0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter12. 6. 20243 minuty

Hledání dobrých důvodů pro zákazy

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Dobrý den,

zákazy jsou ožehavá a lákavá věc. Na světě je tolik škodlivých a zbytečných věcí. O zbytečnost nejde, tam se ještě zakazovací touha u většiny z nás neprobouzí, ale škodlivost, to je jiná. Ekonomové zdravotnictví vám vcelku přesně vypočtou, kolik který zlozvyk stojí veřejné pojištění peněz, za které by bylo možné třeba kupovat léky a nepořádat lidové sbírky. K čemu jsou na světě sladké limonády? Našim tělům nijak neprospívají, výhradně jim škodí, není tu žádné “sice ano, zato ale…” Bez sladkých limonád by byl svět zdravější.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nepřekvapivý zvrat: kde skončit? Zakázat alkohol a tabák, kde je škodlivost nabíledni? Obé je hodně omezené a zdaněné, tam už máme nakročeno. A co bůček? Potřebuje někdo z vás k životu bůček? Leckomu chutná, ale jedlíky prokazatelně přibližuje k infarktu a rakovině tlustého střeva. Zakázat bůček na základě zdravotnických čísel je ale absurdní. Argument bůčkem by mohl být hezké beranidlo pro všechny politické “odpůrce zákazů”.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc