Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog, Politika, Společnost

Jančura si bere příklad od Fica aneb Mistři v oboru veřejné zloby

Ze společenského neklidu se dnes stává sud s dynamitem hněvu, na němž všichni sedíme

Na tak perverzní větu musí mít člověk opravdu silný žaludek. Slovenský premiér Robert Fico v narážce na vraždu britské poslankyně Jo Cox prohlásil: „Pokud se na Slovensku stane to, co v Británii, odpovědní budou pánové z opozice.“

Nechutnost této paralely spočívá mimo jiné v tom, že zatímco britská politička zasvětila kariéru obhajobě lidských práv (včetně pomoci uprchlíkům) a stala se právě proto obětí nenávisti fanatika, slovenský premiér tuto nenávist sám šíří – a teď se chce stylizovat do její oběti a předem viní opozici.

Robert Fico si udělal z nenávisti nástroj svého politického úspěchu, porazit ho však nelze tím, že se stane terčem veřejné zášti. Není totiž sám, kdo se stal mistrem v oboru zloby. Ze společenského neklidu, který by byl ještě před dvaceti lety přirozeným zdrojem demokratické debaty, se dnes stává vinou sociálních sítí a sílícího zástupu zuřivců sud s dynamitem hněvu, na němž všichni sedíme.

Každý, kdo tuto zlobu živí, bude vinen násilím, jež vyvolá. Ano, někteří politici u moci porušují demokratická pravidla; někteří kradou, jiní lžou, další zneužívají své pravomoci a z politických soupeřů či celých vrstev obyvatelstva dělají terče veřejné zášti. Veřejnost je ale může v příštích volbách odmítnout - a hlavně by si z nich neměla brát příklad.

Přesně to bohužel dělá Radim Jančura, když na své autobusy vylepil fotku ministra vnitra Milana Chovance. Ministrovi lze jistě vyčítat mnohé včetně šíření nenávisti vůči uprchlíkům, jenže Jančura z něj dělá terč veřejné zášti, jež lehce přechází v lynč. Porušuje tím demokratická pravidla, byť možná nepsaná.  Stejně jako předtím porušil tatáž nepsaná pravidla, když si kvůli svému byznysu veřejně potřásal rukou se slovenským fašistou Marianem Kotlebou. V obou případech živí zlobu.

Tak jako je v nauce o veřejné zášti Jančura vzorným žákem Andreje Babiše, jsou na Slovensku vzornými žáky Roberta Fica jeho političtí soupeři Richard Sulík a Igor Matovič. Fico ve svém perverzním podobenství s Jo Cox totiž narážel na to, že v pondělí svolává Sulík a Matovič demonstraci před jeho bytem, jejž si premiér pronajímá od člověka s pověstí mafiána.

Demonstrace se totiž podle demokratických pravidel mají konat na veřejném prostoru, který patří nikomu a všem, z velmi dobrého důvodu – aby protest nemohl přejít v lynč toho, proti komu je namířen.

Toto formální pravidlo má být ctěno navzdory tomu – nebo spíše právě proto, že Fico sám tato pravidla nedodržuje (například když dal před deseti lety pokyn ke státnímu lynči dívky jménem Hedviga Malinová). Jedinou správnou odpovědí špatným politikům má být nabídka politiků, kteří jsou lepší.

Je perverzní, že Fico viní Sulíka a Matoviče z budoucího násilí, k němuž sám šířením zloby přispívá nejvíc. Jsou totiž všichni tři ze stejného těsta a měli by si podat ruce jako Jančura s Kotlebou: společně poskakují na sudu s dynamitem veřejné zášti a živí zlobu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].