0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře16. 1. 20183 minuty

Zeman proti prázdné židli na Primě a Barrandově?

Počet debat a jejich umístění se stává svérázným tématem předvolební kampaně

Oblíbené rčení posledních let říká, že česká společnost je rozdělená. (Kde jsou ty časy, kdy se volilo z 99,9 % KSČ…) Asi to bude pravda, protože těžko hledáme shodu nejen na kandidátech, ale už také na televizních kanálech, z nichž k nám mají naši kandidáti promlouvat.

Miloš Zeman napřed nechtěl žádné předvolební debaty, pak chtěl maximálně dvě, teď chce čtyři. Jiří Drahoš chce dvě. Dilema z minulého víkendu, co bude hlavním tématem druhého kola, tak už v úterý vypadá jasněji: klíčový se stává spor, kde odehrát předvolební diskuse a komu jejich počet či místo konání dodá nerozhodnuté voliče.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zeman udělal logický krok. Privátní televize mají publikum nakloněné zemanovskému vidění světa, navíc se v debatách cítí silný. Drahoš naproti tomu potřebuje čas k objíždění Česka a nechce trávit čtyři nebo spíše víc dní přípravou na vystoupení v televizích. Pokud navíc nechce posilovat pověst nerozhodného člověka, kterou mu kritici a protivníci přisuzují, měl by trvat na svém. Bude muset sice poslouchat, že je zbabělec, ale na účasti ve dvou debatách nic zbabělého není a jeho potenciální voliči by to měli pochopit.

Zeman však nerad ustupuje a určitě se bude bránit. Jeho lidé možná zkusí přesvědčit šéfy privátních televizí (u Jaromíra Soukupa z Barrandov TV to asi nebude tak těžké), že se má „debata“ odehrát i bez Drahoše, ideálně s prázdnou židlí. Zeman při tom může uvolnit uzdu svému naturelu a třeba k prázdné židli i promlouvat, aby byla Drahošova „zbabělost“ zřejmá úplně každému.

Naproti tomu do České televize Zeman zřejmě přijde, aby „zbabělost“ svého soupeře ještě víc podtrhnul, přestože mu na veřejnoprávní stanici ČT divácké složení mnoho volebních zisků neslibuje.

Je asi zbytečné zdůrazňovat, že pokud soukromé televize nechtějí do volební kampaně zasáhnout víc, než přísluší jejich roli mediátora, měly by respektovat Drahošovo přání, kde chce a kde nechce vystoupit -  stejně jako ČT důstojně respektovala Zemanovo rozhodnutí nejít do debaty před prvním kolem.

Pokud přesto tři privátní televize rozehrají debaty podle Zemanova přání - a třeba i s prázdnými židlemi, získal by zřetelnou výhodu také Drahoš. Mohl by si totiž sám vybrat, že kromě ČT půjde na Novu, kterou sleduje větší množství pestřejšího publika, a vyhraněnější Primu s Barrandovem obětovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].