Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Svět se otřese zhruba jednou za deset let

Redakční menu: výběr textů ze světových médií

Armáda převáží rakve z Bergama, tamní krematoria už nestačí • Autor: Beppe Bedolis/Ropi / Zuma Press
Armáda převáží rakve z Bergama, tamní krematoria už nestačí • Autor: Beppe Bedolis/Ropi / Zuma Press

„Koronavirus nám to řekl jasně: svět a dnešní děti v něm čeká život plný změn - a ne všechny budou k lepšímu. A máme-li děti připravovat na budoucnost, musíme je připravovat hlavně na změny; naučit je změny zvládat, učit se z nich a vidět příležitost i v problému,“ řekl Hospodářským novinám šéf sítě zdejších inovativních škol Ondřej Šteffl. S přívalem neustálých změn se ale nemusí vyrovnávat jen děti - padá i na dospělé, kteří už ve škamnách nesedí a nezbývá jim, než aby se správnému přístupu ve volných chvílích naučili sami ve škole života. Morgan Housel k tomu na investičním webu Collaborativefund přináší zájemcům pár čerstvých postřehů.

„Kdyby vám někdo v lednu řekl, jak bude vypadat duben, tak byste mu nevěřili. A kdybyste v dubnu slyšeli někoho věštit, že v květnu přijdou otřesy a protesty, které zastíní celý covid-19, nevěřili byste mu taky,“ píše Housel s logickou otázkou: jak se vlastně orientovat ve světě, kde se věci mění tak rychle a zgruntu. S pokorou, zní odpověď, což ale neznamená bezradně. Něco se pořád mění a nejde uchopit, jednou provždy poznat. Ale pak tady může být hodně věcí, na jejichž neměnnost se pevně spoléháte - vaše trvale platné předpoklady. A právě poznání, že jde skloubit absolutní nepoznatelnost budoucího vývoje některých věcí s vědomím absolutní neměnnosti jiných, umožňuje člověku zůstat pokorným, a nemávat přitom nad světem bezradně rukou.

Příkladem může být příběh firmy Amazon. „Dobrou podnikatelskou strategii lze vybudovat na věcech, které se nemění v čase,“ říká její zakladatel Jeff Bezos, podle něhož je třeba nemožné představit si dohlednou budoucnost, ve které přijde zákazník a řekne „Jeffe, já mám ten tvůj podnik fakt rád, jen ty vaše ceny by měly být trochu vyšší a doručovat byste mohli o něco pomaleji“. Něco takového je vyloučeno, opak je pravdou. A když znáte takovou pravdu, můžete do ní - říká Bezos -  bez obav vložit spoustu energie.  Proto jsou trvale platné předpoklady tak důležité. Housel jich ze své sbírky nabízí osm, podle kterých se řídí ve svém pohledu na byznys a investice:

1. Víc lidí se každé ráno probouzí s touhou řešit problémy a měnit věci k lepšímu než s touhou ubližovat a působit škodu. Ti druzí ale vzbuzují větší pozornost než ti první - a tak je normálním stavem věcí pomalý pokrok obklopený chórem špatných zpráv.

2. Svět se otřese zhruba jednou za deset let. Výjimek je tak málo, až je to ohromující. Otřes může mít různou podobu - ekonomickou, politickou, vojenskou, společenskou. Ale jasné je, že přijde a že jeho blížící se nástup dokáže málokdo rozpoznat. Děsivost těchto otřesů zmizí, nebo se aspoň zmenší, pokud jejich příchod předpokládáte jako pravidelný proces, který nevylučuje dlouhodobý růst.

3. Nic příšerného ani skvělého nevydrží v tomto stavu věčně. Skvělé časy mají v sobě semínka svého zničení v samolibosti a moci, hrozné časy si zase pěstují zárodky svého konce v omezování příležitostí a v řešení problémů pod tlakem strachu.

4. Jasné vědomí, že dojde k obratu, s sebou nenese znalost, kdy přesně se věci zvrátí. Neudržitelné věci mohou trvat velmi dlouho, pokud z nich plynou různé prebendy, výhody a odměny - a pokud jejich autoři dokážou svým výkladem světa přetočit nesmysl ve vlivnou akci.

5. Motivační pobídky jsou největší silou světa. Kvůli nim dělají dobří lidé špatné věci, což může z člověka udělat zbytečně velkého cynika v náhledu na to, jak dobří, či špatní lidé doopravdy jsou.

6. Většina lidí se časem může stát informovanějšími a chytřejšími. Ale v průměru se nemohou stát trpělivějšími, méně lakotnými a více chladnokrevnými v časech neklidu. To se nikdy nezmění. A podtrhuje to tezi, že zlomy, pokud k nim dojde, jsou obvykle způsobeny schopností chovat se jinak než průměr, ne být chytřejší než průměr.

7. Dějiny jsou většinou souborem unikátních událostí, které jde těžko použít jako vodítko do budoucna. Věci se vyvíjejí, paradigmata mění. Takže co fungovalo v minulosti, nemusí fungovat dnes, nebo zítra. Nejcennější díl historie se skrývá ve svědectví, jak se lidé chovali, když se otřásal jejich svět. Protože to je věc, která se v čase mění nejmíň.

8. Je snadné lidi zneužívat pro svůj prospěch a je taky snadné podcenit moc a vliv lidí, kteří jsou takhle zneužívaní příliš dlouho. První poznatek je samozřejmý, převratná síla toho druhého lidi překvapí několikrát za století a změní jim život.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].