0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext26. 3. 20235 minut

V korejském Busanu experimentují s bydlením budoucnosti. Šetrnější znamená pro Koreu i bezpečnější život

Pokusná čtvrť nabízí dobrovolníkům nejmodernější vybavení - výměnou za dočasnou ztrátu soukromí

Autor: Ondřej Kundra

Přímořské, lázeňské, ale zároveň průmyslové jihokorejské město Busan umělo vyrůst do výšky. Zatímco kopce porostlé teď na konci března kvetoucími sakurami se svažují směrem k moři, mrakodrapy od něj šplhají až na jejich úpatí. Z jejich balkónů nájemníci dobře dohlédnou na nikdy nekončící šňůru lodí v dálce vplouvajících do busanského přístavu.

V kontejnerové dopravě jde o jeden z největších portů na světě, což z Busanu dělá důležitou globální křižovatku a hodně rušné město. Lámaly se tu i jihokorejské dějiny, když k Busanu na začátku padesátých let postoupili při nečekaném výpadu vojáci severokorejské armády. S pomocí amerických a dalších spojeneckých vojsk se město, a pak i celá země na poslední chvíli ubránily a severokorejští agresoři byli nakonec vytlačeni. Průmysl a historie nicméně nejsou to, čím chce být dnes Busan známý. Spíše naopak: téma, kterým tří a půl milionové město žije, je úplně jiné.

Jedna z odpovědí se skrývá v deltě řeky Nakdong. Oproti domy přeplněném Busanu je tu nečekaně volná krajina porostlá převážně rákosím, na jednom místě ale přece jen ustoupila nové výstavbě. Domky jsou na poměry města nízké, zatím jich vedle sebe stojí jen několik desítek. Kolem nich je nezastavěný prostor. Všechny jsou součástí projektu Eco Delta Smart Village - zjednodušeně řečeno je to prototyp chytrého města, kde se testuje budoucnost bydlení.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc