Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Co může rozhodnout volby

Pomoc Michala Horáčka a Marka Hilšera může sehrát zásadní roli

Michal Horáček přišel do štábu Jiřího Drahoše nabídnout pomoc • Autor: HN - Lukas Biba
Michal Horáček přišel do štábu Jiřího Drahoše nabídnout pomoc • Autor: HN - Lukas Biba

Téměř každé volby jsou něčím specifické; vždy se objeví něco, co nikdo nečekal. V letošní klání je to fakt, že ho mohou paradoxně rozhodnout dva neúspěšní kandidáti - Michal Horáček a Marek Hilšer. Oba už otevřeně podpořili Jiřího Drahoše a slíbili mu případnou pomoc. A právě ona pomoc může sehrát zásadní roli.

Obecná proklamace „Sice jsem neuspěl, ale volte prosím pana XY“ má svůj význam, byť mnozí ji vnímají „jen“ jako svého druhu povinnost. Bohužel zatím nemáme sociologická data, ale kdybychom vycházeli z různých reakcí, zdá se, že část voličů Hilšera či Horáčka k volbám nepůjde, protože nepostoupil jejich vysněný kandidát. Důvody jsou různé: u Hilšera například zaznívá, že by volili jen mladého člověka. Chtějí totiž generační změnu. U stoupenců Horáčka je zase slyšet, že Drahoš nemá takové “srdce”.

Sociolog Jan Herzmann v rozhovoru pro Lidové noviny o voličích Michala Horáčka uvedl: „Jeho příznivci jsou emočního typu a Jiří Drahoš není osoba, která by budila velké emoce. Daleko víc to platí o panu prezidentu Zemanovi. Nedivil bych se, kdyby pro podstatnou část Horáčkových voličů byla emocionalita Jiřího Drahoše nedostatečná.“ Je to sice velká zkratka a netušíme, jak došel k tomu, že by to mělo být důležité „pro podstatnou část“, ale berme to jako postřeh do debaty. Každopádně někteří voliči Hilšera a Horáčka odmítají přistoupit na “osudovost volby”, protože to je něco, co jim je z principu cizí.

Z argumentace těchto lidí je znát, že není téměř v silách Jiřího Drahoše, aby je k volbě přesvědčil. To mohou dokázat jen Horáček a Hilšer, protože jejich stoupenci jim věří. Bude proto zajímavé sledovat, jak se následující kampaň vyvine. Pakliže se do ní oba dva zmínění uchazeči aktivně zapojí, může to i rozhodnout.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].