 25 procent a loni atakovala v globálním měřítku půl miliardy dolarů. Jenže pod povrchem čísel jsou i černé zprávy. Poradenská společnost Ernst & Young zveřejnila letos v únoru statistiky, podle nichž hudebníkům ve Francii v průměru doputuje z necelých deseti eur zaplacených uživatelem na předplatném na Spotify, Deezer či Apple Music jen asi 68 centů. Tedy zhruba sedm procent ze zisku, který streamovací služby generují. Zbytek jde do kapes vydavatelům (46 procent), provozovatelům služeb (21 procent) nebo státu na daních (17 procent). Pro lokálně známé umělce je to přijatelná daň za možnost být planetárně on-line, na druhou stranu…

Technologie
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Technologie
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte