Drulákova nominace na velvyslance ve Francii neprošla vládou
 
080-20-Drulak-1

Cesta Petra Druláka do křesla českého velvyslance ve Francii se zadrhla. Vyslání Zaorálkova důvěrníka na ambasadorský post neschválila na pondělním zasedání vláda. Podle informací Respektu z několika zdrojů v diplomacii se proti vyslání kontroverzního úředníka do Paříže postavili ministři Andrej Babiš (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL).

Ministr financí Babiš měl vznést výhrady vůči osobě Petra Druláka a šéf kultury Herman měl upozornit na Drulákovy levicové názory v mezinárodních vztazích, zejména ve vztahu k Izraeli, které podle Hermana neodpovídají linii české zahraniční politiky. Oficiálně se nicméně k věci ani jeden z ministrů nevyjádřil. Babiš odmítl komentář s odkazem na utajovaný režim, v němž nominace velvyslanců probíhají; podobně nereagoval ani Daniel Herman. Sám Petr Drulák už dříve řekl, že k personáliím se nebude nijak vyjadřovat.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Rusko místo Havla, plánují Zaorálek s Drulákem

Drulák se nejvýrazněji zapsal do veřejného povědomí, když na jaře 2014 coby první náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zkritizoval dosavadní lidsko-právní politiku a ohlásil ústup z tradičních zahraničních priorit Česka. Drulákovy plány nakonec nevyšly a jeho samotného stál konflikt nad Havlovým odkazem post náměstka, na ministerstvu však akademik Drulák zůstal.

Naposledy zastával funkci politického tajemníka úřadu, na začátku letošního léta však kvůli údajným neshodám na ministerstvu podal výpověď. Krátce před Drulákovým faktickým odchodem však Zaorálek nabídl svému ideologickému důvěrníkovi velvyslanecký post ve Francii, který je po odchodu ambasadorky Marie Chatardové do New Yorku už několik měsíců volný.

Boj o pařížské místo však pro Druláka nekončí. Podle informací Respektu hodlá Zaorálek jméno Petra Druláka na vládu opět přinést, až o něm přesvědčí nesouhlasící ministry.

Čtěte také: Obrana Petra Druláka

25 profil drulak1
Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1166

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte