Exkluzivně: české ministerstvo zahraničí napadli před Rusy i čínští hackeři
 
Hacker, ilustrační foto
Autor: Thinkstock

České ministerstvo zahraničí čelilo mnohem většímu hackerskému útoku, než se doposud tušilo. Jak zjistil Respekt, ještě před tím, než se do systému dostali v roce 2016 Rusové, napadli ho v roce 2014 Číňané. Věc opakovaně projednávala Bezpečností rada státu za účasti předsednictva vlády, silových ministrů a tajných služeb. Respektu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Podobně bylo v minulosti napadeno víc zemí, nejviditelnější je případ USA v době před prezidentskými volbami v roce 2016. Americké tajné služby přišly se závěrem, že proti Hillary Clinton a její Demokratické straně zaútočili Rusové. Dostali se k části jejich e-mailové korespondence, jejíž obsah následně posloužil ke kompromitaci Trumpovy někdejší protikandidátky.

Reklama
Reklama

Co přesně bylo předmětem zájmu Číňanů a následně Rusů v případě českého ministerstva zahraničí, se nadále prověřuje. Hackeři se dostali do elektronické korespondence diplomatů - a to k všem e-mailům s oficiální adresou úřadu mzv.cz.

Další podrobnosti najdete v chystaném Respektu 41/2018, který vyjde v pondělí 8. října.

 

Čtěte také: E-maily ministerstva stahovali hackeři. Útok zřejmě řídilo Rusko

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte