Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Čistky „rusnokovců“ nabírají na síle

Jiří Balvín na snímku z roku 2002 • Autor: Jiří Goldbach
Jiří Balvín na snímku z roku 2002 • Autor: Jiří Goldbach

Bylo jasné, že Rusnokova/Zemanova vláda nebude sedět s rukama v klíně, i když nevzešla z voleb a ještě ani nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Nicméně smršť personálních rozhodnutí z posledních dní naznačuje, že prezidentův tým má v plánu ve vyměřeném čase dost zásadně přepsat vlivovou mapu Česku. A rozhodnutí jsou to tak významná, že je kritizuje dokonce i k „rusnokovcům“ loajální místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Nejčerstvější položku na seznam dodal ministr kultury Jiří Balvín, když odvolal nového ředitele Národního divadla Jana Buriana, který se měl právě dnes ujmout funkce. Krok je to značně kontroverzní, vzhledem k tomu, že Buriana vybrala speciální expertní komise a má kredit v umělecké obci, ale zejména proto, že Balvín argumentuje tím, že výběr neproběhl „řádně“. Tedy, že nebylo vyspáno veřejné výběrové řízení, což v překladu znamená proces, do něhož se může přihlásit kdokoliv, nikoliv výběr mezi dopředu vytipovanými kandidáty, což je u institucí tohoto typu běžně ve světě dělá a stalo se i Burianově případě. (Což je mimochodem zajímavý argument u člena vlády, která neprošla tím nejzákladnějším výběrovým řízením – čili volbami.)

Na protest už odstoupilo vedení opery Národního divadla i Státní opery a také šéf činohry ND, umělci dávají výpověď, protestuje expertní komise i velmi ostře také politické strany od TOP09 po ČSSD.

Zásahům v Národním divadle předcházely a budou po nich následovat výměny na daleko (při vší úctě k Národnímu divadlu) strategičtějších postech. Úterní průvan ve vedení Českých drah mají doplnit personální čistky v Lesích ČR, Čepru či Českém Aeroholdingu. Jistě – třeba takový ex-poslanec ODS a zdravotnický expert Marek Šnajdr jako předseda dozorčí rady Čepra, tedy společnosti spravující státní hmotné rezervy a provozující čerpací stanice, není právě vrchol dobré personální politiky. A to nejen proto, že místo dostal výměnou za to, že dál nekomplikoval vládu Nečasově kabinetu.

Nicméně bylo by naivní předpokládat, že místo něj přijde nějaký nezávislý „odborník“, jak lidé kolem prezidenta Zemana rádi opakují, a ne zástupce něčích zájmů. Naopak lze očekávat, že právě v případě Čepra či Českého Aeroholdingu se o vliv hlásí společnost, která je propojena se Zemanovou stranou SPOZ - a tedy i vládou - pupeční šňůrou, tedy Lukoil. Čili ropná firma, jejíž českou pobočku vede místopředseda SPOZ a prezidentův energetický poradce Martin Nejedlý a která sice už dnes dodává naftu na pražské či ostravské letiště, nicméně by ráda rozšířila „pole působnosti“.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl jasně: „Za Rusnokovou vládou existují konkrétní ekonomické zájmy a tito lidé mohou podléhat pokušení ovládnout polostátní firmy a získat v nich vliv.“

Podívejte se na Mapu moci.
Server IHNED.cz připravil Mapu moci, která obsahuje veškeré informace o změnách klíčových postů jednotlivých ministerstev i ve státních a polostátních firmách, které provedli ministři nové vlády Jiřího Rusnoka. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].