Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Návrat klausovské ODS?

Václav Klaus nikdy neříká nic jen tak. Coby zkušený a mimořádně mazaný politický stratég svými slovy obvykle sleduje nějaký cíl nebo vytváří podhoubí pro „správnou“ interpretaci svých kroků.

Proto je na místě věnovat pozornost rozhovoru, který prezident poskytnul časopisu Týden. Po skeptických komentářích k personální výměně v čele ODS, v interview, které vyšlo včera, ex-předseda konzervativců změnil názor a řekl: "Ptáte-li se tedy, zda nyní nacházím pozitivní vývoj v ODS, který by mě mohl motivovat k tomu, abych se k ní voličsky vrátil, pak říkám, že určitý posun nacházím."

Rozlousknout, co nám tímto obratem prezident naznačuje, je však celkem potíž. V čem konkrétně se onen „určitý posun“ udál, už totiž hlava státu neříká. Když se však podíváme na výhrady, které Václav Klaus ke své mateřské straně měl, byly hlavně programového rázu. Topolánkova ODS Klausovi vadila hlavně kvůli poopravení kurzu v evropských či ekologických otázkách. Pokud tedy prezident změnil názor, vyšel mu nějak nový lídr Petr Nečas vstříc? Nebo se k tomu chystá?

Zdá se to dost nepravděpodobné. Pro ilustraci stačí připomenout Nečasův projev z loňského kongresu ODS, kde se dnešní lídr vymezil vůči Klausovým vládám z 90. let tak ostře, jak to snad nikdy neudělal ani Topolánek. Srovnal je totiž s následnými vládami ČSSD a dospěl k závěru – k hrůze zastánců „klausovských pravicových hodnot“ – že v řadě ukazatelů se Zemanova vláda i následný Špidlův kabinet chovaly pravicověji než vlády vedené ex-předsedou ODS. „Kdy myslíte, že byla vyšší daňová progrese? Když končil ve vládě premiér Václav Klaus, nebo když končil ve vládě premiér Miloš Zeman?“ ptal se Nečas spolustraníků. „Pro mnohé z vás překvapivě, A je správně.“ A bylo správně taky u korporátní daně (vyšší za Klause než za Špidly), měkkosti důchodového systému (Špidla opět vede) či podílu státního sektoru na HDP, což Nečas nazývá „postátnění ekonomiky“ (znovu vyšší za Klause než za Zemana).

A byť Nečas všechny ujistil, že nechce „útočit na pana prezidenta Klause“, jasně tím řekl, že naříkání nad tím, že ODS opustila skutečnou pravicovou politiku, které znělo i od Klause, je nesmysl. „Nemáme důvod nechat se od kohokoliv známkovat z pravicovosti. Ta fakta, která jsem uvedl, mluví jednoznačně pro nás,“ řekl Nečas. „Míra pravicovosti politiky se neměří pravicovostí rétoriky, ale konkrétními politickými opatřeními.“

Je nicméně možné, že s nízkými preferencemi se potýkající Nečas Klausovi za jeho „návrat“ něco (ale co?) slíbil. Popularita a volební naděje Klausova odchovance Petra Macha a jeho Strany svobodných občanů či Solidarity Jany Bobošíkové, k nimiž se spolu s prezidentem část voličů ODS přesunula, sice nejsou nijak závratná, ODS teď ale bojuje o každé procento.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].