Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Bitcoin rekordně roste kvůli celosvětové politice tištění peněz, shodují se investoři

Podle expertů může hodnota virtuálních měn prudce poklesnout, ale dlouhodobě spíše porostou

Ilustrační foto • Autor: REUTERS
Ilustrační foto • Autor: REUTERS

Hodnota virtuálních měn v posledních týdnech prudce stoupá. Bitcoin, který je jednoznačně nejrozšířenější kryptoměnou, na začátku roku 2021 překonal hranici 35 tisíc dolarů za kus, ačkoli ještě loni na jaře stál jen pět tisíc dolarů. Cena jiných kryptoměn, jako je třeba ethereum, roste dokonce ještě rychleji. Strmý růst ceny kryptoměn o stovky procent během velice krátké doby evokuje představy rychlého zbohatnutí: mnoho lidí, kteří se o ně dosud nezajímali, tak nyní řeší dilema, zda je začít nakupovat a vydělat na jejich růstu. Zároveň rekordní nárůst hodnoty virtuálních platidel přináší i obavy. Dá se na jejich růst spolehnout i do budoucna, anebo je to jen spekulativní bublina, která brzy splaskne, jako se to stalo v minulosti už několikrát? Mnoho lidí má v živé paměti především rok 2017, kdy bitcoin vystoupal až na 20 tisíc dolarů, ale pak během pár týdnů ztratil většinu své hodnoty.

Zkušení obchodníci s kryptoměnami doporučují opatrnost, zároveň se ale shodují, že dnešní situace se od bubliny z roku 2017 výrazně liší. „Dnes je úplně jiné složení lidí, kteří kryptoměny nakupují. Zatímco tehdy to byli převážně drobní spekulanti usilující o rychlé zbohatnutí, dnes kryptoměny skupují hlavně velké investiční fondy, které je mají jako pojistku proti inflaci v nejisté době, kdy světové centrální banky  kvůli pandemii covidu ve velkém tisknou peníze,“ říká Viktor Fischer z investiční skupiny Rockaway Capital.

Bitcoin tak podle Fischera stále více plní roli jakéhosi bezpečného přístavu, kterou mělo odjakživa zlato. Tento názor sdílí i velká americká banka JP Morgan, která v prvním lednovém týdnu tohoto roku ve zprávě pro investory uvedla, že bitcoin začíná konkurovat zlatu a jeho hodnota dál pravděpodobně poroste. Podle banky může vystoupat až ke 146 tisícům dolarů za kus - a některé velké finanční instituce dokonce předpovídají ještě mnohem větší růst.

Je tedy nyní vhodná příležitost nakoupit kryptoměny ve velkém? Experti to laikům příliš nedoporučují, protože jejich cena sice dlouhodobě setrvale roste, ale současně může krátkodobě prudce spadnout, jako se to stalo v minulosti už několikrát. „Pokud někdo opravdu chce do obchodování s virtuálními měnami vstoupit, měl by se řídit radami, které platí i u běžného investování. Tedy vložit do nich celkově jen malou část svého majetku a investovat průběžně a dlouhodobě, bez ohledu na aktuální cenu,“ říká Fischer z Rockaway Capital.

Radikální plán

Bitcoin je sice pouze virtuální, nehmatatelnou měnou evidovanou pouze počítači, z pohledu investorů se však podobá zlatu, jelikož ho je a vždy bude jen omezené množství. Tuto vlastnost mu vtiskl jeho tajemný vynálezce Satoshi Nakamoto při jeho založení před dvanácti lety. Rozhodl, že virtuální bitcoinové mince bude do oběhu v pravidelných dávkách a podle předem stanoveného klíče uvolňovat síť počítačů připojených k internetu. V roce 2140, kdy už bude v oběhu celkem 21 milionů bitcoinových mincí, se pak jejich „výroba“ definitivně zastaví.

Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS
Stroj na těžbu bitcoinu a papírová peněženka s QR kódem, pod kterým je uložená virtuální měna • Autor: REUTERS

Toto rozhodnutí v sobě neslo radikální politické poselství. Bitcoin se tím stal decentralizovanou měnou nezávislou na rozhodnutích světových vlád, centrálních bank nebo zájmových skupin, které by mohly chtít na základě politických rozhodnutí jakkoli měnit její hodnotu - ať už ji oslabovat tisknutím peněz nebo uměle posilovat prostřednictvím různých měnových reforem.

Decentralizovaný bitcoin dlouho zajímal relativně malou skupinu nadšenců, kteří ho používali především jako anonymizované platidlo, nikoli jako investici, kterou je v dnešní době. Jeho cena tak rostla jen velmi zvolna a bez extrémních výkyvů. Když se například během roku 2013 cena bitcoinu dostala až na čtyři sta dolarů, média to označovala za neuvěřitelně vysokou částku.

Postupem času se nicméně začalo ukazovat, že vzhledem k relativně malému množství bitcoinových mincí v oběhu se tato měna může snadno stát cílem spekulantů, kteří ve snaze zbohatnout nakupováním a prodáváním bitcoinu mohou výrazně hýbat s jeho hodnotou. Naplno a zatím nejvíc se to projevilo v roce 2017, kdy se právě kvůli zájmu spekulantů cena bitcoinu postupně vyšplhala z 800 dolarů až na 20 tisíc dolarů za jednu virtuální minci. O bitcoinové horečce tehdy průběžně informovala média po celém světě a leckdo mohl propadnout pocitu, že jde o příležitost zbohatnout, která se nemusí znovu opakovat.

Bitcoin zažil v minulém roce razantní nástup a poblánil trhy, letos naopak zaznamenal prudký pád • Autor: Shutterstock
Bitcoin zažil v minulém roce razantní nástup a poblánil trhy, letos naopak zaznamenal prudký pád • Autor: Shutterstock

Mnoho lidí tehdy do nákupu bitcoinu investovalo celé výplaty či úspory, a někteří se dokonce zadlužovali, aby mohli nakoupit, a pak se ziskem prodat. Po vrcholu, kterého bitcoin dosáhl 17. prosince, však přišel strmý pád. Za pouhý týden spadla hodnota bitcoinu z 20 na 13 tisíc, za měsíc pak na osm tisíc a na konci roku už se bitcoin prodával za pouhé tři tisíce dolarů. Řada lidí, kteří do bitcoinu na vrcholu horečky vložili někdy i veškeré životní úspory, tak o své peníze najednou přišla. Právě vzpomínka na tuto tři roky starou bublinu dnes hodně lidí odrazuje a slouží jako varování. 

Jiný příběh?

Lze tedy věřit expertům, kteří tvrdí, že dnes jde o jiný příběh než před třemi lety? Podle Jakuba Vejmoly, který na YouTube provozuje „Bitcoinovej kanál“ poskytující zájemcům rady ohledně virtuálních měn, je jisté, že hodnota bitcoinu dlouhodobě poroste – což ovšem neznamená, že se jeho cena občas krátkodobě nepropadne.

„Bitcoin roste od svého úplného počátku a poroste i dál. Během té doby měl a dál bude mít řadu výkyvů. Proto bych doporučoval do něj investovat spíše těm, kteří chtějí dlouhodobě spořit,“ říká Vejmola. Nicméně neočekává, že nyní přijde osmdesátiprocentní propad, který bitcoin zažil před třemi lety. Hlavním důvodem je podle něho skutečnost, že nyní do bitcoinu investují velké investiční skupiny, což se před třemi lety nedělo.

„Velké finanční instituce dnes vidí, že světové centrální banky kvůli protipandemickým opatřením tisknou obrovské množství peněz a peníze tak ztrácejí hodnotu. Dvacet procent všech dolarů, které jsou nyní v oběhu, byla vytištěna v tomto roce. Investoři se tedy bojí inflace, hledají pojistky a jednou z nich je i bitcoin, což tak ještě před třemi lety nebylo,“ říká Vejmola. „Institucionální investoři se dřív bitcoinu báli, ale teď už se ho bát přestali.“

Warren Buffet v roce 2018 o bitcoinu prohlásil, že je horší než jed na krysy a šéf JP Morgan Jamie Dimon ho kdysi označil za podvod. Tuto nedůvěru miliardářů z Wall Streetu k bitcoinu však letos částečně prolomil majitel obřího investičního fondu Tudor Capital Paul Tudor Jones spravující majetek za 22 miliard dolarů. „Žijeme v časech velké měnové inflace, bezprecedentní expanze všech forem peněz, jakou vyspělý svět ještě nezažil,“ napsal známý a dosud spíše konzervativní investor v článku publikovaném loni na začátku května. Tato inflace, pokračuje Jones, je způsobená bezprecedentními ekonomickými opatřeními, která podnikají vlády po celém světě ve snaze kompenzovat následky pandemie covidu.

Jones se kvůli obřím záchranným balíčkům obává nárůstu cen zboží i služeb a svůj majetek se proto snaží ochránit tradičními způsoby, jako je investování do zlata, komodit či nemovitostí. Za zdaleka nejvýhodnější pojistku proti inflaci ale považuje bitcoin. Virtuální měna se podle něho skladuje lépe než zlato, lépe se dělí a v dnešním propojeném digitálním světě se také snáz prodává i kupuje. Po Jonesově dopisu pak ztratili ostych i další velcí investoři, kteří do bitcoinu investovali s podobným vysvětlením. „Jestliže zlato funguje jako pojistka proti inflaci, tak bitcoin funguje ještě lépe, protože je tekutý a má větší potenciál pro růst,“ řekl v listopadu jiný známý investor Stanley Druckenmiller.

Zmíněný Paul Tudor Jones do bitcoinu dle vlastních slov investoval „nízké jednotky procent“ svého kapitálu, což odpovídá doporučením, která dávají i další experti. Například ředitel společnosti Golden Gate Pavel Ryba, jehož firma zprostředkovává především investice do zlata a stříbra, doporučuje do virtuálních měn vložit maximálně tři až pět procent prostředků a zbytek dát do drahých kovů, akcií a nemovitostí. Sám Ryba bitcoin nakoupil po propadu v roce 2018 a nyní je rozhodnutý ho neprodávat, protože věří, že jeho hodnota dál poroste. „Probíhá extrémní monetární inflace, co centrální banky tlačí do ekonomiky, je neuvěřitelné. Růst zlata a stříbra je v takové době logický a sem patří i bitcoin. Myslím, že růst má ještě před sebou a nepřekvapilo by mě, kdyby dosáhl 80 nebo 100 tisíc dolarů,“ říká Ryba.

To si myslí i Viktor Fischer z Rockaway Capital. „Já si myslím, že bitcoin dosáhne během deseti let hodnoty 100 tisíc dolarů, což je poměrně konzervativní odhad,“ říká. Během té doby podle něj přijdou i občasné propady proto radí investovat průběžně a po malých částkách a riziko tak rozložit do dlouhého časového období. „Pokud do toho někdo chce vstoupit, pak ať investuje dlouhodobě v malých částkách a vůbec se nedívá na cenu, protože cenové skoky můžou vyvolat emoce. A ty jsou při investování vás nepřítel,“ říká Fischer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].