Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Policisté pochybili při prověřování únosu Babiše juniora

Záhadou stále zůstává, zda do šetření zasáhl jeho otec

15_tema03_repro seznam_cz
Andrej Babiš mladší se svojí matkou • Autor: repro Seznam.cz

V půli května mělo podle oficiálních vyjádření státní zástupců skončit vyšetřování důvodů, proč loni v lednu policisté odložili prověřování mailů Andreje Babiše mladšího poslaných z Ukrajiny, v nichž mluvil o tom, že byl unesen na Krym, protože jeho otec potřeboval, aby na čas zmizel kvůli vyšetřování případu Čapí hnízdo. A podle důvěryhodných zdrojů Respektu mělo být v půli května sděleno obvinění dvěma policistům – za to, že prozradili existenci mailů a policejního pátrání právníkům rodiny Andreje Babiše. Tím mohli údajně prověřování zmařit.

Po následné, letošní květnové poradě státních zástupců, vyšetřovatelů a vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) však bylo rozhodnuto, že spis bude ještě analyzován. A dnes se vyšetřovatelé GIBS i státní zástupci přiklánějí podle informací Respektu k názoru, že dva policisté, kteří měli prověřování mailů a možného únosu na starosti, nebudou potrestáni vůbec nebo jen kázeňsky – třeba několikaměsíčním snížením platu.

Reklama
Reklama

Připomeňme si, že Andrej Babiš mladší poslal postupně tuzemskému kriminalistickému úřadu tři maily, v nichž oznámil, že je unesen. Maily ovšem obsahovaly věty, které prozrazovaly, že je pisatel trochu zmatený. Obviňovaly třeba neznámé persony z toho, že mu ukradly dům. Kriminalistický ústav předal maily policejnímu prezídiu, kterému tehdy šéfoval generál Tomáš Tuhý. Nevíme, kdo všechno přišel na prezídiu s maily a jejich informacemi do styku, případ byl policejním prezídiem přidělen k šetření policii na Praze 1. A tady se stala podle současných vyšetřovatelů a žalobců série chyb.

Čtěte také: Vyšetřování kolem Babiše juniora se zadrhlo

Pátrači nejprve zavolali detektivu Pavlu Nevtípilovi, který vyšetřoval možný dotační podvod na Čapím hnízdě, a zeptali se ho na roli AB juniora. Nevtípil už měl k dispozici řadu lékařských dokumentů, které dosvědčovaly, že mladý Babiš má psychické problémy, a tuhle informaci pátračům sdělil. Záhadou ale je, proč pak detektiv Nevtípil nesdělil informace o mailech státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který vyšetřování Čapího hnízda dozoruje. Sám Nevtípil od počátku vyšetřování Čapího hnízda s médii nekomunikuje.

Pátrači pak věc oznámili dvěma advokátům zastupujícím v případu Čapí hnízdo některé příslušníky rodiny Andreje Babiše. A pokud by byla pravda, co psal AB mladší o únosu, sdělili tak informace nepřímo podezřelému, kterého v mailu Babiš mladší jmenuje. Tedy Babišovi staršímu. Současné vyšetřování také zkoumalo, jestli o existenci mailů nemluvil neoprávněně s premiérem Babišem někdo z policejního prezídia, ale žádné konkrétní důkazy pro to neexistují.

Jinými slovy, současné vyšetřování zkoumalo, proč loňské pátračské šetření selhalo, a zda v tom nehrál roli nějaký zásah shora - ať už z policejního prezídia, nebo z vlády. Vyšetřovatelé se podle informací Respektu přiklonili k názoru, že důvod, proč pátrači ve skutečnosti nepátrali a spokojili se s bratislavskou fotkou AB mladšího s matkou, na nichž byly noviny s čerstvým datem, nebyl v tom, že by chtěli sami nebo na pokyn shora vyšetřování zmařit. A fakt, že detektivové sdělili podezření právníkům rodiny Andreje Babiše, je podle současného názoru vyšetřovatelů nedbalostí.

Nově otevřené prověřování možného únosu zahájené loni na podzim se zatím nikam nepohnulo. Státní zástupci požádali o právní pomoc Švýcarsko, kde AB mladší žije. Švýcaři by mohli Andreje Babiše juniora vyslechnout – zákon jim však povinnost neukládá, protože AB mladší jako možná oběť vypovídat nemusí. A bez jeho výpovědi se vyšetřování možného únosu nepohne.

Podle dozorujícího státního zástupce Ondřeje Šťastného by měl být konec července nejzazším termínem pro rozhodnutí o tom, co policisty vedlo k loňskému ledabylému vyšetření možného závažného trestného činu. Dnes už je obecně znám zdravotní stav Andreje Babiše mladšího i některé psychiatrické posudky a zdá se, že jeho maily byly reakcí na situaci, kterou zřejmě dezorientovaný syn premiéra nezvládl. Ale ani to nic nemění na právu veřejnosti znát pravdu o tehdejším „zametení“ věci pod koberec.

Čtěte také: Babiš půjde skoro jistě za Čapí hnízdo před soud

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2608
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte