mrazek
mrazek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer


V roce 2007 začal platit předpis Evropské unie, že se do nafty a benzinu musí přimíchávat biopřísady. Místo aby Grossova vláda nechala výrobu přísad – biolíhu – na volné soutěži výrobců, navrhla, že biolíh bude dodávat tuzemským rafineriím jediná firma, která dostane od vlády licenci.

15 1chobot ZNOJMO BYLO ORIZLE tif
15 1chobot ZNOJMO BYLO ORIZLE tif • Autor: Respekt
Do soutěže o licenci se přihlásila také skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra a Františka Mrázka, tehdejší bossové českého podsvětí. Pozdější vyšetřování vraždy Mrázka vedlo k odhalení vazeb podnikatele Františka Vybírala na špičky ČSSD. Ten podle detektivů obdržel od firmy Bioferm Kolín 15 milionů korun na ovlivnění výběrového řízení, z nichž milion šel členům ČSSD Ludmile Schwarzové a Josefu Lázničkovi. Vybíral pak přes Schwarzovou domlouval Biofermu podporu u bývalého ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra.

Celá kauza skončila obviněním Vybírala, Schwarzové i Lázničky. Vláda – už pod vedením Jiřího Paroubka – byla nucena soutěž zrušit.

„Stalo se jen, že představitelé Biofermu poskytli panu Vybíralovi půjčku 15 miliónů korun na základě řádné smlouvy," řekl Právu advokát šéfa Biofermu Vladimír Řičica. (pondělí 28. května 2007, Novinky.cz)

Umělé vytváření monopolu v oblasti, kde běžně funguje volná soutěž, vytváří prostředí s vysokým korupčním potenciálem.

Bývalý premiér Stanislav Gross
Bývalý premiér Stanislav Gross • Autor: Milan Jaroš

foto: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte