Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zase dělají z lidí hlupáky

Když radnice začne zlepšovat službu, která už dobře funguje, je to vždycky důvod k pohotovosti

Farmářský trh, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha • Autor: Matěj Stránský
Farmářský trh, Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha • Autor: Matěj Stránský

Kdyby existoval přebor v mazání medu kolem příslovečné huby, ODS by nebyla bez šance. Zvlášť pokud tím medem jsou ideologické fráze o svobodě a individualitě občanů. I minulý týden vysvětlovala v České televizi první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija v debatě o EET, že „my primárně lidem důvěřujeme a nemáme všechny hned za podvodníky“. Za podvodníky možná ne, ale rozhodně za hlupáky. Správňácké řeči o občanech a o tom, jak jim věříme a jak je máme rádi, totiž rázem utichají, pokud je v dohledu možnost ohnout pravidla a posunout nějaký kšeft komusi, za jehož jménem i firmou můžeme tušit přízeň.

Éra, kdy jiný první místopředseda ODS Pavel Bém posouval do kanceláře spřátelenému podnikateli Romanu Janouškovi rovnou rozhodovací pravomoci nad milionovým městem a Bémova strana na to s klidem koukala, už je díky bohu za námi. Rovněž si přiznejme, že nemáme v rukách důkazy, že by vedení žižkovské radnice v Praze 3, o niž se tentokrát jedná a kde zasedá ODS, TOP 09 a ČSSD, šlo v Bémových stopách. Už zase však vidíme, jak se podivně ohýbají pravidla, jak důležitou soutěž vypsanou radnicí vyhrává nesrozumitelná, podle všeho nastrčená firma - a jak jsou zřejmě ve hře úplně jiné zájmy než ty, aby město fungovalo.

O případu se již psalo, tak jen pár vět rekapitulace. Po dvaceti letech koukání se na Brno a jeho zelinářské trhy se Praha od roku 2010 zmohla na jejich vlastní obdobu. U nejstaršího a jednoho z nejlepších pražských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3 si po letech řekla radnice o nájem sto tisíc měsíčně a vloni na podzim pak při pohledu na úspěch trhů vypsala soutěž na nového provozovatele.

Vyhrála ji firma World Production založená měsíc před vypsáním soutěže, bez zkušeností a zjevně bez lepší nabídky, pokud nepočítáme mlhavý slib dodávat potraviny do škol v okolí. I zisk radnice bude stejný. Nový provozovatel naopak bude moct účtovat stánkařům nad dosavadní limit tisícovky na den. „Vítěz“ navíc není ochotný komunikovat o svých plánech s veřejností, což je - jak všichni znalci prvních lekcí kurzu PR pro amatéry vědí - signál, že se děje něco podezřelého.

Po čase vyšlo najevo, že trhy bude de facto provozovat firma CH Catering, která dodává občerstvení na akce radnice a na Jiřáku provozuje masopusty, kde se oproti farmářským trhům prodává horší zboží za vyšší ceny. Organizátorem soutěže a nejzřetelnějším obhájcem výsledků je místostarosta Alexander Bellu z ODS, který sice nechal do podmínek soutěže zapsat nutnost předchozích zkušeností s trhy, ale teď mu zjevně nevadí, že je formální vítěz nemá. Podle něj stačí, že je má CH Catering jako budoucí subdodavatel.

Jedny trhy v jednom pražském obvodě jistě nejsou téma na zboření internetu, ovšem ten příběh má obecnou rovinu, která může zajímat i lidi mimo Vinohrady. Je to příběh o lidech, kteří využijí nečinnosti radnice a na obecních pozemcích vybudují veleúspěšnou, dobře fungující službu. Pak se radnice probudí a celé to začne „zlepšovat“ s motivací, která budí krajní podezření. Ohání se totiž potřebou férových pravidel, přitom výsledek moc férově nevypadá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].