Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Atlantic:

Jak se rodí v Gaze

Bojí se uvnitř mě mé nenarozené děti stejně, jako se bojím já?

Nálety v okolí a strach. (Neznámá palestinská žena se svým dítětem ve škole provozované Agenturou OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě UNRWA, 10. listopad 2023) • Autor: Profimedia
Nálety v okolí a strach. (Neznámá palestinská žena se svým dítětem ve škole provozované Agenturou OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě UNRWA, 10. listopad 2023) • Autor: Profimedia

Tak jako každý rok i letos jsem pro vás vybral texty, které ilustrují rok 2023. Pokud nepatříte mezi naše předplatitele a chcete si vybrané texty a rozhovory přečíst, předplatit si nás můžete už za 180 kč na měsíc. Budete mít k dispozici aktuální texty, jejich audio podobu a přístup do archivu od roku 1989. Můžete tak učinit na adrese predplatne.respekt.cz.

Erik Tabery, šéfredaktor

Každý den počínaje letošním 7. říjnem se Nour Shath probudí, prohlédne si své tělo a oddychne si: její dvojčata se stále nacházejí uvnitř, v břichu. Podle lékaře totiž každý další den těhotenství snižuje pravděpodobnost, že jejich příchod na svět bude vyžadovat nějaký lékařský zákrok. Ten totiž v dnešní Gaze nemusí být dostupný. 

Navzdory každodennímu ujištění, že se přirozený bezpečný porod zase o den přiblížil, však Shath v hloubi svírá strach – včetně obav, že svůj děs přenese i na své děti. „Bojí se tam uvnitř?“ ptá se sama sebe. Neví, jestli vnímají, že jejich matka pláče, nebo zda nakonec její stres nevyvolá předčasný porod.

„Pracuji v poradenství, vím, jak se vyrovnat s negativními myšlenkami,“ vyprávěla mi v textových zprávách během jedné z krátkých epizod, kdy v Gaze fungoval internet. „Zkouším různé techniky, nic ale nefunguje. Většinu času jsem prostě vystresovaná.“

„Manželovi jsem řekla, že rodit v Gaze se teď bojím,“ píše.

Popletení ptáci

Shath je podle Populačního fondu OSN (UNFPA) jednou z přibližně 50 000 těhotných žen, jež se v tomto okamžiku v Pásmu Gazy nacházejí. Tatáž organizace odhaduje, že z 2,2 milionu obyvatel Pásma tvoří zhruba 25 procent ženy a dívky v reprodukčním věku. Vzhledem k masovému vysídlování a nedostatku základních životních potřeb se porod v Gaze stal velmi nebezpečnou záležitostí. UNFPA má zprávy o ženách, které musejí podstoupit porod císařským řezem bez anestezie nebo léků proti bolesti.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].