Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Protestní strany

Vzkaz voličů je jednoznačný, přiznal i Petr Nečas. Šokující propad velkých stran ukazuje, že česká společnost má po dvaceti letech plné zuby politických elit nasáklých korupcí. Cenou za osvěžení politického života je však úspěch takové strany jako Věci veřejné.

Tyto volby ukázaly, že společnost je přece jen živý organizmus a že demokracie není žádná nuda. Teď budu netrpělivě čekat na volby slovenské.

I tam jsou protestní strany podobné VV, jako například Svoboda a Solidarita (průzkumy jí dávají 10 procent), ale zajímavější je jiná, která si na vzpouře proti systému a politikům dokonce zakládá celý program. Jmenuje se Paliho Kapúrková (Veselá politická strana), jejím hrdinou je vlakový strojvůdce Pali Vass, jediný kandidát strany do parlamentních voleb, který zároveň tvrdí, že kdyby strana překonala pětiprocentní hranici, on by do parlamentu nenastoupil a všechny mandáty strany by zůstaly neobsazené.

Za celou touto recesí je několik známých lidí, například jeden spolumajitel známé reklamní agentury anebo spisovatel Peter Pišťanek. Kapúrková znamená ve slovenštině poslední sklenka (pálenky) před odchodem z návštěvy - jinými slovy: Děkujeme, odejděte!

Slovenská média se o tento projekt přestala zajímat, protože mají podezření, že ve skutečnosti může jít o reklamu na značku alkoholu nebo jiné produkty. Já to vidím spíše jako výhonek zdravého anarchismu. Autoři programu strany totiž tvrdí, že voliči konečně dostali možnost vyjádřit svůj nesouhlas s politickým systémem a politickými stranami ne tím, že nepůjdou volit (a jejich mlčení si všichni vyloží jako pasivní souhlas), ale tím, že budou volit Paliho Kapúrkovou jako protest proti politickému establišmentu, jemuž takto odkáží svůj názor.

Kromě toho má jejich program vlastně jen dva body: aby se vláda přejmenovala na „služebnictví“, protože je to v demokracii její skutečná funkce (tudíž ministři si mají říkat služebníci). Za druhé žádá, aby byla voličům dána možnost volby proti všem politickým stranám a aby byl jejich hlas platný.

Ať už je podezření médií, že jde o reklamní trik na nějaký nový druh alkoholu, oprávněné či nikoli, ty dva body programu by mohly ostatní politické strany zvážit. Nahradit vládu služebnictvem by možná pomohlo konečně dát na pravou míru vztah mezi politiky a společností a kdyby to nestačilo, tak protestní hlas a prázdná křesla v parlamentu by poslancům neustále připomínala, že jejich legitimita není absolutní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].