0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura29. 6. 20244 minuty

Vary 1: Viggo Mortensen propašoval do westernu tragickou romanci

Drží se řady pravidel žánru, ale do centra posouvá ženu coby polozapomenutou figuru Divokého západu

Komu patří film? • Autor: Metropolitan FilmExport

Americký herec a od roku 2020 i režisér Viggo Mortensen přijel na karlovarský filmový festival a požádal tamní publikum, aby se s ním vydalo Až na konec světa. Tak zní český distribuční název jeho druhého celovečerního filmu Dead Don’t Hurt, který premiérově uvedla loni na podzim přehlídka v Torontu a karlovarští organizátoři si ho vybrali jako zahajovací titul letošního ročníku.

Roli v tom sehrálo nejen to, že se podařilo Mortensena přesvědčit, aby festival navštívil a převzal na úvod cenu, ale i úzká spolupráce mezi přehlídkou a distribuční společností Aerofilms, která snímek nasadí do českých kin už během přehlídky. Taková synergie má přitáhnout do kin ty diváky, kteří festival vynechají, ale zpráva o „Aragornovi ve Varech“ se k nim donese.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mortensen se snímkem přidal k autorům, kteří se v uplynulých letech pokoušejí nově osidlovat žánr westernu. Kelly Reichard v křehkém anti-westernu První kráva (2019) vypráví o mužích, kteří nezapadali do vize drsných dobyvatelů. Jane Campion o dva roky později v Síle psa narušuje tradiční normy sexuality. Mortensen se sice na jednu stranu drží řady zavedených pravidel žánru, na druhou do centra příběhu posouvá ženu coby polozapomenutou figuru Divokého západu. V souladu s dobou a dalo by se říct i svou nejslavnější rolí v Pánovi prstenů, chrabrém hrdinovi s něžným srdcem. Do hlavní ženské role obsadil lucemburskou herečku Vicky Krieps, která před dvěma lety ztvárnila dobovým normám vzdorující císařovnu Sissi ve snímku Korzet. V kulisách westernu se tak odehrává tragická romance a Mortensen to nijak neskrývá. Naopak.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc