Zažije ČSSD propadák, nebo bude všemi hýčkaná nevěsta?
 
21A_jaros
Šéf ČSSD Jan Hamáček • Autor: Milan Jaroš

Krátce před volbami není těžké lámat hůl nad sociální demokracií. Strana, která původně šla do koalice s Babišem s tím, že se zmátoří a zachrání, se teď potácí nad propastí. Dva ze čtyř posledních průzkumů předvolebních nálad jí přisuzují méně než pět procent hlasů, a tedy vypadnutí z dolní komory parlamentu. Už předtím se ČSSD nedostala do Evropského parlamentu a propadla i v krajích (kromě Pardubického). Výsledky však budou letos velmi těsné a může se snadno stát, že význam sociální demokracie naopak nebývale vzroste. Jinak řečeno: že se nejen do parlamentu dostane, ale dokonce rozhodne, kdo povládne. Čísla průzkumů to ukazují jasně.

Samozřejmě se může stát leccos a nikde není psáno, že demokratická opozice po volbách skutečně potáhne za jeden provaz. Předpokládejme, že ano, a zkusme si politický peloton zjednodušeně uspořádat do dvou přirozených skupin: ANO+KSČM+SPD na jedné straně a dvě opoziční koalice na straně druhé. Obě tato soupeřící uskupení pak vykazují v posledních čtyřech průzkumech dělaných od druhé půlky června do začátku srpna velmi podobný výsledek.

Reklama
Reklama

Koncem června přisoudila agentura Kantar opozici 41,5 procenta hlasů a pomyslnému bloku Babiš-Okamura-komunisti 39 procent hlasů. V červenci (STEM) dostala opozice 41,5 procenta, Babiš a jeho spřátelení extrémisté 43,1 procenta. A druhý průzkum v červenci (CVVM) pak opozice 42,5 procenta, Babiš a spol. 40,5 procenta.

I když k Babišovi přidáme hlasy pro Přísahu Roberta Šlachty, rozhodovala by v posledních třech průzkumech o vládě sociální demokracie. Záleželo by totiž, jestli by se rozhodla pro vládnutí s Babišem, nebo s pravicí a Piráty. ČSSD přitom tvrdí, že s komunisty ani Okamurou by do vlády nevstoupila, své by si ovšem jistě řekl i Miloš Zeman, který má na sociální demokraty tradičně velký vliv. Navíc ČSSD by nemusela do vlády vstupovat, ale prohodit si roli s komunisty a podporovat ji jako nepřiznaný partner.

Zopakujme ještě, že uvedené tvrzení platí za předpokladu, že by Hamáčkova strana skutečně překročila pětiprocentní hranici. Srpnový průzkum agentury Median jí totiž přisuzuje nepatrně méně - 4,5 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte