Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Zažije ČSSD propadák, nebo bude všemi hýčkaná nevěsta?

Sociální demokracie se potácí nad propastí, ale může také významně posílit svoji dnešní pozici

Šéf ČSSD Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš
Šéf ČSSD Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš

Krátce před volbami není těžké lámat hůl nad sociální demokracií. Strana, která původně šla do koalice s Babišem s tím, že se zmátoří a zachrání, se teď potácí nad propastí. Dva ze čtyř posledních průzkumů předvolebních nálad jí přisuzují méně než pět procent hlasů, a tedy vypadnutí z dolní komory parlamentu. Už předtím se ČSSD nedostala do Evropského parlamentu a propadla i v krajích (kromě Pardubického). Výsledky však budou letos velmi těsné a může se snadno stát, že význam sociální demokracie naopak nebývale vzroste. Jinak řečeno: že se nejen do parlamentu dostane, ale dokonce rozhodne, kdo povládne. Čísla průzkumů to ukazují jasně.

Samozřejmě se může stát leccos a nikde není psáno, že demokratická opozice po volbách skutečně potáhne za jeden provaz. Předpokládejme, že ano, a zkusme si politický peloton zjednodušeně uspořádat do dvou přirozených skupin: ANO+KSČM+SPD na jedné straně a dvě opoziční koalice na straně druhé. Obě tato soupeřící uskupení pak vykazují v posledních čtyřech průzkumech dělaných od druhé půlky června do začátku srpna velmi podobný výsledek.

Koncem června přisoudila agentura Kantar opozici 41,5 procenta hlasů a pomyslnému bloku Babiš-Okamura-komunisti 39 procent hlasů. V červenci (STEM) dostala opozice 41,5 procenta, Babiš a jeho spřátelení extrémisté 43,1 procenta. A druhý průzkum v červenci (CVVM) pak opozice 42,5 procenta, Babiš a spol. 40,5 procenta.

I když k Babišovi přidáme hlasy pro Přísahu Roberta Šlachty, rozhodovala by v posledních třech průzkumech o vládě sociální demokracie. Záleželo by totiž, jestli by se rozhodla pro vládnutí s Babišem, nebo s pravicí a Piráty. ČSSD přitom tvrdí, že s komunisty ani Okamurou by do vlády nevstoupila, své by si ovšem jistě řekl i Miloš Zeman, který má na sociální demokraty tradičně velký vliv. Navíc ČSSD by nemusela do vlády vstupovat, ale prohodit si roli s komunisty a podporovat ji jako nepřiznaný partner.

Zopakujme ještě, že uvedené tvrzení platí za předpokladu, že by Hamáčkova strana skutečně překročila pětiprocentní hranici. Srpnový průzkum agentury Median jí totiž přisuzuje nepatrně méně - 4,5 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].