Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Ministrem zahraničí by měl být náměstek Petříček. Ale úřadu dál povládne Poche

Ukazuje se, že předseda strany Jan Hamáček se chce stále opírat o pražskou buňku ČSSD

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček • Autor: ČTK, Šulová Kateřina

Novým ministrem zahraničí by se měl stát Tomáš Petříček, současný náměstek úřadu a blízký spolupracovník europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho. Toho dosud odmítal prezident Miloš Zeman instalovat do čela Černínského paláce: Pochemu vytýkal, že je příliš nakloněn migrantům. Šlo však o zástupný problém, blokováním Pocheho hlava státu získala větší prostor prosazovat svoji zahraniční politiku. Poche upřednostňuje evropské vazby, Zeman je naopak více proruský.

ČSSD - pro kterou to podle mnohých byla hra o tvář - tedy nyní Zemanovi navenek ustoupila, Poche se ministrem nestane. De facto jím však bude, protože Petříček dosud pracoval pod ním; je to jeho člověk. Poche by měl na ministerstvu zahraničí dál zůstat - možná v roli náměstka. A není pochyb, že důležitá rozhodnutí bude mít pod palcem on. Zeman si v něm vybudoval silného protivníka, Poche mu blokuje některé velvyslance a nechce rušit protiruské sankce. Petříček naopak není příliš výrazná osobnost, politicky se nikdy navenek neprojevoval a takřka nikdo ho nezná.

Reklama
Reklama

ČSSD mohla bezpochyby sáhnout po silnější osobnosti: sázka na Petříčka ukazuje, že předseda strany Jan Hamáček se chce dál opírat o pražskou buňku ČSSD, odkud Poche a Petříček pocházejí. Spojenců Hamáček ve straně moc nemá a pražská organizace patří mezi jedny z mála. Kdyby si ji Hamáček znepřátelil výběrem člověka odjinud, zřejmě by časem padl.

Největší výzvou, která nyní před duem Poche-Petříček stojí, je každopádně zvýšit vliv úřadu v důležitých otázkách. Nejde jen o migrační problém, ale i o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, o vztahy s Ruskem i reformy EU. V mocenském vakuu iniciativu převzal Zeman a Babiš - a oba prosazovali svoji linii.

Miloš Zeman má samozřejmě  také možnost dál ČSSD tupit. Petříčka může odmítnout stejně jako Pocheho - nebo naopak za svůj souhlas vznese konkrétní požadavky.

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1683
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte