0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext26. 10. 20226 minut

Vaše slova mohla vést k akci. Deset a šest měsíců vězení za výzvu k útokům na Ukrajince

Dva dezinformátoři byli odsouzeni za hanobení národa, rasy, etnické skupiny a podněcování nenávisti

Patrik Tušl a Tomáš Čermák u soudu • Autor: Matěj Stránský

V Kladně ve středu zazněl jeden z prvních přísných rozsudků vůči dezinformátorům. Patrik Tušl a Tomáš Čermák byli ve středu soudcem tamního okresního soudu Vítem Sochovským odsouzeni na deset respektive, šest měsíců do vězení za hanobení národa, rasy, etnické skupiny a podněcování nenávisti vůči skupině osob. Toho se dopustili natočením dvacetiminutového videa zveřejněného na sociálních sítích, v němž vyzývali k útokům na Ukrajince.

„Vlastenectví nedělá nenávist k jiným. Vlastenectví je dejme tomu láska k národu, který je váš. Není to o nenávisti. Naše republika nese hodnoty, které vás dnes stály svobodu. Ty hodnoty zastává a doufám bude zastávat nadále,” řekl po vynesení verdiktu soudce Sochovský.

Nejde o jedinou kauzu, ve které jsou Čermák a Tušl stíhaní. Ve známost vešli zejména v souvislosti s covidem. Soud je nyní ponechal ve vazbě, jejich obhájci si  vzali lhůtu na odvoláni. Rozsudek provázely nespokojené výkřiky z obecenstva, kam přišli blízcí a podporovatelé obou mužů. Na vyjádření podpory pak před soudem pustili píseň skupiny Ortel Nevinnej.

„Žene se sem strašná pohroma, půjde to hodně rychle do prdele. A teď musíme hodně něco zdůraznit. Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu,“ říká na nahrávce Čermák, zatímco Tušl vypočítává mítinky, které se měly konat na podporu Ruskem napadené Ukrajiny - a zdůrazňuje, že ten největší, kam by mělo přijít pět tisíc Ukrajinců a jejich podporovatelů, se uskuteční 24. srpna od osmi od rána do deseti do večera na Václavském náměstí.

Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno • Autor: Matěj Stránský
Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno
Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno • Autor: Matěj Stránský

„Pět tisíc zasranejch špinavejch Ukrajinců, ty vole. Tam musíme bejt!“ křičí na videu Tušl. Muži se shodují, že teď už to „není prdel“, že musí okamžitě začít jednat, jejich slovy, jít do „pořádného protiútoku“, aby už Ukrajinci „vypadli“. „Pište, kdo z vás bude ochotnej postavit se jim ve stejnej den na odpor, uděláme stejnou protiakci, musíme už ukázat, kdo je tady doma, a zvednout prdel a vyhecovat to pořádně. Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí. Ale musíme vás dostat do těch ulic do prdele už,“ konstatuje na nahrávce Čermák.

Oba nyní u soudu tvrdili, že litují vulgárních výrazů, které na nahrávce použili, tvrdili, že nikdy nikomu nechtěli ublížit. Obsah videa ale opakovaně zlehčovali. Tušl dokonce označil proces za “politický”, Čermák naopak vystupoval celkově pokorněji.

Soudce je upozornil, že posuzuje verbální trestný čin s tím, že jejich slova mohla ke konkrétní akci povzbudit další - a právě v tom spatřuje společenskou nebezpečnost jejich jednání. „Podstata toho, proč tu jsme, je video, které jste natočili. Směřovalo vůči Ukrajincům jako národu. Nikdo vám neklade za vinu, že vy dva byste byli schopní někomu ublížit. To se - chválabohu zatím - nestalo. To tady ale neřešíme, řešíme verbální delikt. Kdyby svoboda slova byla neomezená, trestné činy, kvůli nimž tu jste, bychom v zákoně neměli. Ona ale neomezená není, naráží na určité limity, hranice. Mojí rolí je zjistit, jestli jste to přepískli a za ty hranice jste šli,” uvedl soudce Sochovský.

