Je dobrou zprávou, že uprostřed krize, jejíž důsledky můžou v lidech posílit jejich špatné vlastnosti, se Francouzům a Britům podařilo završit rovnoprávnost v manželství, jež můžou uzavírat i homosexuálové. Je to signál, že demokracie a lidská práva mají šanci i v těžkých časech. 

Jenže v některých místech Evropy jde vývoj opačným směrem, demokracie upadá a lidská práva jsou cíleně omezována. Takovým úpadkem prochází Maďarsko a je důležité ten proces pozorovat, protože střední Evropa byla vždy tak trochu laboratoří různých režimů a ani my nejsme imunní vůči úpadku.

Maďarský premiér Viktor Orbán, který má k dispozici ústavní většinu v parlamentě a už stihl prosadit novou ústavu, jež platí sotva rok, se rozhodl, že musí tuto ústavu „vylepšit“ více než deseti dodatky. Všechny jsou podivné, ale zejména dva jsou přímým útokem na rovnost občanů.

Jeden dodatek (hlasovat o změně ústavy se má příští pondělí) zavádí definici rodiny, která je chápána výlučně jako oficiálně uzavřené manželství, v němž byly zplozeny děti. Jinými slovy, za součást rodiny se nepokládají děti, které žijí s rodiči, kteří neuzavřeli manželství, nebo děti, které sice žijí s matkou, ale ta se rozvedla a žije (třeba i v manželství) s jiným mužem, nemluvě o neúplných rodinách, kde chybí otec (nebo matka). A samozřejmě, tento dodatek vylučuje možnost uzavřít sňatek mezi homosexuály. Orbán chce zjevně dosáhnout toho, že ve společnosti budou dvě kategorie občanů – ti, kteří žijí jako manželé a mají (jen společné) děti, patří do první kategorie, všichni ostatní do druhé.


Další dodatek prohlašuje za ilegální život na veřejném prostranství – jinými slovy, zakazuje bezdomovce. Města budou mít na základě toho právo je odstranit ze svých ulic a náměstí (co s nimi udělají, se dozvíme později).

Je velmi špatnou zprávou pro střední Evropu, že uprostřed krize, jejíž řešení by mělo politiky naplno zaměstnávat, se maďarská vláda a parlament zabývají tím, jak omezit svobodu svých občanů. Jsme svědky toho, že demokracie může nejen upadat, ale měnit se před našima očima v autoritativní režim.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte