0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext6. 4. 20223 minuty

Mykola je třístovka. Explozi granátu přežil

Nemocnici v Záporoží může brzy čekat ještě větší nápor než dosud

Autor: Ondřej Kundra

Plot vojenské nemocnice v Záporoží, sedmisettisícovém městě na jihovýchodě Ukrajiny, je vysoký a modrožlutý. To první proto, aby nikdo zvenčí neviděl, co se děje za jeho zdmi, to druhé proto, že v barvách ukrajinské vlajky je teď v zemi válčící s Ruskem vyvedeno v podstatě vše. Nemocnice je strategický objekt, jeden z možných cílů ruských vojáků, a nikdo bez speciálního povolení se sem nedostane. U vstupní brány stojí několik vojáků vyžadujících po návštěvníkovi propustku a dopředu sjednané povolení ještě pro jistotu kontrolují u vedení vysílačkou.

Počet hospitalizovaných zraněných kolísá podle toho, jak jsou zrovna boje ukrajinských vojáků a domobrany s Rusy intenzivní. „Někdy jich přivezou deset, jindy šedesát,“ říká Respektu na nádvoří nemocnice její ředitel Viktor Pysanko. Většinou si tu nepoleží dlouho, protože je stále potřeba operovat nově přivezené z fronty, a ti aspoň trochu zotavení jsou tak přesouváni do jiných nemocnic dál ve vnitrozemí. Fronta je od záporožské vojenské nemocnice vzdálená čtyřicet kilometrů a zatím se neposunuje ani jedním směrem. Někdy Rusové postoupí o kousíček dál, jindy je Ukrajinci vytlačí.

Reklama
Autor: Ondřej Kundra
Autor: Ondřej Kundra

Jedna z táhnoucích se bitev se odehrává u městečka Vasilijevka u mohutné řeky Dněpr. Za ní je známá jaderná elektrárna v Enerhodaru, ta už je plně v držení Rusů. Svědci z bojů u Vasilijevky aktuálně leží v prvním patře nemocnice. Dvaačtyřicetiletý Mykola má vážnější zranění, explodoval vedle něj granát. Instinktivně si stihl zakrýt rukama obličej a odnesly to hlavně nohy, střepiny je provrtaly na mnoha místech. Je v obvazech, ale mokvající tkáň se otiskuje do prostěradel.

Když dojde řeč na to, kolik vojáků padlo a kolik bylo zraněno v den, kdy přišel k úhoně on, sáhne Mykola ke „kódové“ řeči. „Byla tam jedna dvoustovka a několik třístovek,“ říká. Dvoustovkou vojáci označují zabité – tohle slovo nepoužívají, pojí se s ním příliš mnoho emocí, které jsou zátěží v dalším boji. Třístovkou pak zraněné.

Autor: Ondřej Kundra
Autor: Ondřej Kundra

Mykolu čeká další doléčování a brzy by měl být převezen do nemocnice na západ Ukrajiny, odkud také pochází. Jeho spoluležící, šestapadesátiletý Ihor, měl větší štěstí, střepiny ho zasáhly méně. „Brzy se snad už budu moct vrátit do boje,“ říká a návštěvě ukazuje, jak hbitě se už dokáže postavit. Oba jsou profesionální vojáci a o své misi ani na vteřinu nepochybují. O několik metrů dál už leží zranění vojáci napojení na přístrojích na oddělení ARO, s nimi komunikace není momentálně možná.

Ti, kteří mohou sejít schody, si ve středu odpoledne mohli užít koncert ve foyer nemocnice. Tři vojáci tu pro ně hráli na housle, kytaru a buben. Většinou byly na repertoáru hrdinské popěvky oslavující odvahu v boji proti ruskému nepříteli. Jde o specifický žánr, který se vyvinul po ruském útoku na Donbas v roce 2014 – a v těchto dnech je zase oblíbený, hraje ho většina ukrajinských rádií.

Nemocnici v Záporoží může brzy čekat ještě větší nápor než dosud. Rusko stáhlo po porážce část své armády od Kyjeva, za svůj hlavní cíl označilo Donbas a mluví se o možném dalším útoku na města na jihovýchodě Ukrajiny právě kolem Záporoží.

Situace 5. dubna • Autor: Aktuálně.cz/The Study of War
Situace 5. dubna • Autor: Aktuálně.cz/The Study of War

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].