Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Spojené státy

Nejvyšší soud rozhodl, že univerzity nemají zvýhodňovat menšiny

Reagoval na stížnosti skupin studentů asijského původu, kteří tvrdili, že je systém poškozuje

Demonstrace na podporu rozhodnutí Nejvyššího soudu • Autor: REUTERS
Demonstrace na podporu rozhodnutí Nejvyššího soudu • Autor: REUTERS

Americký Nejvyšší soud ve čtvrtek ukončil desítky let trvající praxi „pozitivní diskriminace“ neboli (méně rozporuplně) afirmativní akce. V jejím rámci se americké university snažily vyrovnat nespravedlnosti, které v americké společnosti způsobilo otrokářství, rasismus a obecně potlačování občanských práv Afroameričanů nebo Hispánců, a přizpůsobit nerovné situaci přijímací řízení.

Školy používaly v přijímacím řízení systém bodování, který automaticky zvýhodňoval některé uchazeče na základě jejich rasové příslušnosti, ale to už napříště nebude možné. Nejvyšší soud, v němž mají převahu konzervativní soudci, reagoval na stížnosti skupin studentů asijského původu, kteří tvrdí, že je stávající systém poškozuje, protože snižuje význam jejich studijních výkonů na úkor jiných kritérií. Soud jim dal poměrem 6:3 za pravdu s tím, že uchazeči o studium by měli být zásadně posuzováni jako jednotlivci, nikoliv příslušníci jakkoliv definovaných skupin. Podle rozhodnutí soudu mohou uchazeči o studium nadále uplatňovat argument, že je rasová příslušnost znevýhodňuje například „na základě diskriminace, motivace nebo jinak“, ale školy ale nemohou rozhodovat automaticky na základě rasy a musí uchazeče hodnotit individuálně.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].