Společnosti Člověk v tísni, která festival lidskoprávních dokumentů organizuje, se povedlo sledování filmů o vzdálených místech a těžkých, závažných tématech proměnit v sexy zábavu pro vzdělané dvacátníky. Festivalu se tím daří - aspoň na deset dní - vyvracet rozšířený názor, že lidi dění odehrávající se daleko od Česka nezajímá, že pro ně nejsou důležitá témata, která se nějak prakticky nedotýkají jejich životů. Aspoň pro značnou část generace mladých lidí už to zjevně neplatí a úspěch Jednoho světa to dokazuje.
Zde nabízím tipy na několik pozoruhodných filmů, které se do čtvrtečního ukončení festivalu ještě budou promítat (místa a časy najdete na stránkách festivalu – www.jedensvet.cz):
Když se kácí les
Příběh muže, který v domácím vězení čeká na rozsudek – je obviněn z ekoterorismu a hrozí mu doživotí. Před kamerou vysvětluje, jak se z běžného aktivisty stal členem organizace, která vypalovala majetek firem ničících životní prostředí. Jak po letech o svém radikalismu přemýšlí? A kdo je vlastně radikál? Dřevorubec, který kácí posledních pět procent, které zbyly z původních amerických lesů? Anebo člověk, který se tomu snaží zabránit tím, že vypálí sklady lesnické společnosti? V precizně zpracovaném dokumentu vystupují detektivové, kteří síť „ekoteroristické“ organizace Earth Liberation Front (ELF) rozpletly; člen ELF, který bývalé spolubojovníky udal; majitelé pozemků, které tato organizace zničila. Trailer k tomuto morálně složitému příběhu najdete.
Punk v Africe
Vůbec první vyprávění o hudebním undergroundu na jihu Afriky. Nezávislá scéna mezi Afrikánci, jihoafrickými bělochy, se inspirovala v československém undergroundu. Společenský život v rasistické Jižní Africe 70. a 80. let zahníval jako v normalizačním Československu a tak se – alespoň to ukazují autoři tohoto dokumentu - v mnohem podobal i kulturní vzdor proti němu. Trailer k překvapivému filmu naleznete ZDE
Africký punk si můžete poslechnout ZDE
Dopisy z Íránu
O Íránu se v posledních měsících píše jen v souvislosti s jadernými zbraněmi a možným izraelským útokem. Jenže co se děje uvnitř této důležité země? Jakou podporu má režim, který v roce 2009 zmanipuloval prezidentské volby a zabránil tak vítězství reformního kandidáta? Jak žijí mladí lidé, jejichž protesty tehdy brutálně potlačily bezpečnostní složky? Odpovědí na tyto otázky známe tak málo i kvůli tomu, že Írán vykázal zahraniční novináře. Dopisy z Íránu přináší potají natočená svědectví ze země. Ukazují záběry univerzit, na kterých se studenti dále bouří - a kde režim narušuje jejich jednotu tím, že mezi ně nasadil členy svých milicí. Upoutávku k dokumentu najdete ZDE.
Když už jsem začal s filmem o Maledivách, kterým mimochodem provází hudba od Radiohead, tak se k němu zase vrátím. Na dokument o snaze jejich bývalého prezidenta zabránit tomu, aby zvyšující se hladina oceánu potopila jeho zemi se nechte zlákat ZDE.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].