0:00
0:00
Kontext7. 3. 202510 minut

Kam budeme chodit s dětmi po škole?

Stopka pro oblíbené pražské kulturní centrum Kasárna Karlín postupně probudila sousedskou komunitu. Uprostřed anonymní metropole možná vzniká „fenomén Karlín“

V den, jako je tento, kdy vykukují paprsky březnového slunce, by bylo na nádvoří mohutného bloku domů v centru Prahy za normálních okolností živo. Velká zahrádka, kavárna v bývalém bazénu, dětské hřiště, coworkingový prostor nebo sauna – pravděpodobně by tady bylo plno. Rozsáhlý objekt na západním konci pražského Karlína již devět měsíců zeje prázdnotou. Po sérii stížností rezidentů na hluk vzal věc do svých rukou stavební úřad Prahy 8 a kvůli problému s kolaudací a nejasnostem okolo městského územního plánu nařídil uzavření. Situaci podtrhuje červeno-bílá páska, která se táhne po obvodu budovy ulicí Vítkovou, Křižíkovou i Prvního pluku. Už přes půl roku nemohou místní používat ani chodník podél komplexu zvaného Kasárna Karlín: fasáda je v havarijnímu stavu a hrozí opadávání omítky.

Dnes je ale něco přece jen jinak. Před vraty budovy z Křižíkovy ulice se hemží děti i dospělí. Jde převážně o rodiny z Karlína, jejichž děti chodí společně do školy na Lyčkově náměstí. Na červeno-bílé pásce v průběhu odpoledne přibývají vzkazy a obrázky. Čítají opékání vuřtů, fotky z narozeninové oslavy, kresbu místní ikonické sochy jednorožce od výtvarníka Františka Skály nebo řečnickou otázku: kam máme chodit po škole? Vzkazy naznačují, že v Karlíně se právě teď něco děje: sousedé a místní radnice začínají diskutovat o tom, co je pro jejich čtvrť důležitější. Absolutní klid a „nic“, nebo oblíbený prostor, který občas přináší problémy i výzvy?

Nenahraditelné

↓ INZERCE

„Kauza Kasárna“ v uplynulých měsících pronikla do zdejších médií. Připomeňme jen, že několika obyvatelům přilehlých domů vadil na provozu úspěšného kulturního centra zejména hluk a s pomocí aktivisty Miloše Závory a jeho iniciativy Česko bez hluku se jim ve sporu podařilo najít legislativní mezeru ve fungování kasáren spočívající ve zmíněném územním plánu. Provozovatelé manželé Velkovi se od té doby snaží, aby se provoz mohl obnovit. Nespokojení sousedi zastoupení Závorou naopak usilují o to, aby centrum již neotevřelo.

Podporovatelé kasáren se teď před budovou sešli proto, aby Velkovým vyjádřili „sousedskou“ podporu. Většina z nich žije v blízkém okolí a chtěli ukázat, že zde bydlí víc lidí, kterým prostor chybí, než těch, jimž je trnem v oku. I proto vzniklo prohlášení rezidentů z přilehlých ulic, které iniciovala Michaela Zemková, předsedkyně bytového družstva domu ve Vítkově ulici v těsné blízkosti Kasáren Karlín. Momentálně jsou pod ním podepsáni lidé ze 30 domácností – a iniciátorka to považuje za vysoké číslo (zdůrazňuje, že na sběr podpisů mezi sousedy nevynaložila žádné zvláštní úsilí).

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc