Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kontext

Jsem odhodlaný vyhrát. Petr Pavel se rozloučil s kontaktní kampaní

Po procházce se studenty děkoval svým podporovatelům v pražském Rock Café

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Kandidáti na prezidenta, respektive na prezidentku mají na přesvědčení voličstva o tom, že by právě jim mělo dát svůj hlas, už jen několik posledních hodin. V pátek odpoledne se otevřou volební místnosti a do té doby zbývají ještě velké televizní debaty. Práce v terénu tak zkraje týdne končí. Generál ve výslužbě Petr Pavel kontaktní kampaň ukončil hned v pondělí. Nejprve se procházel lesem se studenty, poté děkoval svým podporovatelům v pražském Rock Café.

Důležité je, že se zajímá

V pondělí kolem 15. hodiny v obci Sulice kousek od Prahy má skupinka studentů s Petrem Pavlem a ekologem Ladislavem Mikem vyrazit z místní restaurace do lesa a řešit problematiku životního prostředí. V téže době agentura Median vydává svůj poslední předvolební průzkum – a Pavlův štáb může být spokojen. Podle šetření je favoritem voleb, společně s lídrem ANO Andrejem Babišem by postoupil do druhého kola z prvního místa, kde by pak Babiše porazil přesvědčivě se ziskem 59 procent hlasů.

Pavel se teď nicméně soustředí na akci v lese. Miko se zastavuje a vysvětluje, v čem by Česko mohlo dělat víc v oblasti lesnictví a biodiverzity, generál se příliš nedoptává ani sám dvacítce studentů nic neříká a poslouchá výklad. Po cestě pak se svým týmem vtipkuje, že výklad o tom, proč jsou listnáče v lesech důležité, využije v televizních debatách. Akci - jak popisuje Miko - domlouvali po jeho návratu z konference v Montrealu, na které byla schválena dohoda o ochraně biodiverzity.

„Volal jsem panu generálovi, že to je důležitá agenda, která bude v příštích deseti letech politicky na stole, a že by bylo dobré se toho alespoň trochu dotknout,“ vysvětluje Miko, jak se akce rodila. „Pro mě je podstatné, že se netváří, že všemu rozumí, ale že ho to zajímá a ptá se lidí, kteří mu k tomu mají co říct,“ odpovídá pak na dotaz, jak si podle něj Petr Pavel v otázkách životního prostředí vede.

Studenti, kteří se na cestu lesem vydali společně s týmem Petra Pavla, tvoří různorodou skupinu. V hloučku je i student pražské právnické fakulty Přemysl Kaucký, který je rozhodnutý „pana generála“ volit. Na akci zašel hlavně proto, aby mu vyjádřil podporu, „byť jen přítomností“. Se svým kandidátem už se setkal na společném běhu, jedné z předvolebních akcí. „O této akci jsem se dozvěděl od kamaráda, kterému to nakonec nevyšlo, ale řekl jsem si, že se s generálem opět rád potkám,“ říká.

K volbě Pavla se nakonec podle svých slov rozhodl pro jeho kariéru v NATO, ale také pro rozhodnost a klid, které z něj cítí. „Původně jsem váhal mezi ním a profesorkou Nerudovou,“ dodává. „Ale čím víc se projevovala ve veřejném prostoru, tím víc mi přišel její obraz jako méně autentický,“ vysvětluje, proč se nakonec nepřiklonil k bývalé rektorce Mendelovy univerzity.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Asi hodině cesty se v diskuzi dostává ke slovu i Pavel. „Chtěl jsem se zeptat vás, studentů, co vidíte jako největší problém z hlediska životního prostředí u nás,“ vybízí studenty, aby se s ním podělili o svůj pohled. Slovo si bere studentka holešovického Gymnázia Přírodní škola Damia Veselá. „Myslím, že bychom se o ochraně klimatu měli co nejvíc vzdělávat, protože spousta lidí je hrozně neochotných,“ říká a přidává příklad nespokojených občanů, kteří si nepřáli, aby bylo Křivoklátsko národním parkem.

