Nenechte si ujít•12. 3. 2012•4 minuty
Čekám na nového prezidenta
S českým ministrem zahraničí o tom, proč dál zůstává ve vládě
Šéf české diplomacie a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg se opět opřel do svého nadřízeného. O premiérovi Petru Nečasovi, s nímž se dostal do střetu především kvůli zamítavému postoji k nové evropské rozpočtové smlouvě, řekl, že ustupuje tlakům v mateřské ODS.
„Myslím, že je mu jasné, že jeho pozice ve vlastní straně není tak jistá, a proto ustupuje tvrdému národně socialistickému křídlu. Tohle mu vyčítám, ale mnoho s tím dělat nemohu,“ řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro nejnovější číslo týdeníku Respekt.
To říkáte opakovaně, vaše pozice přitom není tak slabá. Jste místopředseda vlády a bez vaší strany by tato koalice neexistovala. Proč si nezařídíte, aby vám premiér naslouchal?
Petr Nečas se cítí jistý v kramflecích od té doby, co je naprosto spojen s Věcmi veřejnými, takže má pro každé hlasování bezpečnou většinu. My jsme pravidelně v menšině. Můžeme samozřejmě jít od toho, a tím je koalice u konce. Ale my jsme ještě úplně nedotáhli reformy. Když budou hotovy, potom si mohu klást otázku, kdy odejdu. To vždycky musí člověk pečlivě zvážit. Dokud tady ale je naděje na změnu evropské politiky za rok a některé reformní zákony ještě nespatřily světlo světa, měli bychom koalici udržet.
Několikrát jste přitom už pohrozil odchodem z vlády. Stalo se tak i v situaci, kdy to vypadalo, že fiskální smlouvu nepodepíšou jen Češi a Britové. Tenhle scénář už nastal a vy zůstáváte. Vaše strategie je nesrozumitelná. Jak může brát premiér vaše požadavky vážně?
Měl bych si víc dát pozor na hubu, to je moje slabost, přiznávám. Tím, jak se to u nás vyvíjí, kam se řítíme, moje radost býti v téhle vládě mizí a občas to takhle vybuchne.
Dobře – co tedy teď bude s Českem v EU? Viděno zvenčí: Evropa ani svět na nás asi čekat nebudou.
Bude pokračovat to, co už zjišťujeme nyní, a sice že se naše váha v unii snižuje.
Můžete dát příklad?
Moji kolegové se mě například neptají na český názor, což dříve bylo běžné. Raději si to vyřizují mezi sebou. Totéž mi říkají naši úředníci. Nemůžete lidem stále říkat „my na vás nedbáme, my budeme dělat opak toho, co od nás chcete“ a potom od nich očekávat vstřícný postoj.
Co si máme myslet o tom, že vám kolegové z Evropy ze dne na den přestanou brát telefony jenom kvůli, tomu že vaše vláda něco – prozatím – nepodepsala?
To je pozvolný vývoj. Začalo to, když jsme si trochu překvapivě ukončili své vlastní předsednictví. Od té doby jsme bráni jako lehčí váha. Máme dílčí úspěchy, nic podstatného jsme ale neprosadili. Nepodpis té fiskální smlouvy tohle jenom umocnil.
Vládou teď zakymácel spor o pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, odvolaného a zase navráceného do křesla. Premiér označil situaci v justici jako „válku klanů“. Jaký je váš názor?
Nesouhlasím s panem premiérem. Nelze to bagatelizovat na válku dvou klanů. Co je ve hře, je očista justice a uvolnění prostoru pro stíhání korupce. Můj dojem je, že ministr Pospíšil měl s odvoláním pana Rampuly stoprocentně pravdu. Bohužel to udělal poněkud nešikovně. Měl to ve svých argumentech dovést tak, aby pan pražský zástupce nemohl uspět u soudu.
Proč se podle vás premiér takhle vyjádřil?
Nevím, mně to není úplně jasné, ale myslím, že je pod velkým tlakem některých zájmových skupin v ODS okolo „Bém networku“ a podobně, a to je velmi dobře fungující síť, jak veřejně známo. Myslím, že premiér je proti nim příliš slabý, než aby opravdu povolil očistu justice a očistu politiky. Nicméně doufám, že se nakonec vzmuží a svého ministra podpoří. Já jsem Jiřímu Pospíšilovi řekl, že považuji za správné, že se do toho boje pustil, nicméně tohle je věcí jen mezi ním a premiérem.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].