Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Krajinou

Odhalení: Drobil je zelený fanatik!

Z plánů nového ministra životního prostředí Pavla Drobila nemůže být nikdo dvakrát moudrý. Popsal to už v aktuálním čísle Respektu kolega Marek Švehla (kde je také článek o bulváru – proto ten bulvární titulek).

Jisté se zdá být jen jedno. Ekonomická „základna“ v myšlení šéfa resortu má přednost před „ekologickou“ nadstavbou.

Pan ministr ukázal mimo jiné na tezi, že chce „vrátit národní parky lidem“, kde chce dát podnikatelům „příležitost“. Jakou, nekonkretizoval. Když si to spojíme s jeho další silnou tezí, že „mlok a kytka nestojí nad člověkem“, či nadlehčeným bonmotem o kůrovci, který jako jediný zatím v národních parcích „profituje“, dostává ona „příležitost“ konkrétnější obrysy.

V národních parcích se prostě bude víc těžit a víc stavět (vleky, hotely, parkoviště). A konečně z nich bude nějaký užitek pro lidi.

Ovšem pozor! Ministr také bez větší pozornosti médií prohlásil, že chce bránit dalším záborům zemědělské půdy. A to tím, že za její vynětí ze zemědělského půdního fondu zvýší poplatky (dnes se platí u té nejkvalitnější jen 82 tisíc korun za hektar, částka nastavená před dvaceti lety). Té půdy, která nám venkoncem k ničemu není a zemědělci ji nesmyslně obhospodařují za dotace přerozdělované z našich daní.

Chtěl-li by Pavel Drobil skutečně dostát svému ohlášenému přístupu k životnímu prostředí, měl by poplatek za přeměnu polí na stavební parcely, silnice či doly na štěrk naopak snížit. Jinak jde proti zájmům většiny, která jinak v současnosti nemá ze zemědělské půdy žádný užitek.

On ale naopak avizoval, že jí chce – snad dokonce – chránit. To ukazuje na jisté nebezpečí, že nový ministr životního prostředí má k zideologizovaným ekologickým fanatikům blíže, než by se na první pohled mohlo zdát. Není on nakonec Bursíkův agent v řadách ODS?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].