Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zase ty dojmy doktora Křečka

Nový ombudsman opět předvedl, jak jednoduše si představuje výkon své funkce

Ombudsman Stanislav Křeček • Autor: DVTV
Ombudsman Stanislav Křeček • Autor: DVTV

Pokud si někdo myslel, že ombudsman Stanislav Křeček projeví vstřícnost a vezme si k srdci otevřený dopis podepsaný začátkem týdne třemi stovkami právníků včetně autorit jako Jan Kysela nebo Eliška Wagnerová, měl už po několika dnech možnost zjistit, že se spletl.

Petice Křečkovi vytýkala, že se z pozice ombudsmana vyjadřuje na základě pouhých dojmů. V dopisu se doslova psalo: “Zarmucuje nás, že využíváte autority své funkce zejména k tomu, abyste šířil své osobní dojmy týkající se práv jednotlivců a povahy činnosti ombudsmana. Postupujete přitom arbitrárně, bez řádného šetření, neprojevujete respekt k základním stavebním kamenům právního řádu a své kroky uspokojivě nevysvětlujete.”

To bylo v pondělí. Ve čtvrtek nový ombudsman svůj kritizovaný styl zopakoval. Na Facebooku zveřejnil text ze serveru denik.cz s titulkem Romové jsou v Česku diskriminováni, zejména v oblasti bydlení a vzdělávání. A k článku připsal vlastní komentář ve znění: “To je zkreslený a skutečné situaci neodpovídající pohled.” Svůj názor však Křeček opět neopírá o žádné šetření, naopak už v minulosti avizoval, že onu “skutečnou situaci” ani zjišťovat nehodlá.

https://www.facebook.com/stanislav.krecek.5/posts/10214111255055607

Téma romské diskriminace má přitom v úřadu veřejného ochránce práv svoji historii. Křečkova předchůdkyně Anna Šabatová vyjádřila před pěti lety v rozhovoru pro iDnes.cz názor, že odmítání romských žadatelů o pronájem bytu na základě jejich původu je zjevnou diskriminací. Litoměřický soud, který krátce na to šetřil konkrétní případ odmítnuté romské ženy, dal Šabatové za pravdu. K omluvě odsouzená realitní makléřka se neodvolala a rozsudek pochválil i tehdejší ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dientsbier.

Letos v lednu, v čase volby ombudsmana, Křeček v Deníku N prohlásil, že on se jako ombudsman diskriminací Romů zabývat nebude, a to - kromě Facebooku - plní. Jako důvod tohoto postoje uvedl své přesvědčení, že Romové by se měli proti možné diskriminaci bránit sami u soudů.

Zároveň Stanislav Křeček opakovaně vyjadřuje názor, že odmítnutí romského žadatele o pronájem bytu na základě jeho původu za diskriminaci nepovažuje a jako argument uvádí, že majitelé bytů mají pro své odmítavé postoje opodstatněný důvod získaný na základě špatných zkušenosti s romskou komunitou. Ale vždy šlo o paušalizující názor bez jakýchkoliv konkrétností.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].