0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext5. 1. 20236 minut

Jsem na vrcholu, takže se teď útočí na Nerudovou, ale já se necítím v defenzivě

Jediná kandidátka na hlavu státu navštívila příbramské divadlo Antonína Dvořáka

Autor: Milan Jaroš

Do prvního kola prezidentských voleb zbývá týden a všichni kandidáti se ještě na poslední chvíli soustředí na objíždění regionů a setkávání se s voliči. Generál Petr Pavel strávil čtvrteční dopoledne v pražské hospodě Dejvická nádražka, kde hrál šipky, točil pivo a debatoval s voliči. Andrej Babiš se z lavice obžalovaných u pražského soudu odebral rovnou na setkání s voliči do Kladna. A Danuše Nerudová ve čtvrtek večer navštívila příbramské Divadlo A. Dvořáka sídlící v bývalém kulturním domě z 50. let minulého století.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš
Reklama

Malý sál divadla s kapacitou 160 křesel je navzdory deštivému a větrnému počasí plný. V publiku jsou lidé všech věkových kategorií, mírnou většinu tvoří ženy. V sedm večer přichází kandidátka na pódium ve dlouhé skládané zelené sukni, s ní v mikině i moderátor Jan Musil, který ji na předvolebních setkáních během kampaně doprovází. Oba po celou dobu stojí, zřejmě s cílem působit dynamicky.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Volební preference bývalé rektorky brněnské Mendelovy univerzity v prosinci stouply natolik, že se stala favoritkou voleb, ale v posledních týdnech se ocitla pod velkým tlakem a v posledních průzkumech mírně ztrácela. V defenzivě se ocitla kvůli podezření, že se během jejího působení na Mendelově univerzitě obchodovalo s tituly. A téma tak logicky přišlo na přetřes i v Příbrami. „Jak je to s tou univerzitou? je to hoax, jak si myslím,“ chce vědět jeden z návštěvníků. Nerudová připouští, že asi dvacet studentů skutečně získalo titul s několikaměsíčním předstihem, zároveň dodává, že vše řešila. Celou kauzu prý nyní média vytáhla jen proto, že se uchází o prezidentský úřad. „Kdybych nikam nekandidovala, média to neřeší,“ říká s tím, že jde hlavně o pokus ji poškodit.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Stejný tazatel chce vědět, jak to bylo s jejím manželem a jeho angažmá ve věci spojení firmy Agrofert a firmou Agropol, které vedlo k rozšíření obchodního impéria majitele Agrofertu Andreje Babiše. Také tady Nerudová opakuje, co už řekla – že její muž coby právník pouze zastupoval antimonopolní úřad, tedy stát, a svoji práci odvedl zcela podle zákona. Nepracoval pro Andreje Babiše, jak se šíří na internetu. „Ohledně manžela už míra dezinformací dosáhla takové míry, že jsem to radši přestala sledovat,“ říká Nerudová.

Danuše Nerudová v Příbrami, 5. leden • Autor: Milan Jaroš
Danuše Nerudová v Příbrami, 5. leden • Autor: Milan Jaroš

Z publika sice místy zaznívají i další kritické dotazy, ale vždy v přátelském tónu. Je patrné, že tady je Nerudová mezi svými. Jak po skončení debaty v zákulisí říká moderátor Musil, ze začátku kampaně se lidé přicházeli seznámit s názory Danuše Nerudové - ale teď, týden před volbami, chodí z 90 procent její podporovatelé. „Chtějí ji vidět a přesvědčit se, že je taková, jak si představují,“ říká Musil.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

I mladá fanynka je rozhodnutá ji volit, ale chce se ujistit, jak je to s feminismem bývalé rektorky. V jednom rozhovoru před volbami se dočetla, že Nerudová není feministka, ale ona si myslí, že je. „Jak to tedy je? Pro nás je to důležité,“ ptá se. Nerudová ji uklidňuje, že to bylo vytržené z kontextu. Ona pouze řekla, že feminismus má mnoho podob a ona podporuje jen některé. Například není pro kvóty. Nicméně celá její kandidatura má prý za cíl podpořit postavení žen ve společnosti.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Otázka: Co by udělala jako první věc po zvolení? Odpověď: Zrušila zátarasy na Pražském hradě a spolu s umělci hledala způsob, jak z něj udělat kulturní křižovatku, omluvila se vnučce Ferdinanda Peroutky. Otázka: Má plán B, kdyby kandidatura nevyšla? Odpověď: O plánu B nepřemýšlím. Otázka: Z jakých médií bere informace? Odpověď: V Česku jako ekonomka z Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, ze zahraničí Bloomberg, CNN a BBC. Otázka: Jsem nerozhodnutý volič, proč mám volit vás, a ne Petra Pavla? Odpověď: Jsem zástupkyní mladé generace, která většinu života prožila ve svobodě. Chci usilovat o politickou změnu, aby se přestaly rozevírat nůžky ve společnosti, ale i podporovat podnikatele. Otázka: Zavedla by školné na univerzitách? Odpověď: V tuto chvíli určitě ne.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Přibližně po hodině je debata u konce. Následuje focení příznivců s Nerudovou, na které stojí fronta ve foyer. Moderátor Musil se tu prokazuje jako zkušený pobočník – od fronty fanoušků přebírá mobily, pořizuje jim fotografie a mobily zase vrací, aby vše odsýpalo. Setkání už objel zhruba padesát a to dnešní se podle něho příliš neodlišovalo. Jak již bylo řečeno: hlavní rozdíl spočíval mezi začátkem kampaně a aktuálním finišem, kdy chodí už většinou jen podporovatelé.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Společnou fotku si udělaly i studentky místního lycea - Eliška, Johana, Rozálie a Adéla. Danuši prý podporují už od začátku loňského roku, tedy už od doby, kdy ještě oficiálně neoznámila kandidaturu. „Líbí se mi její mladistvý pohled na svět. Schopnost mluvit i o problémech ve svém životě. Nesnaží se za všechno omlouvat jako generál Pavel,“ říká Eliška. Kauza s univerzitou, která Nerudové ubírá hlasy, dívky nepovažují za závažnou, podle nich se vše jasně vysvětlilo. Na místě je ale i důchodce Ondřej, který Nerudovou v prvním kole volit nehodlá. Jeho jedničkou je podnikatel Karel Diviš, Nerudovou má jako dvojku v záloze pro druhé kolo. Dnes ho prý příliš nepřesvědčila, nicméně proti Babišovi i Pavlovi by ji prý volil, protože nemá komunistickou minulost.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Sama Nerudová hodnotí debatu dobře. Na dotaz Respektu, zda je v této fázi kampaně spíše v defenzivě, kroutí nesouhlasně hlavou. „Necítím se v defenzivě,“ říká. „Jsem na vrcholu - a na vrcholu nejvíc fouká. Teď se útočí na Nerudovou,“ říká. Myslí si tedy, že se na ni útočí víc než na ostatní kandidáty? „Rozhodně,“ říká, ale dodává, že je ráda, že má příležitost dementovat nařčení, která o ní kolují. Po debatě přesto působí trochu unaveně a únavu také připouští. Nikdy nepracovala tak jako teď, a to si myslela, že tvrdě pracuje. Dnes ji ještě čeká rozhovor pro německou televizi. Pak už pojede domů - vyspat se před dalším dlouhým dnem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].