0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nenechte si ujít16. 4. 20123 minuty

To jsou opičí můstky

Vybíráme pro vás část rozhovoru s premiérem Petrem Nečasem

Za dobu mého působení nemůžete žádného politika z ničeho obvinit. • Autor: Milan Jaroš

Když jsme s premiérem dělali poslední rozhovor, řešila se vládní krize způsobená Věcmi veřejnými. Za stejných podmínek jsme se setkali i letos. Jen vládě ubyla podpora veřejnosti a naopak přibyla řada starostí a afér.


Reklama

V poslední době se objevila řada kauz svázaných s ODS – případ pana Kocourka, následovalo ProMoPro, pak odposlechy pánů Béma a Janouška. Není načase, aby si ODS přiznala, že je nemocná? Že je těch skandálů prostě už moc?
ODS nikdy nic nezastírala a tyto problémy řeší. Ano, jsme stranou, která má dvacet osm tisíc členů a dvacetiletou historii. To znamená, že tisíce našich lidí mají svou personální historii, včetně chyb a omylů. Ale prosím, neházejte je do jednoho pytle. Pan Vondra zcela evidentně ve věcech korupce nejede. Pan Kocourek nešťastným a lidsky hloupým způsobem řešil své rodinné problémy.

I za to se politicky platí. Ale netvořte umělé konstrukce. Když uměle vytvořím stranu, kde budou lidé bez politické historie, tak tento problém možná nebudu mít.Počet takových problémů je ale u ODS větší než u jiných stran.
Ne, ne, to musím odmítnout. To je účelová mediální konstrukce. Necháváte prostě ostatní na pokoji.To je čistě váš dojem. Jak jste k tomu došel?
To není můj dojem. Způsob, jakým média nonšalantně přešla výběrová řízení na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde byly miliardové zakázky bez výběrového řízení, kde v dodavatelském řetězci jsou firmy s anonymními akciemi, a nic se neděje…Média nemají vždy tolik informací, kolik by potřebovala. Vy, jak poslouchám, ano. Proč jste s tím, co se děje na ministerstvu práce, jako premiér něco neudělal?A jak víte, že jsem s tím nic neudělal?
Tak řekněte, jak jste zasáhl.
Nebudu nic říkat. Je to hodně účelová konstrukce, kterou jste teď vytvořil. Mám vám tady začít vyjmenovávat problémy sociální demokracie? Mám vám začít vyjmenovávat konkrétní kauzy špičkových představitelů TOP 09 a  podobně?Neříkám, že ostatní strany nemají podobné problémy, v ODS je jich v posledních letech ale nejvíce.
Nemáte pravdu. S ČSSD je to naprosto srovnatelné. Zapomínáte na všechny gripeny, Mostecké uhelné společnosti, privatizaci Škody Plzeň. S ODS nic takovéhoto v rozměru desetimiliardových kšeftů spojeno není. A to jsem vynechal privatizaci OKD, což by se mělo ve spojitosti s vaším nakladatelstvím Economia (majitelem vydavatelstí je Zdeněk Bakala, který vlastní i OKD – pozn. red.) zmínit, protože to je velmi závažný případ, v němž policie vyšetřuje podezření z pěti trestných činů.Mluvíte o mnoho let starých kauzách, já mám na mysli to, co se ve vaší straně děje teď.
Za dobu mého působení nemůžete žádného politika z ničeho obvinit.

A koho obvinit opravdu jde? Kdy měla ČSSD pravdu a vláda se pletla? Vládnou Česku oligarchové? Celý rozhovor s premiérem Nečasem najdete aktuálním Respektu 16/2012.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].