Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Odboj proti komunismu nemůže měřit jeden ministr

Jan Kněžínek navrhuje zrušení etické komise, která přezkoumává ocenění za činnost před rokem 1989

Praha - Palachův týden - demonstrace - uctění památky - zatýkání---Palach week, protest,…
Palachův týden, zásah pořádkových sil SNB - zadržení účastníci demonstrace leží u chodníku na Václavském náměstí • Autor: ČTK

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek přišel s návrhem, že by měla být zrušena etická komise, která rozhoduje o ocenění za protikomunistický odboj v případech, kdy je angažmá odbojáře z nějakého důvodu sporné. Předchozí větě asi moc lidí nerozumí, tak si přibližme, o čem je řeč.

Před sedmi lety začal platit zákon, podle něhož si zaslouží ocenění lidé, kteří se v letech 1948 – 1989 vzepřeli komunistickému režimu, a riskovali přitom život, kariéru nebo kriminál. Zákon zároveň sliboval zmapovat skutečný odpor a odboj proti komunismu, protože - jak víme - po roce 1989 se stal odbojářem proti totalitnímu režimu kde kdo. Za odpůrce komunistického režimu se považovalo i mnoho místních komunistů.

Reklama
Reklama

Takže zákon – podobně jako u válečných veteránů nebo odbojářů z doby nacismu – ukládá lidem, kteří mají pocit, že se aktivně zasadili o svobodu a spravedlnost v době, kdy za to systém a jeho poskoci trestali, aby požádali o zhodnocení svého nasazení odbor válečných veteránů ministerstva obrany. Tam jsou připraveni odborníci, právníci, vyšetřovatelé, badatelé a další, kteří mají k dispozici archivy (hlavně StB) a mají také právo vyslýchat svědky - a pak zhodnotí, zda žadatel skutečně proti komunismu (nacismu) bojoval.

Za těch sedm let dostalo osvědčení protikomunistických odbojářů tisíc šest set lidí. Z jejich spisů a mnoha svědectví je zřejmé, že proti komunismu nějak bojovali. Většinou ilegálním tiskem zakázaných knih či šířením ilegálních zpráv, které na rozdíl od těch oficiálních přinášely pravdivé informace; k odboji patřilo i organizování demonstrací, ilegálních kulturních akcí a seminářů. Vypadá to jednoduše, ale za cokoliv ze zmíněného hrozily poměrně vysoké tresty a kriminály prošly tisíce odpůrců komunismu.

Šestnáct set lidí, kteří už dostali diplom, odznak a sto tisíc korun (což je často vzhledem k útrapám, které prožili, směšné odškodnění), prošlo dlouhými, často déle než rok trvajícími prověrkami, které prokázaly, že proti minulému režimu skutečně aktivně bojovali. Není to úplně příjemná cesta: žádat osobně, aby někdo posoudil, zda jste byli před rokem 1989 hrdina, stojí jisté sebezapření. Nicméně na druhou stranu zjistíte, že lidé, kteří míru vašeho boje posuzují, dělají svou práci důkladně a s taktem. Že „odznak“ opravdu nedají za slova ani za to, že jste si potají mysleli, že komunisté jsou grázlové.

Ministři mají prošetřovatele svých škraloupů
Jan Kněžínek • Autor: ČTK

Pokud odbor válečných veteránů rozhodne, že nemáte ocenění za odboj nárok, máte právo se odvolat právě k etické komisi, v níž jsou uznávané osobnosti a odborníci. Experti se tak třeba rozhodli neudělit ocenění muži, který na sklonku sedmdesátých let jako devatenáctiletý mladík navštěvoval americkou ambasádu. Což byla z pohledu komunistů podvratná činnost a od návštěvníka „imperialistického“ velvyslanectví vyžadovala odvahu.

Mladík si na ambasádě četl veřejně přístupné zahraniční časopisy a poslouchal veřejně přístupnou hudbu ze zahraničních desek. Komunisté usoudili, že to představuje zakázanou spolupráci s nepřítelem a za špionáž dostal dvanáct let vězení. Muž si před šesti lety požádal o status protikomunistického bojovníka. Od ministerstva obrany ho nedostal – že byl nespravedlivě odsouzen, neznamená, že bojoval proti komunismu, zněl verdikt. Muž se odvolal k etické komisi a ta rozhodla, že jeho aktivita spadá do kategorie odboj – přijít na americkou ambasádu znamenalo manifestaci nebojácnosti a touhy po svobodě. Etická komise přihlížela i k faktu, že případ zbudil další disidentské aktivity a vyvolal protesty proti komunistické justici.

Jistě, Babišova vláda neruší zákon o protikomunistickém odboji, neruší ani právo si požádat o status odbojáře, ruší pouze etickou komisi - a to až od roku 2022. To už podle ministra spravedlnosti Kněžínka bude mít jen minimum práce, protože většina žádostí bude posouzena a pár sporných případů rozhodne podle nového návrhu ministr obrany. Z hlediska úřední efektivity tak může mít ministr Kněžínek pravdu, ale to v tomto případě nehraje roli.

Posuzování míry boje proti komunismu je především věc etiky a citu pro spravedlnost. Věcí schopnosti posoudit s nadhledem rozmanité aktivity v kontextu. Tím, že vláda podporovaná komunisty použila pohled efektivity, dostala se do oprávněného podezření, že chce kategorii hrdinů z éry komunismu zrušit. Ta doba se nedá měřit efektivitou komise, ale mírou spravedlnosti a noblesy, s níž přistupujeme k lidem, kteří projevili v komunismu odvahu.

Osobní dodatek: opravdu bych nechtěl, aby míru mého protikomunistického odboje rozhodoval třeba současný ministr obrany Lubomír Metnar - mladý policista v době totality.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte