Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext, Kultura

Lolity s tunou make-upu. Showbiz Kids ukazují odvrácenou tvář dětské slávy

Sexualizace ano, zneužívání ne. Dokument o dětských hercích v Hollywoodu zůstal na půli cesty

Michelle Trachtenberg a Evan Rachel Wood, 2005, premiéra snímku Chumscrubber • Autor: WireImage
Michelle Trachtenberg a Evan Rachel Wood, 2005, premiéra snímku Chumscrubber • Autor: WireImage

Coby zřejmě nejslavnější dětský herec moderního Hollywoodu by Macaulay Culkin mohl vyprávět. Ale nedělá to. A kolem jeho kariéry spojené i s přátelstvím se zesnulým Michalem Jacksonem a domněnkami o zneužívání se tak dlouhá léta jen spekuluje o nástrahách, které na dětské herce ve filmovém průmyslu číhají. Právě na úskalí hereckých kariér malých dětí se zaměřil dokument stanice HBO Showbiz Kids (Děti showbyznysu).

Režisérem je bývalý dětský divadelní herec Alex Winter, který se už jako dospělý proslavil filmovou rolí ve Skvělých dobrodružstvích Billa a Teda. V Showbiz Kids o svých zkušenostech vypráví třeba Henry Thomas z E.T. mimozemšťana, Mila Jovovich nebo Wil Wheaton z klukovského filmu Stůj při mně, kde si zahrál s jiným dětským hercem, předčasně zesnulým River Phoenixem.

Z mladší generace se tu objeví Cameron Boyce, který prošel stájí Disney a před rokem ve dvaceti zemřel. Winter jejich příběhy prokládá sledováním neznámého kluka a jeho rodičů, kteří se snaží uchytit v dnešním showbyznysu. Bývalí dětští herci mluví o tlacích rodičů i systému, o zmatení i o momentech, kdy jim přišlo, že „není v pořádku“, kolik pozornosti věnují dospělí muži patnáctileté holce. Zároveň se však dokument tomu nejtěžšímu tématu vyhýbá.

Marná snaha

„Vzpomínám si, jak jsem byl na několika konkurzech, producent vyšel z místnosti, nenápadně se na mě podíval a zase se vrátil. Pak vyšel další producent, podíval se a vrátil,“ popisuje v dokumentu Henry Thomas, který byl v polovině osmdesátých let po premiéře E.T. Mimozemšťana Stevena Spielberga na chvíli nejžhavějším klukem v Hollywoodu, „Po pěti minutách ticha mi recepční řekla, že dnes na mě bohužel nebudou mít čas. Že mám přijít jindy. A mě došlo, že nehledají mě jako teenagera, ale mě ve věku, když jsem hrál v E.T.,“ líčí Thomas osobní zklamání a bezděky i neúprosnost systému.

Často marná snaha přejít z dětských rolí do těch adolescentních nebo dospělých ukazuje na brutálně krátkou životnost dětských herců, s níž pak mnozí mají problémy se srovnat. Obzvlášť pokud zazářili a na chvíli se ocitli na výsluní, kdy o ně měl každý zájem, každý je chválil, vše se kolem nich točilo. Kdy se cítili jako centrum vesmíru, jak své pocity popisuje z odstupu Thomas.

Návrat do rodného Texasu pak pro něj byl jako studená sprcha, protože mu nikdo nerozuměl tak jako lidi „lidi od cirkusu, kteří se ke mně chovali super“. Sice v herecké kariéře pokračoval, ale E.T. Mimozemšťan byl její vrchol. Thomas si přitom nestěžuje ani tak na nedostatek hereckých příležitostí, ale mluví hlavně o dopadu, které odmítání, falešný pocit přijetí a předčasná sláva mají na dětskou psychiku.

Podobnými tlaky si musel projít i Wil Wheaton. Herec, jemuž se podařilo uspět i jako dospělý v televizní sérii Star Trek: Nová generace a zahrál si třeba v Teorii velkého třesku, prostor v dokumentu využil k ventilování letité frustrace. Ze zpovídaných je nejvíce militantní a naštvaný - hlavně na svoji matku, která si prý přes něj realizovala vlastní představy a ambice. „To, že byla můj manažer, bylo jen o tom, co chtěla ona, ne co bylo nejlepší pro mě,“ říká s tím, že pod jejím vedením a nátlakem kývnul na role v úpadkových filmech jako The Curse, které ho poškodily. Křehká hranice mezi rodičovskými ambicemi a ambicemi jejich dětí je ostatně motivem i v příběhu kluka, s nímž se matka přestěhovala do Los Angeles a který zkouší během seriálové sezony získat roli.

Henry Thomas v E.T. Mimozemštanovi • Autor: Universal/HBO
Henry Thomas v E.T. Mimozemštanovi • Autor: Universal/HBO

Historickou perspektivu do filmu vnáší stoletá Peggy-Jean Montgomery, která si změnila jméno na Diana Serra Cary, aby postavila hráz mezi dětskou kariéru trvající čtyři roky a další život. Začala hrát jako tříletá pod jménem Baby Peggy. Stala se z ní senzace němého filmu a v pěti podepsala se studiem Universal roční smlouvu na 1,5 milionu dolarů (22 milionů UDS v dnešní měně). Už o dva roky později, v sedmi letech, její kariéra skončila. Pěstěná žena popisuje, jak s ní na place zacházeli, jako by byla z gumy, jaké vládly předsudky o tom, co děti vydrží, jak moc mohou pracovat. Její život naplněný prací pro studio byl životem v izolaci od ostatních dětí, kdy nevěděla, že její existence není běžná.

Malá Lolita

Mila Jovovich – podobně jako Brook Shields nebo Jodie Foster, které se ale v dokumentu neobjeví – naproti tomu vstoupila do showbyznysu v riskantním teenagerském věku hlavně na základě svého vzhledu. Začínala v modelingu, pak dostávala menší role. Mluví o sexualizaci, o tom, jak byla jako „malá Lolita“ s „tunou make-upu na obličeji“. Dospělí s mocí ji přetvářeli k obrazu svému.

Výmluvné jsou v tomhle ohledu detaily. V jednu chvíli režisér zařadí záběry z červeného koberce, kde mladičké herečky Evan Rachel Wood a Michelle Trachtenberg instruuje fotograf, aby se tulily co nejblíže k producentovi. Nikomu se do toho dvakrát nechce, ale nakonec to udělají a dívky se téměř koketně zavěsí na mužovy paže. Zdánlivě nevinný obrázek naznačuje něco podstatně nebezpečnějšího – mladé dívky v něm možná získávají poměrně nebezpečné návyky, jak se podrobovat autoritě a mocným lidem kolem.

Mila Jovovich • Autor: HBO
Mila Jovovich • Autor: HBO

Zatímco o sexualizování dívek se dokument zmiňuje, přejde poměrně velmi rychle „otevřené tajemství“ zneužívání dětí a nezletilých v zábavním průmyslu. Hlas dostane černošský herec Todd Bridges ze seriálu Diff’rent Strokes, který obvinil svého publicistu, že ho v jedenácti zneužil. Jen krátce se mihne Corey Feldmana, který zářil v osmdesátých letech jako charismatický drzý kluk v Rošťácích, Ztracených chlapcích, Stůj při mně nebo Lidech z předměstí, a tvořil spolu s Coreym Haimem slavnou klukovskou dvojici. Feldman už léta mluví o sexuálním zneužívání mladých kluků v Hollywoodu: o znásilněních, o organizovaných kruzích, kde si predátoři aspirující nebo už úspěšné herce předávají mezi sebou. Právě traumatům ze showbyznysu pak Feldman přičítá i smrt Coreyho Haima, který se v osmatřiceti předávkoval.

Dlouhou dobu však Feldmana nikdo příliš neposlouchal. Situace se změnila v uplynulých letech, kdy se v souvislosti s hnutím #MeToo začalo více mluvit o temných stránkách zábavního průmyslu a například režisér Bryan Singer čelí obvinění ze znásilnění mladistvého. Měl údajně zdrogovat herce a modela Michaela Egana na Havaji, kde ho potkal na večírcích pořádaných Marcem Collins-Rectorem odsouzeným ze sexuálních deliktů na konci devadesátých let.

Evan Rachel Wood • Autor: HBO
Evan Rachel Wood • Autor: HBO

Jak Collins-Rector, tak Singer se objevují v šest let starém dokumentu An Open Secret, který rozkrývá síť zneužívání mladých kluků mocnými agenty, producenty, režiséry a manažery. „Tušíš, že se něco děje, ale je to jako se zatměním slunce, nechceš se dívat napřímo,“ zazní v něm. Filmu, spřízněnému s nedávným Leaving Neverland o Michaelu Jacksonovi, se tehdy nepodařilo získat distributora a byl uvedený volně on-line.

Showbiz Kids tak nabízejí další úhel pohledu na dětskou práci v Hollywoodu a naznačují,  jak komplikované některé konkrétní případy jsou - a jak emočně i psychicky náročná taková profesní cesta je. Ve světle předchozích dokumentů i toho, kdo všechno z bývalých dětských herců v dokumentu nemluví, však nad ním zároveň diváka nutně napadá, co všechno ještě film neříká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].