0:00
0:00
Kontext28. 4. 20256 minut

Okamurova SPD: Chceme vládnout, žádnou tichou podporu ANO

Jak věčně opoziční strana plánuje pojmout své avizované vládní angažmá

SPD chce vládnout, oznámil nedávno po letech vytrvalé opozice vůdce tohoto hnutí Tomio Okamura. Jeho Svoboda a přímá demokracie se prý po nadcházejících volbách nespokojí jenom s tichou podporou menšinové vlády ANO, chce se stát plnohodnotným členem Babišova kabinetu a ráda by pro začátek obsadila ministerstvo vnitra a spravedlnosti. A protože Okamurovi od letošního března, kdy pod křídla SPD zahrnul i tři malé mimoparlamentní strany – Trikoloru, Svobodné a PRO –, zase stoupla už upadající voličská přízeň, dává jeho vládní koalice s Andrejem Babišem minimálně po matematické stránce a aspoň pro tuto chvíli smysl. Jak chce tedy SPD pojmout své vládní angažmá? 

Zdanit Facebook 

Na úvod dejme prostor skepsi vůči Okamurově zveřejněné chuti vládnout. SPD je dnes jediná sněmovní strana, která si vládní angažmá nikdy nevyzkoušela. A politolog Jan Charvát, který se antisystémové scéně dlouhodobě věnuje, má za to, že hnutí tuto statistiku měnit nechce ani teď. „Nemyslím si, že by tam teď byly nějaké nové výrazné osobnosti, které nabízejí možnost kompetentního vládnutí,“ říká Charvát.

↓ INZERCE

V rámci bádání o voličích Tomia Okamury s nimi při demonstracích předsedovu politickou strategii rozebíral a z rozhovorů vyplynulo, že řada z nich je vůči Okamurovi kritická zejména proto, že doposud vážně neusiloval o to být ve vládě a kroky, které na mítincích voličům slibuje, tak nemá šanci splnit. „Náhlou Okamurovu vládní ambici tak vnímám jako slib, který teď svému elektorátu dát musel,“ říká Charvát. 

Jistou pobídkou k odvaze „jít do toho“ může podle Charváta být dosavadní počínání administrativy Donalda Trumpa. Pokud, říká politolog s odkazem na nedávnou ostudně zpackanou on-line schůzku nejvyšších představitelů USA, může praxe vypadat i tak, že informace o bombardování cizího státu si vládní představitelé supervelmoci vyměňují na soukromé komunikační platformě Signal a ještě k tomu nechtěně přizvou kritického novináře, pak si Okamura může s klidem položit otázku, proč by nemohl v České republice vládnout on a jeho lidé. 

A z rozhovorů vyplývá, že vládní praxe současných USA je pro výše postavené členy SPD opravdu zjevnou inspirací. Například poslanec a člen bezpečnostního výboru sněmovny Radek Koten, který je logickým adeptem na šéfa Okamurou zmíněného ministerstva vnitra, zmiňuje Spojené státy v rozhovoru jako příklad správného postupu hned několikrát. Svou prioritu v případném vládním angažmá by Koten viděl ve zvýšení platů policistům a hasičům. „Pokud vydáváme na obranu Česka dvě procenta HDP, na hasičské a policejní sbory by mělo jít někde mezi 1,2–1,6 procenta,“ říká poslanec. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc