Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Na zdraví

Nobelovka za čínskou medicínu

Oceněná vědkyně, která objevila dodnes nejúčinnější lék proti malárii, vyšla při bádání ze starých čínských herbalistických textů

Přenašeč malárie
Přenašeč malárie • Autor: Wikipedia

Nedávné otevření kliniky čínské medicíny na půdě fakultní nemocnice v Hradci Králové vyvolalo debatu o tom, zda podobná alternativní ordinace do prostředí západního zdravotnictví vůbec patří. Proti se vyslovil  třeba šéf lékařské komory Milan Kubek nebo známý kardiochirurg Jan Pirk.

Čínská medicína pracuje především s akupunkturními vpichy, přikládáním baněk a rozsáhlou kolekcí bylin. Účinnost jejích metod přitom nikdy nebyla potvrzena vědeckými studiemi, zdůrazňují její odpůrci. Zastánci naopak argumentují tím, že čínské léčitelství má několikatisíciletou tradici a v mnoha případech pacientům prokazatelně pomáhá.

Reklama
Reklama

Zajímavý příspěvek do téhle diskuse přinesl v pondělí výbor udělující Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii. Jednou ze tří letošních oceněných je totiž čínská vědkyně Tchu Jou-jou, která v 70. letech objevila dodnes nejúčinnější lék proti malárii nazývaný artemisin. Při bádání přitom vyšla ze starých čínských herbalistických textů.

1005PEK03_NOBEL-PRIZE-MEDICINE_1005_11
Autor: Globe Media / Reuters

V 60. a 70. let během Maovy kulturní revoluce patřila malárie k hlavním příčinám úmrtnosti v některých čínských regionech – a samozřejmě i v mnoha dalších zemích světa. Vědci do té doby prozkoumali celkem 240 tisíc sloučenin, ale žádná z nich na tropickou nemoc nezabírala. V Číně v roce 1967 Mao-ce Tung osobně založil tajný Projekt 523, který měl lék objevit.

Tchu Jou-jou v něm pracovala a po vyzkoušení řady slepých cest ji napadlo prozkoumat účinnost tradičních čínských bylin používaných v léčitelství. Její tým jich vyzkoušel kolem dvou tisíc, ale tu pravou našla vědkyně až v 1500 let starém lékařském textu. Extrakt z pelyňku ročního už při prvním testování na myších a opicích účinkoval skvěle a vzápětí jej Tchu – úspěšně - vyzkoušela i sama na sobě. Objev byl publikován v roce 1977 a artemisin vycházející z prastarého bylinkářského receptu se vzápětí stal nejpoužívanějším lékem na malárii, který už zachránil miliony životů.

Vědkyně se však dlouho neproslavila – v čínské komunistické realitě byl objev léku publikován jako anonymní dílo a ženu, která ho vynalezla, až do roku 2011 nikdo neznal. Od té doby ovšem sbírá jednu cenu za druhou až po tu dnešní – Nobelovu. Je teprve dvanáctou ženou, která ocenění za medicínu dostala, a vůbec prvním člověkem, jenž je oceněn v souvislosti s tradiční čínskou medicínou.

Vzkaz ze Švédska do Čech by tak mohl znít: je dobré tradiční know-how nepodceňovat, často je výsledkem lidské zkušenosti, nikoli šarlatánství.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1487
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte