Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na zdraví

Jsou e-cigarety cool?

Vědci zkoušejí porozumět nové kuřácké vášni

Elektronická cigareta, ilustrační foto • Autor: Thinkstock.com
Elektronická cigareta, ilustrační foto • Autor: Thinkstock.com

Obsahují vysokou koncentraci látky, která je podle některých expertů návykovější než heroin. A přesto je řada lidí oslavuje jako vytoužený vynález, který zachrání životy milionů. Elektronické cigarety jsou nejnovějším důkazem toho, že lidská závislost není černobílý terén, v němž snadno rozlišíme, co je špatné a co dobré.

Tabákový průmysl se dlouho zdráhal uznat, že cigarety představují zásadní zdravotní riziko. Pod stále silnějším tlakem lékařů ale v minulosti přišel se dvěma inovacemi, které slibovaly bezpečnější kouření. Naděje se ovšem nenaplnily: cigarety s filtrem i jejich light verze s nižším obsahem nikotinu spíše posílily skepsi, že nějaká méně škodlivá náhražka tabáku vůbec může existovat.

Tahle nedůvěra tak provází od počátku i e-cigarety. Stvořil je v roce 2003 čínský lékárník Hon Lik, jehož otec zemřel na rakovinu plic. Jeho směs čistého nikotinu, vody, sloučeniny, která se používá v divadelních kouřostrojích, a několika dalších chemikálií měla však jednu nevýhodu - chutnala příšerně. Až americké vylepšení receptury v roce 2008 zahájilo dnešní éru, v níž se e-cigarety staly alternativou tradičnímu kuřivu. Nejprve sice trochu komickou, ale estetické předsudky šly rychle stranou. Ve Spojených státech se například maloobchodní tržby z e-cigaret a náplní během let 2012–13 zšestinásobily.

Čím častěji kolem sebe vidíme lidi bafající z trubiček zavěšených na krku, tím důležitější se zdá být hlavní otázka spojená s e-cigaretami: opravdu díky nim lidé přestávají kouřit nebo jde jen o další „platformu“ užívání nikotinu, která pouze rozšiřuje nabídku? Viděno čistě toxikologicky, jsou elektronické cigarety méně škodlivé. O bezpečnost přísad v inhalovaných kapalinách se sice občas vedou spory, ale faktem je, že spalováním tabáku běžné cigarety člověk vdechuje sedm tisíc různých chemikálií, zatímco elektronické protějšky jich obsahují jen několik málo – a zcela v nich chybí silně škodlivý dehet. Přejít na umělé kouření tedy zdraví kuřáka prospěje.

Problém je ovšem v tom, že zatím není jasné, zda se e-cigarety nestávají spíše doplňkem než náhražkou marlborek či camelek. Zatím poslední studie publikovaná teď v březnu zkoumala chování zhruba dvaceti tisíc amerických teenagerů a tohle podezření potvrdila. E-kuřáci jsou velmi často zároveň kuřáci cigaret. Výzkumníci dvouletý projekt uzavřeli shrnutím , že „e-cigarety neodrazují od klasického kouření“.  

Samozřejmě – i ve chvíli, kdy z vykouřené krabičky nahradí elektronika řekněme polovinu, se dá mluvit o jistém zdravotním přínosu. Ale nejasná role e-cigaret zároveň nevyhnutelně posiluje volání po jejich regulaci. Zatímco tabák je všude na světě tvrdě zdaněn a různým způsobem omezován, kapalný nikotin donedávna nebyl regulován prakticky vůbec. Postupně se objevily první zákazy e-kouření ve veřejném prostoru – i pára vycházející z trubiček je pro okolí škodlivá, i když jen z 10–20 procent oproti hořící cigaretě. Některé země zařadily nový vynález mezi zdravotní výrobky (podobně jako nikotinové náplasti či žvýkačky), aby zpřísnily dohled nad složením a obaly.

A k zatím nejtvrdší regulaci počátkem letošního roku přistoupila Evropská unie. Nařídila povinná varování na obalech, omezila maximální obsah nikotinu a především – zakázala výrobcům reklamu. Právě ta totiž dělá mnoha lékařům největší starost. Bez zákonných omezení se do propagace e-cigaret začal vracet onen „cool faktor“, známý ze starých filmů a plakátů. „Vezměte si svou svobodu zpátky,“ zní například heslo kampaně značky Blu, v níž pokuřuje přitažlivý americký herec Stephen Dorff.

Až příliš to připomíná ikonografii hollywoodských filmů s Jamesem Deanem, který zakořenila představu že kouření je sexy a přivedla k němu generace okouzlených teenagerů. Právě toho se bojovníci proti cigaretám bojí úplně nejvíc. Do elektronického byznysu navíc vstoupily nedávno velké cigaretové koncerny, které mohou jen těžko předstírat starost o veřejné zdraví.

Snaha udržet image e-cigaret coby jisté léčebné pomůcky tak dostává další trhlinu. Na definitivní závěr, zda se díky nim kouření promění v o něco zdravější kratochvíli než dosud, si sice ještě musíme počkat. Ale už teď je celkem jisté, že ona navrácená svoboda trubičkám s kapalným nikotinem moc dlouho nevydrží.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].