Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Neklid

Džochara Carnajeva čeká smrt nebo peklo na zemi

Pachatel bostonského atentátu byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby

Proces s Džocharem Carnajevem v Bostonu
Proces s Džocharem Carnajevem v Bostonu

Džochar Carnajev si určitě nemohl ani ve snu představovat, že bude omilostněn. Jeden z pachatelů teroristického útoku proti účastníků maratonu v Bostonu v roce 2013 má spolu se svým bratrem na svědomí tři zavražděné diváky včetně osmiletého chlapce, dalšího nevinného muže pak zavraždil na útěku. Bomby sestrojené z obyčejných papiňáků zranily 260 obětí, 17 z nich přišlo o končetiny. 

Ani Carnajevova obhajoba se nesnažila popírat, že dnes jednadvacetiletý muž atentát připravil a spáchal, jen se snažila porotu přesvědčit, že byl jako naivní mladík pod vlivem svého staršího bratra Tamerlana. Ten měl to “štěstí”, že zahynul během honičky s policií - ironií osudu ho v panickém úprku přejel ukradeným autem sám Džochar.

Porota tvrzení obhajoby nepřijala s tím, že Džochar během útoku a následujících dní učinil několik svobodných rozhodnutí, jež svědčí o tom, že to s plošnou pomstou Američanům za údajné vraždění muslimů myslí vážně. Ještě když se postřelený skrýval v lodi na předměstí Bostonu, napsal na její trup vlastní krví nápis: “Americká vláda zabíjí nevinné civilisty, to ale většina z vás ví. Nemůžu vydržet, že takové zločiny zůstávají nepotrestány. My muslimové jsme jedno tělo, ublížíte jednomu a ublížíte všem.“

Boston po útocích. • Autor: Globe Media /  Reuters
Boston po útocích. • Autor: Globe Media / Reuters

Soud ale ještě neskončil. Carnajev byl uznán vinným ve všech třiceti bodech obžaloby, z nichž 17 umožňuje vynést rozsudek smrti. O tom, zda bude terorista popraven, nebo dostane doživotí, rozhodne porota v dalším kole procesu, kdy budou svědci podrobně líčit utrpění, které jim útok přinesl.

Většina Evropanů se od trestu smrti distancuje a považuje ho za předpotopní. I sami Američané mají s jeho vykonáním stále větší problémy. Pohled na “klasické” metody minulosti, jako je smrt oběšením, zastřelením, nebo popravy na elektrickém křesle či v plynové komoře, už nesnesou.

Usmrcení odsouzenců injekcí s jedem se v praxi ukázalo složitější, než se původně čekalo; kromě toho nechtějí farmaceutické firmy pro účely poprav dodávat chemikálie. Téměř se zdá, že na spravedlnost typu “oko za oko” už západní svět definitivně nemá žaludek.

Magazín deníku The New York Times shodou okolností přinesl před dvěma týdny reportáž ze speciální věznice, v níž ve Spojených státech končí nejtěžší zločinci a teroristé Carnajevova formátu. Článek je možné si přečíst zde – a je to mrazivé čtení. Vězni tráví život v téměř naprosté izolaci a v prostředí, v němž podle slov jednoho ze zaměstnanců “pomalu přestávají věřit tomu, že jsou lidskými bytostmi”.

Je samozřejmě na americkém soudu, aby rozhodl, jaký trest si pachatel nejhoršího teroristického útoku na americké půdě od 11. září 2001 zaslouží. Spravedlnost bude v každém případě hodně tvrdá a zcela zasloužená.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].