Obhájci Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, 2022 • Autor: Matěj Stránský
Obhájci Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, 2022
Obhájci Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, 2022 • Autor: Matěj Stránský

A pokračoval: „To, co jste dělali, může na sebe nabalovat další trestnou činnost. Streamovali jste to naživo, nedali jste si odstup, jestli je video v pořádku. Pustili jste nahrávku do světa mezi lidi a v tu chvíli nad ní ztrácíte kontrolu. Nevíte, kdo se na video podívá, co si z něj kdo vyzobe. Nemáte šanci to už vysvětlovat, dostane se mezi tisíce lidí. A problém je, že se najde jen jeden, který to přetaví v něco dalšího. Pan státní zástupce tady zmínil příšernou vraždu dvou lidi z LGBT+ komunity na Slovensku - vrah si to vzal jako svoji misi, a o to jde.”

K násilí přitom Tušl s Čermákem v minulosti vyzývali opakovaně. „Prokopu ti žebra, ať konečně chcípneš, tak krvácej, děvko, strašně miluju tu vůni krve, kde mám nůž, ať ti můžu rozpárat obličej od ucha k uchu,“ vyvěsil si v únoru 2019 Tušl na  Facebook text své jedné písně. „Taky budeš!“ dopsal k tomu pak výhrůžku své bývalé partnerce.

V té době se přeli o svěření dcery do péče, jak upozornil deník Aktuálně.cz. Mimo to jí řekl, že by si „zasloužila rozšlápnout ksicht jako šváb, protože je šváb“. Později jí poslal e-mail s následujícím zněním: „Upozorňuju tě, že si tě v nepozorované chvíli chytnu a zmrzačím tě, ty bezcharakterní svině, nepomůže ti ani celý policejní sbor, nahlas si, kolik oznámení chceš, ale nevyhneš se tomu, na viděnou.“ Soud za to Tušla potrestal v červenci 2020 – za nebezpečné vyhrožování dostal trest tři měsíce podmíněně. Nebylo to poprvé, kdy se o něj justice zajímala. Ještě předtím dostal rovněž podmíněně šest měsíců za krádež a porušování domovní svobody.

Do širšího povědomí vstoupili Tušl s Čermákem zejména popíráním koronavirové pandemie. Tušl čelí žalobě za to, že nadával zdravotníkům v očkovacích centrech a pronásledoval a omezoval na svobodě šéfa lékařské komory Milana Kubka – chodil k jeho domu, kde natáčel nenávistná videa. Čermák zase volal po útoku na poslance za jejich hlasování pro pandemický zákon, který zpřesňoval právní rámec pro postup vlády v boji s koronavirem. Policie ho kvůli tomu obvinila z podpory a propagace terorismu. Tento případ stále běží.

„Myslíte si, že se to zvrátí, když se budou dělat pokojné demonstrace? My to potřebujeme vzít tvrdou cestou. Nemůžeme furt chodit někam protestovat, mrznout tam jako blázni. Potřebujeme je vzít za držku. Musíme se nastartovat a nakopnout k radikálnímu odboji. Zbavíme se těch vyžranců jednou provždy. Nastolíme si tady vlastní pořádek, vlastní zákony pro všechny,“ burcoval Čermák na videu k útoku na poslance své příznivce. Jeho příspěvky - stejně jako ty Tušlovy - pravidelně 0sleduje a komentuje minimálně pět tisíc lidí.

Maximální trest, který jim hrozil, byl tři roky  vězení. Inkriminované video, kde se měli trestného jednání dopouštět, sice ještě před zadržením narychlo smazali, policie si ho však zálohovala a posloužilo jako důkaz.  Důvodem vazby nebylo šíření dezinformací, ale právě podezření na konkrétní trestné činy. Policie a státní zastupitelství jejich aktivity měsíce podrobně monitorovaly.

Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno • Autor: Matěj Stránský
Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno
Před soudem s dezinformátory Patrikem Tušlem a Tomášem Čermákem, Kladno • Autor: Matěj Stránský

 Česku téměř nikdy dezinformátoři ve vazbě nekončí, její uvalení tedy bylo jistým průlomem. „V obecnosti mohu uvést, že důvodem byl ohled na počet jejich fanoušků a podporovatelů, který je poměrně široký, zvyšuje to nebezpečí, že by jejich slova mohla přerůst do nějakých konkrétních skutků. Zároveň se  vztahovalo ke konkrétní akci, která se má konat v Praze,“ řekla v srpnu Respektu obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Katarína Kandová, proč vazbu požadovala.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].