„Mně připadá, že když se dnes bavíme o životním prostředí, řešíme to z pozice politiky, kdo je ten zelenej ekoterorista, a kdo je naopak je ten rozumný,“ míní Pavel. „V uvozovkách rozumný je v tomto případě ten, kdo nechce dělat nic, protože je to všechno blbost a všichni ti, co mluví o ochraně životního prostředí, jsou zase ti, kteří podlehli diktátu Bruselu,“ dodává. Poté mluví o tom, že debata o klimatu by měla být postavena na faktech, ne emocích, nebo o tom, že způsob české debaty živí politici, kteří snahy o ochranu klimatu označí právě za „výmysl EU“.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

„Nebylo by řešení, aby klimatičtí aktivisté byli politiky více podporováni?“ ptá se pak Pavla jeden ze studentů. Na to Pavel reaguje tím, že aktivisté v minulosti podle něj upozorňovali - například „připoutáváním se k jaderným elektrárnám“ - na problematiku životního prostředí až „příliš prudce, příliš radikálně“. V čích veřejnosti tahle forma degradovala sdělení, které se k ní mělo dostat. „Možná by aktivismus v ochraně životního prostředí měl mít na paměti, že chce-li něčeho dosáhnout, musí to prezentovat tak, aby to bylo přijatelné,“ vysvětluje.

Na to přichází reakce: „A nemusí se to tak prezentovat, aby vznikla nějaká debata a aby si toho vůbec média všimla?“ zní dotaz. „Vezměte si třeba těch pár případů poničených obrazů,“ odpovídá Pavel. „Určitě to přitáhlo pozornost, ale na druhou stranu to téměř univerzálně obrátilo negativní emoci vůči těm, kteří to udělali - a málokdo se zabývá tím, proč to udělali,“ říká.

Damia, která pokládala první dotaz, později říká, že Pavel na ni při debatě udělal dobrý dojem. „Pro někoho, kdo se zajímá o životní prostředí, je důležité, aby na Hradě byl někdo, kdo je nakloněný změnám k ochraně životního prostředí,“ vysvětluje. Příjemně ji překvapilo, že navzdory tomu, že je o několik generací starší, je ochraně klimatu a diskuzi nakloněný. „Většinou na to lidé, kteří jsou generace mých rodičů a starší, nemají takový názor a nejsou ochotní dělat změny,“ myslí si. Zatím je přesto spíše nakloněná volbě Danuše Nerudové.  „Ale ve druhém kole bych případně volila Petra Pavla,“ uzavírá.

Rozsudek se mi nelíbí

O několik hodin později už je Petr Pavel v pražském Rock Café, kde se u něj střídají podporovatelé, veřejné osobnosti, které mu vyjádřily podporu, i členové jeho štábu. Pro ty všechny je závěrečná akce kampaně určená. Na zdech je na několika místech vylepený lev, kterého má Pavlova kampaň jako logo, a pod ním nejrůznější hesla, mimo jiné „Válečný hrdina“, „Plechová prdel“ nebo „Naděje není strategie“ - což je zjevně narážka na kampaň Danuše Nerudové, která slibuje „naději za lepší budoucnost“.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pavel kolem osmé večer přichází za potlesku a zvuku bubnů na pódium a z něj pak vzpomíná, že před rokem se tu on a jeho podporovatelé sešli v podobné sestavě. „Před rokem jsem vám tady říkal, že jsem odhodlaný a připravený jít do prezidentské kandidatury,“ prohlašuje. „Teď je situace trochu jiná, ale odhodlání se nezměnilo. Teď jen nejsem ani tak odhodlaný do toho jít, jako jsem spíš odhodlaný to vyhrát,“ říká a sklízí potlesk.

Ten pak dostává ještě za vyjádření o Andreji Babišovi, kterého soud ten den zprostil obžaloby. „Musím říct, že mě moc neuspokojil - jako asi mnoho jiných lidí,“ komentuje rozhodnutí soudu prezidentský kandidát. „Pokud má někdo někdy Andreji Babišovi nakopat zadek, tak to musíme udělat u voleb,“ dodává.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].